1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji-Bilim
  3. En Büyük Oyun Şirketleri-Dünyanın En Büyük Oyun Firması

En Büyük Oyun Şirketleri-Dünyanın En Büyük Oyun Firması

En Büyük Oyun Şirketleri

En büyük oyun şirketleri, en zengin oyun şirketleri, dünyanın en büyük oyun firması, En büyük oyun şirketleri 2021 vb.. en güzel teknoloji makaleleri için aliskanlik.com

Video oyun endüstrisi, dünyanın en rekabetçi endüstrilerinden biridir. Sony ve Microsoft gibi ağır toplar diğer elektronik ve bilgisayarlarda yıllardır kazanılan paralar ile oyun sektöründeki işlerini destekliyorlar. Listede başka şirketler var. Sektördeki yeni şirketler çoğunlukla ABD dışından ve mobil oyun sektörüne ağırlık veren şirketler. En zengin oyun şirketleri ve En büyük oyun şirketleri 2021 listeleri

En Büyük Oyun Şirketleri

Forbes Online’a göre, tüm oyun endüstrisi 2020’de 40 milyar doların üzerinde gelir elde etti. En iyi beş oyun şirketi bu kârın çoğunu yaptı. Küçük şirketler mücadele ederken ve bazı önde gelen şirketler bile çalışanlarını işten çıkarmaktadır. Bu listede bunlara da yer verilmekte. İşte en büyük oyun şirketleri listesi:

10.Gung Ho Online

Yer: Tokyo

2018 Gelir: 1,6 milyar ABD doları

En çok satan oyun: Puzzles And Dragons

Kuruluş Tarihi: 1998

Bu şirket gelirini online oyun pazarından elde etti. Japon cep telefonu şirketi Softbank’ın bir alt kuruluşu olarak online bir açık artırma sitesinin geliştiricisi olarak çalışmaya başladı. 2000 yılında şirket, MMOG için Japonya’da sunucu barındıran bir online oyun şirketine geçti. 2013 yılında, şirket bir mobil oyun olan Puzzles & Dragons’ı piyasaya sürerek gelirlerinin çoğunu bu oyun sayesinde kazandı. Ayrıca Softbank’tan hisselerini geri aldığı için başka oyun firmalarını da satın aldı. Puzzles & Dragons, gelmiş geçmiş en yüksek kazançlı mobil oyundur.

9.Ubisoft

Yer: Paris

2018 Gelir: 1.9 milyar ABD doları

En çok satan oyun: Assassins Creed

Kuruluş Tarihi: 1986

Ubi Soft, aslen Paris’in banliyölerinde bir aile tarafından işletilen, posta ile sipariş alan bir donanım ve yazılım firmasıydı. Aile üyeleri PC oyunlarına olan ilginin arttığını kabul ediyorlardı. Ubi Soft, Avrupa’da başarılı olan ancak okyanus ötesinde başarı yakalayamayan oyunlar çıkardı. Sonunda şirket, Tom Clancy romanlarına dayanan popüler bir oyunun yapımcısı olan Red Storm Games‘i satın alıp dağıtım yapma hakkına da sahip oldu. Assassins Creed serisinin yanı sıra, Ubisoft, Far Cry serileri ve Just Dance oyunları ile ünlüdür. Electronic Arts, daha sonraları Ubisoft’tan hisse satın aldı.

8.King

Yer: Stockholm, İsveç

2018 Gelir: 1.9 milyar dolar

En çok satan oyun: Candy Crush Saga

Kuruluş Tarihi: 2003

King, başlangıçta, kullanıcıların web tarayıcılarında oynayabilecekleri oyunlar geliştirerek yazılım indirme ve yükleme gereksinimini ortadan kaldırıyordu. Bu model başlangıçta başarılı olamadı. Ancak, şirket Facebook gibi sosyal medya platformlarında kullanım için oyunlar üretmede başarı buldu. Sosyal medya oyunları içerisinde King, “micro-transactions” adı verilen ve oyun içi reklam yoluyla para kazanmaya başladı. Bu, iki yıl içinde 1 milyar doların üzerinde bir gelir artışına neden oldu. King’in kurucu ortaklarından biri, şirket büyük gelirler kazanmaya başlamadan önce tüm hisselerini sattı ve zengin olma yolunda büyük bir fırsatı tepti.

7.Namco Bandai

Yer: Tokyo

2018 Gelir: 2.20 milyar dolar

En çok satan oyun: Tekken serisi

Kuruluş Tarihi: 2005

Namco zaten iyi bilinen bir arcade oyun şirketiydi. Bir oyuncak yapımcısı ve TV dizisi prodüksiyon şirketi olan Bandai, Power Rangers gibi dünyanın en tanınmış markalarından bazılarına sahiptir. 2005 yılında iki şirketin oyun bölümleri birleşti.

Birleştirilmiş Namco Bandai Studios, Tekken ve Soul Caliber gibi en uzun soluklu ve en popüler konsol dövüş oyunlarından bazılarını yaptı. Ayrıca Dragonball ve Gundam gibi Bandai’nin sahip olduğu IP’ye dayanan birtakım oyunlar yayınladı. Bandai Namco üretim bölümü, dünyanın en çok gelir elde eden en büyük oyuncak şirketidir.

6.Electronic Arts

Yer: Redwood City, CA

2018 Gelir: 3.49 milyar dolar

En çok satan oyun: FIFA 18

Kuruluş Tarihi: 1982

Electronic Arts, oyun kültüründe en çok tanınan markalardan biri olabilir. Eski Apple çalışanı olan Trip Hawkins, şirketi finanse etmeye başladı ve büyümekte olan ev PC pazarı için çeşitli oyunlar üretmeye başladı. Şirketin kurulmasından birkaç yıl sonra EA en popüler oyunlarından biri olan profesyonel bir Amerikan Futbolu oyunu Madden NFL üzerinde çalışmaya başladı. EA’nın spor oyunları, şirketi başarılı kılan şeylerden biri. Bununla birlikte, EA diğer alt türlerden popüler oyunlar üreterek veya ortak yapımlar yaparak zaman içinde birkaç farklı stüdyoya sahip oldu. Eski UCLA basketbol yıldızı Ed O’Bannon EA’yı kendisini oyunlarında izinsiz kullandığı için dava etti. EA, O’nBannon ile anlaştı ancak kolej spor oyunları yapmayı bıraktı.

5.Activision Blizzard

Yer: Santa Monica, CA

2018 Gelir: 3,5 milyar dolar

En çok satan oyun: Overwatch, WoW

Kuruluş Tarihi: 2008

Activision ve Blizzard, 1990’ların ayrı ayrı en başarılı oyun yayıncısı ve geliştiricisidir. Activision iş dünyasının en eski şirketlerinden biriydi. PC oyun endüstrisindeki bir düşüş sırasında, Activision bir teknoloji şirketinin CEO’su tarafından satın alındı ​​ve pazar payını geri kazandı. Blizzard, Warcraft gibi çok oyunculu online strateji oyunlarında öncü oldu. Fransız Vivendi şirketi Blizzard’ı satın aldı ve Activision daha sonra Vivendi’nin Blizzard’ı da içeren oyun bölümünü satın aldı. Activision 1982 yılında Atari 2600’e satılan Pitfall da dahil olmak üzere en eski popüler konsol oyunlarının birçoğundan sorumluydu.

4.Nintendo

Yer: Kyoto, Japonya

2018 Gelir: 4,2 milyar dolar

En çok satan oyun: Mario serisi

Kuruluş Tarihi: 1886

Nintendo, bilgisayarlar icat edilmeden çok uzun zaman önce oyun işindeydi. Oyun kartları, daha sonra oyuncaklar ve arcade oyunları yapıyordu. 1970’lerde Japonya’da Odyssey konsolunu tanıttı ve oyun konsolu endüstrisine girdi. 1981’de, Nintendo ile özdeşleşen karakteri Mario’nun doğduğu oyun olan Donkey Kong’u geliştirdi ve piyasaya sürdü.

Nintendo belki de oyunlardan ziyade yarattığı konsollar ve oyun cihazları ile tanınır. Şirket 1977’de Famicom, NES ve Game Boy sistemlerini kurmadan önce bir konsol üretti. Fransa Kültür Bakanı, 2006’da Donkey Kong’un yaratıcısı Shigeru Miyamoto’yu şövalye ilan etti.

3.Microsoft (Xbox Games)

Yer: Seattle, WA

2018 Gelir: 7.79 milyar dolar

En çok satan oyun: Halo, Minecraft

Kuruluş Tarihi: 2002

Bill Gates’in şirketi her zaman MS-DOS işletim sistemi ve Windows için oyunlar üreten ve yayınlayan bir kurum içi oyun bölümüne sahipti. Şirket, 2000 yılında konsol oyun arenasına girip Xbox’ı duyurduğunda oyunlar için ayrı bir departman kurdu.

Xbox Games, PC ve konsol için oyunlar geliştirmekte ve yayınlamaktadır. Ayrıca mobil ve web tarayıcılar için oyunları yayınlamaktadır. Şirket Minecraft’ın geliştiricisi ve yayıncısı olan Mojang’ı satın aldı. Microsoft Games’in Mayın Tarlası oyunu 1992’den beri her Windows sürümünde bazı ufak değişikliklerle var olmaya devam etmekte.

2.Tencent Games

Yer: 2003

2018 Gelir: 8.3 milyar dolar

En çok satan oyun: Arena Of Valor

Kuruluş Tarihi: 2003

Tencent Games, online oyun da dahil olmak üzere çeşitli iş alanlarına sahip Çinli bir holding şirketi olan Tencent Holdings’in bir departmanı. Oyun şirketi, başlangıçtan beri büyüyen Çin mobil iletişim pazarının ihtiyaçlarını karşılamak için online ve sosyal medya oyunlarına odaklandı. Ana şirketi, çeşitli oyun yayıncılarına yatırım yapmıştır. Bugün şirket online ve mobil oyunlara odaklanmaya devam ediyor ve kendi yayın platformuna sahip. Şu anda en büyük değere sahip oyun şirketi. Tencent’in Fortnite’i yapan şirketin % 40’ını satın alması kısa sürede şirketi dünyanın en büyük oyun firması yapabilir.

1.Sony Computer Entertainment (SCE)

Yer: Tokyo

2018 Gelir: 10,5 milyar dolar

En çok satan oyun: Last Of Us, Gran Turismo

Kuruluş Tarihi: 2003

Elektronik ve eğlence sektöründe önemli bir yeri olan Sony, 1993 yılında Sony’nin Playstation oyun konsolunun yapımını açıkladığı tarihte SCE’nin de kurulduğunu açıkladı. O zamandan beri, SCE, yıllık gelir bazında dünyanın en büyük video oyun şirketi konumunda.

SCE, Playstation oyunları için donanım ve çevre birimlerinin üretimini de yapıyor. Aynı zamanda, Sony oyunlarının yapımını yöneten Sony Interactive Entertainment Worldwide (SIE) şirketinin de ana şirketidir. SIE altındaki stüdyoların çoğu devralma yöntemiyle satın alındı. Sony’nin geliri daha çok donanımdan geliyor. 2020 yılı içinde yapmış olduğu sadece iki oyun en iyi oyunlar sıralamasına girebildi. Bu oyunlar Marvel’s Spider Man ve God Of War oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap