E Vitamininin Cilde Faydaları

E Vitamini ve Faydaları

E Vitamininin Cilde Faydaları E vitamini, vücudun günlük ihtiyaçlarını yerine getirmeye yarayan ayrıca anti-enflamatuar özelliklere de sahip, vücudumuz için temel bir besin maddesidir. Bunun yanı sıra , e vitamini yağda çözünebilen bir antioksidan olmasıyla bilinmektedir. Bir miktarda karaciğerde depolanır.

E Vitamini Nedir?

Bu vitamin alfa tokoferol olarakta bilinir, E Vitamininin Cilde Faydaları aslında e vitaminin sekiz tane formu vardır fakat vücutta kullanılan tek formu alfa tokoferoldur. E vitamini cilt için olmazsa olmazdır. Antioksidan etkisiyle ciltte meydana gelen güneş hasarı, stres, çevresel faktörler gibi istenmeyen koşulların olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Zamanla veya güneşin de etkisiyle vücudumuzdaki e vitamini oranı azalır. Bununla birlikte vücudumuzda ve cildimizde olumsuz etkilerini görebiliriz. Dışarıdan e vitamini desteği almak oldukça önemlidir. Böylece oluşabilecek olumsuz etkilerin bir nebze de olsa önüne geçebiliriz.

E Vitamininin Cilde Faydaları
E Vitamininin Cilde Faydaları

E Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir?

  • E vitamini cildimiz için oldukça önemli bir vitamindir. E vitamininin vücudumuz için faydalarına bakacak olursak:
  • Ciltte ince çizgi görünümü, kırışıklık oluşumu ve elastikiyet kaybını azaltmada etkilidir.
  • Ciltte mat ve donuk görünüm etkisini azaltır. Cildin parlak ve aydınlık görünmesinde etkilidir.
  • Ciltte uv ışınlarının meydana getirebileceği tahribatların önüne geçmeye yardımcı olur.
  • Cilt üzerinde koruyucu bariyer görevi görür. E Vitamininin Cilde Faydası Bu özelliği sayesinde cilt üzerinde oluşabilecek döküntü, kuruluk, kırışıklık gibi olumsuz etkilerin önüne geçmesinde etkin bir rol oynar.
  • Ciltte nemi koruduğu için cildin daha diri ve elastik görünümünü destekler.
  • Cildin iyileşmesini ve onarılmasını sağlar. Ciltteki yanık, yara gibi tahribatların hızla eski haline gelmesinde etkilidir.
  • Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin hızla yenilenmesini ve hücrelerin kanserleşmesini özler.
  • Saç ve tırnaklar üzerinde oldukça etkilidir. saçların dökülmesi, kopması, kırılması gibi olumsuzluklara karşı savaşır. Saçların parlak, canlı ve nemli olmasını sağlar.
  • Sedef, egzama gibi kuruluğa bağlı cilt hastalıklarının önüne geçer.

E vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?

E vitamini vücudumuz için gerekli olan miktarı karşılamak için düzenli tüketilmesi gerekir. En çok bulunduğu kaynaklar: tahıllar, zeytinyağı, tereyağı, kırmızı et, yumurta, somon, hamsi, sebze ve yeşillikler, balkabağı, kümes hayvanları, avokado, muz en çok e vitamini içeriğine sahip gıdalardır.

E Vitamini Takviyeleri Alınmalı Mıdır?

E vitaminini de diğer vitamin ve mineraller gibi öncelikle doğal yollarla almak önemlidir. E vitamini açısından zengin besinleri beslenme programına dahil ettiğimizde ek takviyelere gerek yoktur ayrıca doğal yollardan karşılamak daha sağlıklıdır. Eğer vitamin takviyesi almak gerekiyorsa mutlaka doktora danışarak alınmalıdır. Çünkü eksikliği kadar fazlalığı da vücudumuz için olumsuz etkilere sahiptir.

E vitamini eksikliğinde kas ve kemik ağrıları, halsizlik, yorgunluk, kansızlık, deri de çatlaklı, dilde üzerinde çatlaklık oluşumu, E Vitamininin Cilde Faydaları  tırnak ve saç sağlığı üzerinde olumsuz etkilerin görülmesi, görme problemleri gibi bir çok etki görülmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

E Vitamininin Cilde Faydası
E Vitamininin Cilde Faydası

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu