1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji-Bilim
  3. Selfie Çekerken Ölenler-En Tehlikeli Selfie Pozları

Selfie Çekerken Ölenler-En Tehlikeli Selfie Pozları

Selfie çekerken ölenler, selfie çekmenin zararları, en tehlikeli selfie pozları vb.. en ilginç bilgiler için aliskanlik.com

Selfie Çekerken Ölenler

Selfie çekmek günümüzde son derece normal bir hal aldı. İnsanlar amaçsızca kendi selfielerini çektikleri gibi aynı zamanda önemli olaylara kendilerini de dahil ederek bu olayı fotoğraflamak için selfie çekiyorlar. Bazı durumlarda selfie çekme isteği insanın hayatını tehlikeye attığının farkına varmasının önüne geçebiliyor. Selfie furyası yaygınlaştığından bu yana dünyada pek çok insan selfie çekerken hayatını kaybetti. Bazılarının ise başına trajikomik durumlar geldi. Bu yazımızda selfie çekerken kendisini farkında olmadan ya da bilerek tehlikeye adan kişilerin başından geçenlere ve selfie çekmenin zararları nelerdir göz atacağız. Çok masum gibi görünen selfie çekme işini bazen insanların başına nasıl dertler açtığını öğreneceğiz. İşte selfie çekerken ölenler ve yaralananlar;

10.Selfie Çekerken Ayının Saldırısına Uğramak

Hindistan’da bir grup arkadaşıyla bir düğünden dönen Prabhu Bhatara isimli kişi dönüş yolunun bir noktasında arabadaki diğer arkadaşlarına kendisini iyi hissetmediği söyler ve arabayı kenarı çekip çekemeyeceklerini sorar. Amacı yol kenarında istifra ederek biraz rahatlamaktır. Araçtan inip yoldan biraz içeri girdiğinde yerde uzanmış halde yatan bir karartı görür. Biraz daha yaklaştığında bunun yaralı bir ayı olduğunu anlar. Bu anı ölümsüzleştirmek için cep telefonunu çıkarıp bir selfie çekme girişiminde bulunacakken ayı birdenbire ayağa kalkar. Bhatara yerde yatan ayının yarasını hafife almıştır. Ayının saldırısına uğrarken bağırmaya başlar. Arkadaşları bu duruma şahit olurlar ancak onlar da arkadaşlarına yardım etmek yerine cep telefonları ile durumu kaydetmeye başlarlar. Neyse ki uzaklardan gelen bir köpek havlaması ayının korkarak oradan uzaklaşmasına sebep olur ve Bhatara bu sayede ölümden kurtulur. Kısa bir süre sonra ise orman yetkilileri olay yerine gelerek ayıyı sakinleştirici bir iğne ile etkisiz hale getirirler.

9.Araç Kullanırken Selfie Çekmenin Sonu

Araç kullanırken telefonu kurcalamak pek çok kişi tarafından yapılan son derece tehlikeli bir eylem. Bunu yapan insanlar genellikle kendilerine çok güvenen ve bana bir şey olmaz düşüncesine sahip insanlar. Amerika’da 2004 yılında Courtney Stanford isimli bir kadın otoyolda ilerlerken telefonunu çıkararak kendi selfie videosunu çekmeye başladı. Videoda Pharrell Williams’ın Happy isimli şarkısı çalıyordu. Videoyu çekip gönderdikten birkaç saniye sonra bir çöp kamyonuna çarptı. Çöp kamyonunun şoförü yara almadan kazayı atlatsa da Stanford hayatını kaybetti. Kazadan hemen sonra polis, Stanford’un sosyal medya hesaplarında kapsamlı bir inceleme başlattı. İncelemede anlaşıldı ki kadın direksiyon başında selfie çekmeyi bir alışkanlık haline getirmiştir. Çektiği hemen hemen tüm video ve fotoğraflar direksiyon başında araç kullanırken çekilmişti. Davaya bakan polis memuru Chris Weisner yaptığı açıklamada “Stanford hayatını kaybetti ama en azından mutlu olduğunu yakınlarına bildirebildi” diyerek olaya ironik bir açıdan yaklaştı ve ekledi: “Buna değer mi?”

8.Selfie ile Şaka Olmaz

Her ne kadar kulağa komik gelse de bazı durumlarda selfie ile şaka yapılmayacağı açık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Pek çok insan çektikleri selfielerde sert bir tavır takınmak ister. Kimisi kaşlarını çatar, kimisi agresif pozlar verir. Bazı insanlar da bu sert tavrı yakalamak için silahlarla poz verirler. 2016 yılında Amerika’da bir adam kız arkadaşıyla birlikte çeşitli selfieler çekiyordu. Bu selfielerin bir tanesinde adamın aklına silah koleksiyonunda bulunan bir silah ile poz vermek geldi. Koleksiyonda çok fazla silah vardı ve adam eline aldığı silahta bulunan mermileri bir önceki gece boşalttığını düşündü. Selfie çekmek için poz verdiğinde gerçekten o sert duruşu yakalamak için silahın tetiğini de çekti. Tabancanın içinde unutulmuş olan mermi ateşlendi ve adamı yaraladı. Genç adam masum bir selfie çekmek isterken kendisini kazanma şansının olmadığı bir Rus ruleti içinde bulmuştu.

7.Ayakkabı Selfiesi

Ayakkabı selfiesi bir dönem selfie çekenler tarafından oldukça revaçta olan bir teknikti. Bu teknikte kişi yüksek bir yerin kenarına oturur ve ayaklarını aşağı sarkıtarak ayaklarının resmini çekerdi. Bu selfienin asıl amacı cesaretini diğer insanlara kanıtlamaktı. Çünkü bu selfienin çekildiği yerler bir gökdelenin çatısı ya da bir dağın yamacı gibi yerlerdi. 2018 yılında 5 arkadaş bir helikopter kiralayıp kısa süreli bir gezi planladılar. Helikopter havalandıktan sonra çocuklardan bir tanesinin aklına ayaklarını helikopterden aşağı sarkıtarak bir ayakkabı selfie çekmek geldi. Helikopterin kapıları sıcak olması sebebiyle açıktı. Emniyet kemeri bağlı olduğu için çocuk kapıya doğru hamle yaptığında başarılı olamadı. Kapının yanına gidebilmesi için emniyet kemerini çözmesi gerekiyordu. Bunu yapmak için kırmızı bir düğmeye bastı ancak bu yanlış düğmeydi. Helikopterin içinde bulunan ve acil durumlarda motora giden yakıt akışını kesen düğmeye basmıştı. Motorları durma noktasına gelen helikopter pilot tarafından yakında bulunan bir nehre indirilmek istendi. Sonuçta uçakta bulunan 5 arkadaş hayatını kaybetti ve sadece pilot kurtuldu.

6.Filler

Hayatınızda karşılaşabileceğiniz en sıra dışı durumlardan bir tanesi de size doğru koşarak gelen bir fil sürüsü ile karşılaşmaktır. Hindistanlı Ashok Bharti bu durumla karşılaşan insanlardan bir tanesi. Ancak o anda düşündüğü tek şey bu fil sürüsünü arkasına alıp bir selfie çekmeye çalışmak oldu. Sonuç elbette hüsrandı. Fil sürüsü Ashok Bharti’nin üzerinden geçti. Olaya şahit olan insanlar hemen yardımına koşsalar da onca filin üzerinden geçtiği Bharti anında hayatını kaybetmişti. Enteresan bir şekilde yapılan araştırmalar bu şekilde fil sürüsünü arkasına alıp selfie çekmeye çalışan pek insanın olduğunu ortaya koymuştur. Üstelik bu girişimlerin önemli bir bölümü de ölümle sonuçlanmıştır. Vahşi doğada hiçbir hayvan fotoğraf makinenizi ya da telefonunuzu çıkardığınızı gördüğünde size poz vermez.

5.Uçma Selfiesi

Bazı insanlar selfie çekmek için çeşitli yöntemler denerler. Daha önceki maddelerde bu yöntemlere örnekler verdik. 23 yaşında, İngiltere’de öğrenim gören bir kadın ziyaret etmiş olduğu Yedi Kız Kardeşler Uçurumunun yanında selfie çekmek istedi. Ancak kendi kendisini çekmesi kafasındaki düşünceyi fotoğrafa yansıtmayacaktı. Bu yüzden hemen yanında bulunan bir kişiden kendisini çekmesini istedi. Yapacağı şey olduğu yerde havaya zıplamak ve havadayken bir kare yakalamaktı. Uçurum kenarında havaya zıpladı ancak ayaklarını koyacağı yeri hesaplayamadığı için uçurumdan aşağı düştü. Fotoğrafta uçuyormuş gibi görünmek isterken gerçekten uçtu. Buradan çıkarılacak ders oldukça basit. Siz siz olun uçurumun kenarın bu tarz zıplamalı pozlar vermeye çalışmayın. Eğer ısrar ediyorsanız, ayağınızın sağlam basmasına dikkat edin. Yapılan araştırmalar uçurum kenarında fotoğraf çekmek isterken çok sayıda kişinin öldüğünü ortaya koymuştur.

4.Sarkarak Selfie Çekmek

Selfie ile ilgili ilginç olaylar nedense Hindistan’da yaşanmakta. Hindistan’da geçen bir başka olayda ise 25-30 yaşları arasında bulunan bir grup insan trenle seyahat ediyorlardı. Gruptan bir tanesinin aklına en tehlikeli selfie pozlarından biri olan değişik bir selfie çekme fikri geldi. en tehlikeli selfie pozlarıÇocuk trenin kapısını açacak, bir arkadaşının elini tutup trenden aşağı sarkarken selfie çekecekti. Teorideki bu düşünce pratikte başarılı olamadı. Trenin yavaşladığı bir noktada adam arkadaşının elini tutarak aşağı sarktı. Tam fotoğrafını çekecekken eli kaydı ve trenden aşağı düştü. Arkadaşlarının aşağı düştüğünü göre diğer 4 kişi de trenden atladı. Ancak işin kötü yanı atladıkları rayların karşı yönden gelen trene ait raylar olmasıydı ve o hat üzerinde çalışan hızlı trenin altında kaldılar. 5 arkadaştan 4’ü hayatını kaybederken hayatta kalan tek kişi kendi selfiesini çekmek için trenden sarkan çocuktu. O tarihten sonra muhtemelen bütün hayatını vicdan azabı duyarak geçirecek.

3.Dikkat Uçak Çıkabilir

Meksika’da yaşayan 17 ve 18 yaşlarında iki kız arkadaş merak ettikleri bir at yarışı hipodromunu ziyaret ediyorlardı. Dışarıdan gelen uçak seslerinden sonra burasının aslında bir havaalanına çok yakın bir yer olduğunu anladılar. Buraya kadar gelmişken uçaklarla bir fotoğraf çektirmek hiç de fena olmazdı. Havaalanına gitmek üzere olan bir kamyonet buldular ve kamyonetin açık olan arka kısmına çıktılar. Kamyonet uçak pistine doğru ilerlerken kızlar da çekecekleri fotoğrafların nasıl olacağını kamyonetin arkasında ayak konuşuyorlardı. Bir tanesi arkada üzerlerine gelen bir uçakla bir kare yakalamanın güzel olacağını söyledi. Kısa bir süre sonra uzakta bir uçak iniş için alçalmaya başladı. Kızlar o anda piste olan mesafelerinin ne kadar olduğunu bilmiyorlardı. Yaklaşan uçağı arkalarına aldılar. Tam fotoğrafı çekecekleri sırada yaklaşan uçağın kanadı iki kızın da kafasına vurdu ve ikisi de anında hayatını kaybetti. Polis bir süre bu olayın nasıl gerçekleştiğini anlayamadı. Kamyoneti kullanan kişi de uçağın gürültüsünden dolayı herhangi bir ses duymamıştı. Son olarak polis, kızların telefonlarını inceledi ve kazanın nasıl yaşandığı telefonda kayıtlı olan görüntülerden yola çıkılarak anlaşıldı.

2.Tehlikeli Atlayış

Hırvatistan son zamanlarda önemli bir turizm ülkesi haline geldi. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de dünyaca ünlü Game Of Thrones dizisinin burada çekilmiş olması. 2016 yılında Kanadalı bir adam Plitvice Gölleri Milli Parkı’nı ziyaret etmek için buraya geldi. Adam selfie çekmeyi oldukça seven biraz da maceracı bir kişilikti. Bu milli parkta bulunan ve yüksekliği 30 metreden daha fazla olan bir uçurumdan aşağıda bulunan nehre atlamak istedi. Bu atlayış sırasında ise elindeki cep telefonu kayıtta olacaktı. Burası son derece tehlikeli ve atlayış yapmanın akıl karı olmadığı bir bölgeydi. Zira buradan daha önce birilerinin atlayıp atlamadığı bilinmediği gibi aynı zamanda nehrin derinliği de belli değildi. Adam düşündüğü gibi telefonu kayıttayken kendisini uçurumdan aşağı bıraktı. Şans eseri uçurum kenarından uzanmış birkaç dal parçasına takıldı ve hızı azalmış bir şekilde nehre düştü. Bu atlayıştan sonra milli parkın yönetimi park içinde çeşitli yerlere uyarı tabelaları astı. Bu tabelalarda “Aptalca hareketler yaparken selfie çekmeye çalışmayın!” yazıyordu.

1.Dikkat Bomba Patlayabilir

2015 yılında iki Rus genci macera olması açısından Ural Dağları’na çıkmayı planladılar. Burası son derece çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü bir yerdi. Bununla birlikte vahşi hayvanlar da büyük bir tehlike unsuruydu. Bunun bilincinde oldukları için yanlarına kendilerini savunma amacıyla birkaç el bombası da almışlardı. Tırmanışın bir yerinde maceracı gençler değişik bir senaryo ile selfie çekmek istediler. Akıllarına yanlarında taşıdıkları el bombaları geldi. Bombalardan iki tanesini ellerine aldılar ve pimlerini çektiler. Bombaların pimlerini çektikten sonra patlamalarına kadar olan kısa süre içinde selfielerini çekecekler ve bombalar patlamadan uzağa atacaklardı. Bu son derece tehlikeli bir davranıştı. İki türlü risk mevcuttu. Bir tanesi selfieyi çekmeden önce bombaların patlama riski, diğeri ise bombaları uzağa attıkları zaman oluşan patlamayla meydana gelecek çığ riskiydi. Çünkü burası karla kaplı dağlık bir araziydi. İki adam ellerindeki bombaların pimi çektiler ve istedikleri selfieyi de çekmekte başarılı oldular. Ancak bombaları uzağa atacak zamanı bulamadılar ve bomba ellerinde patladı. Cesetleri incelenmek için en yakın morga getirildi. Polis yapılan incelemede bu bombaların neden ve ne şekilde patlamış olabileceği konusunda bir fikir elde edemedi. Sonraki birkaç gün, parçalanmış olan cep telefonlarının içindeki kartlar onarılarak fotoğraflara ulaşıldı. Olayın nasıl meydana geldiği bu fotoğraflar sayesinde anlaşıldı.

Yorum Yap

Yorum Yap