1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Hamilelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer

Hamilelikte oluşan çatlaklar nasıl geçer, stria nedir, karın çatlakları nasıl geçer, hamilelikte çatlaklık vb.. kadın makaleleri için aliskanlik.com

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer

Hamilelik sırasında oluşan ciltteki çatlaklar daha bakımlı ve güzel görünmek isteyen annelerin hep korkulu rüyası olmuştur.

Anne adayları hamilelik süreci boyunca yapacakları bazı basit uygulamalar ile hamilelikte oluşan çatlaklar nasıl geçer sorusuna cevap bulabilir ve cilt çatlaklarının oluşmasını engelleyebilirler. Çünkü oluşabilecek bu cilt çatlaklarının oluşumundan sonra tedavi edilmesi neredeyse imkansız olabiliyor.

Hamilelik esnasında özellikle karın, basen, kalça ve göğüs bölgesinde cildinizin aşırı gerilmesi sebebiyle kaşıntılar başlar. Bu kaşıntılar önüne geçilmediğinde ise çatlaklara dönüşür. Hamilelikte oluşan çatlaklara stria adı verilir. Stria adı verilen bu çatlaklar oluştuktan sonra tedavi edilmesi oldukça zordur.

Hamilelikte Çatlaklık

Özellikle hamileliğin üçüncü ayından sonra , bebeğin gelişmesi ve kilo alması sebebiyle karın bölgesi gittikçe daha fazla gerilmeye başlar. peki bu karın çatlakları nasıl geçer. Karın bölgesindeki gerilmeler bölgede elastikiyet kaybına sebep olur. Cilt gerildikçe kaşıntı başlar. Sonrasında ise çatlaklar oluşmaya başlar. Her annenin oldukça rahatsız olduğu bu çatlakları mümkün olduğunca oluşmadan önlemek gerekir. Bazı basit yöntemler ile cilt çatlaklarını oluşmadan önlemek veya en aza indirgemek mümkündür. Hamilelikte çatlaklık önlemenin bazı yöntemleri :

  • Gerilen ve kaşınmaya başlayan cilde masaj fırçası kullanarak masaj yapın ve bu bölgedeki kan dolaşımını arttırın.
  • Cilt için yararlı, E ve C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzeleri, özellikle fındık tüketin.
  • Her gün bol bool su ve sıvı tüketin.
  • Uykunuza dikkat edin , her gün yeterince uyuyun.
  • Cildinizi yumuşatacak ve esnek tutacak, gerilmeler nedeniyle oluşan izleri önleyecek, özellikle hamileler için üretilmiş olan bir kremle her gün en az iki kere kaşınan bölgelere masaj yaparak uygulama yapın.

Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayarak hamilelik esnasında oluşacak çatlakları önleyebilir veya en aza indirebilir, hamilelik sonrasında daha güzel ve sağlıklı görünüm sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap