Kabin Memuru Nasıl Olunur-Kabin Memuru Maaşı 2024

Kabin memuru nasıl olunur, kabin memuru maaşı 2024 , kabin memuru görevleri, kabin memuru şartları, kabin memuru boy kilo, kabin memuru olmak için hangi bölümü okumalı vb.. iş fırsatları için aliskanlik.com

Kabin memurları son zamanlarda sık sık muhatap olduğumuz kişilerdir. Bu yazımızda ne kadar aylık aldıklarından ve nasıl kabin memuru olunabileceğinden söz ettik. Hangi burçsun bakabilirsin Burcum ne.

Kabin Memuru Nasıl Olunur

Yolcu taşımacılığı yapan hava araçlarında yolcuların güvenliği ve konforu ile ilgilenen, ihtiyaç duyulan emniyet ve güvenlik tedbirlerinin uygulanmasından mesul olan, ihtiyaç halinde kaptan ve yardımcı pilotların kokpit dışındaki direktiflerini yerine getiren görevlilerdir. Ortalama olarak bir kabin memuru 4000 ila 12000 Türk Lirası arasında bir gelir elde etmektedir. Erkek kabin memurları host, kadın kabin memurları hostes ismini alır. Peki kabin memuru nasıl olunur 2024 sorusuna cevap bulalım.

Öncelikle kabin memurlarının görev mecraların da hem normal hem de acil vaziyetler için geçerli olacağı bilinmelidir. Host ve hosteslerin görev yetki alanları, kokpit kapısı ile arka mutfak bölümüne kadar olan her yeri kapsar. Kabin memurları, uçak dışından veyahut kokpit içinden mesul değildir. Başlıca kabin memuru görevleri şöyledir:

 • Uçak hareket etmeden hemen önce kaptan kaptanların yaptığı toplantıya eşlik ederek uçuş yönergesini okuyup, o bilgileri yolculara aktarırlar.
 • Yolcular gelmeden önce, yolculuk sırasında ve uçuş nihayetinde uçak temizliğini kontrol ederler.
 • Acil çıkış kapısı olarak da adlandırılan uçağın güvenlik noktalarını kontrol ederler ve acil vaziyetlerde kapıyı açmak ve kapatmak ile görevlidirler.
 • Uçağın sağ ve sol tarafında bulunan uçak çıkış kapılarını direktiflere uygun şekilde açar ve kapatırlar.
 • Yolcuların uçağa yerleşmesine yardım ederler.
 • Özel alakaya muhtaç olan yolcularla (yaşlı, özürlü vb.) ilgilenirler.
 • Yolculuktan önce uçuş güvenliği ile alakalı ses ve görsel olarak bilgiler verirler, tehlike anları içerisinde ne yapılması lazım olduğunu yolculara uygulamalı olarak gösterirler.
 • Yolculara yolculuk konusunda ihtiyaç duyulan bilgileri vermekle de yükümlüdürler.
 • Yolculuk sırasında yiyecek ve içecek servisi yaparlar. Ancak bu görev tanımı şirketten şirkete göre değişmektedir. Sözgelişi bir takım hava yollarında yolcuların tüm istekleriyle ilgilenebildikleri gibi yalnızca belirli vakitlerde yolcular için servis ve büfe hizmeti verebilirler.
 • Uçağın içinde ihtiyaç malzemeleri aktaracağımız vakitlerde de bu görevler genel olarak şirketten şirkete oldukça değişkenlik göstermektedir.

Kabin Memuru Şartları

Host veya hostes olmak isteyen kişiler için zor bir sürecin başlangıcıdır. Kabin memuru şartları 2024  ağır ve uzun meşakkatli bir süreçtir. İşte kabin memuru olma ön şartları;

 • T.C. vatandaşı olması,
 • En az lise mezunu olması,
 • İyi seviyede yabancı dil bilmesi,
 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Havayolu şirketlerinin ön şartlarını kabul etmesidir.

Kabin memuru boy kilo şartlarıda önemli bir etkendir. Bu şart hava yolu şirketleri arasında farklılık gösterse de bayanlar için minimum 160 cm erkekler için ise 180 cm boya sahip olmaları ve vücut oranlarının biçimli olması şartı aranmaktadır.

Kabin Memuru Maaşı 2024 

Kabin memuru maaşı 2024 yılı için değişkenlik göstermek ile beraber en  düşük kabin memuru 10 bin TL almaktadır. Üst limit ise herhangi bir sınırlamaya takılmamaktadır. Kabin memuru olmak için hangi bölümü okumalı sorusunun ise herhangi bir cevabı bulunmamaktadır. Kabin memuru olmak için yukarıda belirtilen çn şartların sağlanması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu