Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Ay Olmasaydı Ne Olurdu? Ay, binlerce yıldır insanlığa ilham kaynağı olan ve görünümleri nedeniyle şiirlere ve masallara konu olan meteorların minik uyduları dışında gezegenimizin tek doğal uydusudur. Ya bir gün ay aniden kaybolursa? Gezegenimiz hala var olabilir mi? Dünya üzerinde yaşam olabilir mi?

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

İlk başta kargaşa vardı. Ay Olmasaydı Ne Olurdu? Güneş sisteminin oluşumunun başlangıcında, sadece 8 gezegen yoktu, bugün olduğu gibi düzenli yörüngelere sahip olmayan birçok protogezegensel gezegen ortaya çıktı. Güneş sistemi boyunca devasa kayalar saçarak birbirleriyle çarpışmaya devam ettiler. O zamanlar dünya henüz tamamen katılaşmamıştı ve neredeyse tamamen okyanus magmasından oluşuyordu. O zamanlar oluşan ve Mars büyüklüğündeki protogezegenlerden biri olduğuna inanılan Theia, Dünya ile kafa kafaya çarpıştı ve henüz soğumamış olan gezegenimizden büyük miktarda kütleyi uzaya saçtı.

AY NASIL DOĞDU?

Ay’ın Dünya’dan doğum süreci, yaklaşık 60-140 milyon yıl sürmüştür. Yani eğer Dünya’nın 4.54 milyar yıllık bütün varlığını 24 saate indirseydik olsaydık işte o zaman (ve dolayısıyla Dünya’nın doğum anın 0 noktası olsaydı), Ay, Dünya’nın doğumundan sadece 10 dakika sonra var olurdu.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?
Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Bu kütle fırlatma, Dünya’nın (güneşin yörüngesinde dönen toz ve kayaların birleşimiyle zamanla oluşan normal bir gezegen olan) yerçekimi nedeniyle gezegenimizin etrafında yoğunlaşmıştır. Ay, dünyayı oluşturan bu kaya parçalarından doğdu.

Ay ilk oluştuğunda Dünya’ya çok yakındı: 25.000 kilometre uzaktaydı Bu mesafenin ne kadar yakın olduğunu anlamak için iki ifadeyle karşılaştırabilirsiniz: . Ay Olmasaydı Ne Olurdu? Dünyanın çevresi de 12.742 kilometredir. Başka bir deyişle, o zamanlar ay dünyanın çevresinin sadece iki katıydı! Moon şu anda Dünya’dan 384.400 kilometre uzaklıktadır. Bugün o kadar uzakta olsaydı, şu anda gökyüzünde gördüğümüzden 15 kat daha büyük ayı görürdük. Ne yazık ki ay bu kadar yakınken gezegenimizde yaşam olmadığı için kimse bu güzel manzaraya şahit olamadı. Elbette, bu iyi bir şey olabilir; Ay’ın bu kadar kısa mesafedeki yerçekimi nedeniyle, gezegenimizin kabuğu muazzam gelgitler yaşadı ve bu nedenle olağandışı sıcaklıklara ulaştı. Bu nedenle, ay dünyaya çok yakın olduğu için yüzeyde yaşam olamaz.

Neyse ki, dünyanın enerjisinin küçük bir kısmının her yüksek gelgitte aya aktarılmasına neden olan şey, ayın dünya üzerindeki çekim kuvvetidir. Bu enerji transferi nedeniyle Ay, daha yüksek bir yörüngeye hareket eder ve ardından oluşumundan bu yana yavaş yavaş Dünya’dan uzaklaşır. Lazer ölçümleri sayesinde Ay’ın her yıl Dünya‘dan 3,78 santimetre uzaklaştığını biliyoruz.

AY BİRDEN YOK OLSAYDI NELER OLURDU?

Peki ya bu kadar kademeli bir ayrışmayı bir yana bırakıp Ay’ı bir anda yok etsek… Sizce Dünya patlayıp çatlayacak mı?

  • Dünya, daha fazla karanlık olan bir yer olurdu.

Birincisi, Ay’ın kaybolmasının hemen bir etkisi olmayacaktır. Ancak gecelerimiz daha da kararır ve gökyüzünün bu güzel manzarası elimizden alınırdı. Elbette meşhur ay ve güneş tutulmaları bir daha asla olmayacak.

Aysız bir dünyanın karanlığı, yeni ay evresinde oldukça belirgindir. Parlaklığı “güçlü” veya “görünen büyüklüktür”. Onu ölçek adı verilen logaritmik bir ölçekte ölçüyoruz ve bu ölçekte daha küçük sayılar daha parlak nesnelere karşılık geliyor. Örneğin, Güneş’in parlaklığı -26,74’tür; Dolunay -12.74’te.İki sayı arasında 50/50 fark varmış gibi görünebilir; Ancak, logaritmik ölçeğin kafa karıştırıcı olabileceğini unutmayın. Aslında iki sayı arasındaki fark P değil, tamı tamına 301.995 kattır. Ancak dolunay geceleri de önemli bir ışık kaynağıdır: Dolunay, gökyüzündeki en parlak ikinci yıldız olan Venüs’ten 14.000 kat daha parlaktır. Gece beden! Burada ayın parlaklığı yeni ayda -2,5’a düşer ve bu da onu dolunaydakinden 12.473 kat daha sönük yapar! Ay tamamen kaybolsaydı, gecelerimiz yeni ay evresinden on kat daha karanlık olurdu. Yani, bazı kaynaklara göre, elinizi yüzünüzün önünde göremeyeceğiniz kadar karanlık olmayacaktı.

OLASI TSUNAMİLER

Ayımızı yok etmenin en kritik etkileri, ayın yok edilmesinden sonraki saatler içinde ortaya çıkacaktır. Ay’ın yerçekimi nedeniyle, okyanusların orta kısımları yaklaşık 40 santimetre yüksekliğindedir. Ay aniden kaybolduğunda bu su kütlesi hızla yere yuvarlandı ve yukarıda açıklanan nedenlerle kıyılarda büyük tsunamiler meydana geldi. Yerçekimindeki ani bir değişiklik de yer kabuğunu çatlatabilir ve depremleri veya volkanı tetikleyebilir; ancak bu daha az olası kabul edilir.

SOSYOLOJİK PROBLEMLER

Ayın kaybolmasının elbette sosyolojik sonuçları olabilir. Örneğin, gece daha karanlık olduğu için suç oranlarında artış görebiliriz. Benzer şekilde, başta dini bayramların tarihleri ​​olmak üzere çeşitli tarihi olayları ayın evrelerini belirlemek için kullanan Yahudi, Çin, Kore, Moğol, Budist, Hindu ve Müslüman toplumların sorunları, ay temelli takvimler gibi işlev görmeyecektir. won çalışmayı durdurdu. Katlanılabilirdi. Bunun insanlar arasında yaratacağı paniği tahmin edebilirsiniz, çünkü Ay’ı aniden ortadan kaldırabilecek güç çok büyük olmalı. Sonunda Ay’ı Güneş’in yörüngesinden çıkaran element için gereken enerji, 1 megatonluk bir H-bombasının enerjisinin 288 katıdır. Kesintisiz 000 yıl boyunca her 1 saniyede bir patlamanın açığa çıkardığı toplam enerjiye eşittir. Bir güç, kara delik gibi cansız bir şey bile, akıllı bir uygarlık gibi canlı bir şey bile başka ne yapabilir? Bunun sadece düşüncesi, insan toplumlarını yıkıcı bir paniğe sürüklerdi.

BİLİMSEL PROBLEMLER

Bilimsel olarak ilerlemede de Ay olmaması durumunda etkilenirdi. Neden mi? Çünkü örneğin
Dünya üzerindeki aktif tektonik hareketler nedeniyle, milyarlarca yıllık kayaçlar çözünerek magmaya dönüşmüştür; Ancak Ay tektonik olarak daha az aktif olduğu için orada 4 ila 4,5 milyar yıl öncesine ait kayıtlar donmuş durumda. Başka bir deyişle, gezegenimizin geçmişi, Dünya’da doğan Ay incelenerek çözülebilir. Aylar yoksa bu kayıtlar da olmayacaktır. Ay Olmasaydı Ne Olurdu? Ay’ın yokluğu uzay programlarını da kritik bir şekilde etkileyecektir.1969 ile 1972 yılları arasında uzaya uçabilmemizin nedenlerinden biri Ay’ın Dünya’ya yakınlığıydı. Sadece 380.000 km uzaklıkta olan, aya geleneksel bir roket yolculuğu 3 gün gibi kısa bir süre alabilir ve ışık sinyalinin hızı gidiş-dönüş için sadece 2,5 saniyedir. Ay olmadan, Mars veya Venüs Dünya’daki en yakın istasyonlarımızdır. Bir roketin bu gök cisimlerine ulaşması aylar alır; gidiş-dönüş sefer bir yıldan uzun sürüyor; Sinyal iletimi birkaç on dakika sürer. Eğer amacımız güneş sisteminin geri kalanını keşfetmekse, ay evrenden isteyebileceğimiz en basit ve en yararlı “Test Haritası”dır.

 YA AY HİÇ OLMASAYDI?

Şimdiye kadar hep ayın bugün kaybolacağını varsaydık; ancak Dünya’nın jeolojik evriminin ilk aşamalarında da ortadan kaybolduğu düşünülebilir. Yukarıda bahsedildiği gibi, Ay’ın yerçekiminin neden olduğu gelgit etkisi nedeniyle Dünya’nın dönüşü giderek yavaşlıyor. Bu yavaşlama nedeniyle Dünya’da bir gün her 100 yılda bir 2 milisaniye uzar; bu nedenle, eğer bugün ay kaybolsaydı bu yavaşlama ortadan kalkardı; ama tabi o kadar küçük bir değişiklik olur ki kimse fark etmez. Ay Olmasaydı Ne Olurdu? Bu arada: Bazı kaynakların iddia ettiğinin aksine, ‘de Ay kaybolsaydı dünya hızlanmaya başlamayacaktı; yalnızca Dünya’nın dönüşünün yavaşlaması durabilir veya yavaşlayabilir. Ama ay bugün değil, 4,5 milyar yıl önceki oluşumundan kısa bir süre sonra ortadan kaybolmuş olsaydı, dünyanın dönüşü bugün olduğu gibi 24 saatte bir 1’e düşmeyecekti. Yapılan varsayımlara bağlı olarak 1 gün 4 saate kadar uzayabilmektedir. Sadece bu hız değişikliğinin Dünya’daki yaşam üzerinde derin bir etkisi olduğu.

SONUÇ

Kısacası sonuç olarak sonuç çıkarabiliriz. Alternatifleri bilmeden ve Ay’ın dünya etrafında var olduğu bir evrene gözlerimizi açmadan, mevcut koşullarımızın mümkün olan en iyi şey olduğuna inanıyoruz. Ancak yaşamın çeşitliliği ve sürekliliği açısından Dünya’dan çok daha iyi koşullara sahip gezegenler hayal etmek mümkündür. Bu gezegenlerin etrafındaki ay da olmak zorunda değil. Bu nedenle, ” (ya da değil) olsaydı dünya çok korkunç bir yer olurdu, bu kadar yaşanmaz olurdu.” Anlatım tarzına kendinizi kaptırmamanızı tavsiye ederiz. Ay Olmasaydı Ne Olurdu? Tüm olasılıkları görmeden, şu anda var olan tek ve en iyi durum olduğu sonucuna varamayız – bugün itibariyle dünyada sadece 4980 (evet) trilyon yıldız ve katrilyonlarca öte gezegen Dikkate alınmalıdır. Doğru bir sayı verebilmek için çok az gezegen belirlediğimizden, olasılıklar hakkındaki bilgimiz oldukça sınırlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu