Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? Doğum gerçekleştiren annelere devlet tarafından doğum parası ödemesi gerçekleştiriliyor. Geri ödemesiz olarak yapılan bu ödemeler annelere büyük bir kolaylık sunuyor.

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Merak edilen konu ; Doğum yardımı parası nasıl alınır? Devlet tarafından annelere karşılıksız verilen doğum yardımı parası bu yılda devam ediyor. Doğum parasından faydalanmanın birinci kuralı anne ya da babanın T.C. vatandaşı olmasıdır. Doğum parası ödemeleri 2015 yılı ve sonrasında doğan çocuklara verilir.

 Doğum Parasını Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Karşılıksız bir şekilde verilen doğum parasını almak için anne adaylarının işinden ayrılması gerekir. Annenin işinden ayrılmadan önce 90 gün boyunca sigortası yatırılmalıdır. Anne SGK’lı olarak çalışmıyorsa, babanın durumuna bakılıyor. Yardımdan yararlanmak için ayrıca bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi gerekiyor. Şartları sağlamanız durumunda 16 hafta boyunca karşılıksız doğum yardımı ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?
Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Çalışmayan Kadınlar Doğum Parası Alabilir Mi?

Doğum yardımında ilk çocuğa tek seferlik 300 TL ödeme alabilirsiniz. Ödeme miktarı ikinci çocukta 400 TL üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 TL’ye çıkıyor.

Doğum Parası Ne Kadar Oldu?

Doğum parası asgari ücretteki artışa göre belirleniyor. 2022 yılında en düşün doğum parası 12 bin 454 TL olarak açıklandı.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parasından faydalanmak isteyen kişilerin şu evrakları tamamlaması gerekir.

  • Doğan bebeğin kimlik kartı,
  • Anne ya da babanın kimliği,
  • Doğum yardımı başvuru dilekçesi

Yukarıda yer alan evrakları tamamlayan kişiler başvurularını gerçekleştirebilir.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvuru sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz 183 numarasını arayarak son durumu öğrenebilirsiniz.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum parası ödemeleri 55 günlük süre içerisinde açıklanır. Doğum yardımı parası nasıl alınır? Daha sonra başvuru sahipleri paralarını PTT üzerinden kolayca alabilir. Ayrıca Doğum Borçlanması 2024 yazımız ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu