Moldova Para Birimi-Moldova’nın Para Birimi Nedir

Moldova para birimi, Moldova’nın para birimi nedir, 1 Moldova Leyi kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Moldova Para Birimi

Moldova para birimi, kısaltılmış hali MDL olan Moldova Leyi’dir. Ley, tıpkı Roman Leyi’nde olduğu gibi 100’lük alt birime bölünmüştür. Bu alt birimin adı Romence “aslan” anlamına gelen banidir.

1993 senesinde Sovyetler Birliği dağılıp, tam özgür Moldova Cumhuriyeti kurulunca resmi para birimi olarak piyasaya girmiştir.

Madeni paraların ön yüzünde basım tarihi ve asma yaprakları yer alırken ara tarafında ise ülkenin arması bulunmaktadır. Banknotlarda ise ön yüzde III. Stephen yer alır. Arka yüzünü çevirdiğimizde kaleler, manastırlar, kiliseler gibi önemli yapıtları görebiliriz.

Moldova Leyi ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Moldova Leyi’nin kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Moldova Leyi kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu