SQL BACKUP İle Otomatik Yedekleme ve Mail bildirimi

SQL BACKUP İle Otomatik Yedekleme ve Mail bildirimi SQL Server otomatik BACKUP alma yöntemleri iki şekilde yapılır. Bunlar; MAİNTENANCE plan ile otomatik olarak yedekleme alma işlemleri ile JOB yöntemi ile otomatik olarak yedekleme alma işlemleridir.

Maintenance Plan İle Otomatik Olarak Yedekleme İşlemi

MAİNTENANCE plan ile alınan BACKUP, belirtilen an ve saatlerde otomatik şekilde alınmasını sağlar. SSMS uygulamaları ile de işlemlerin kolayca yapılması sağlanır. SQL BACKUP İle Otomatik Yedekleme ve Mail bildirimi Aşağıda gösterilecek adımlarla otomatik yedek alma işlemleri şu şekilde yapılır;

SQL BACKUP İle Otomatik Yedekleme ve Mail bildirimi
SQL BACKUP İle Otomatik Yedekleme ve Mail bildirimi
 • Management sekmesine tıklanıp, MAİNTENANCE PLANS seçilir ve MAİNTENANCE Plan Wizard seçeneğinin üzeri tıklanır.
 • “NEXT” deyip geçilir ve alınan BACKUP plana isim verilir.
 • Sadece bir tane görev oluşturulacağı için “SİNGLE SCHEDULE” seçeneğine işaret konulur.
 • “CHANGE” seçeneği tıklanır ve zaman planı oluşturulur.
 • “Schedule” birimine bir isim verilir ve 6 saatte bir dönüşümlü çalışacak şekilde ayarlanır.
 • Schedule oluşturulma işleminden sonra “NEXT” denilerek ilerlenir.
 • Select MAİNTENANCE TASK ekranından bakım planlamasından birisi seçilir ve Full BACKUP alınacaksa BACKUP Database “Full” seçilir.
 • General sekmesi otomatik BACKUP alımını seçer ve dosyayı nerelere alacağınızı belirler.
 • DESTİNATİON sekmesi ise veri tabanları için alt klasör oluşturacağını bildirir.
 • OPTİONS sekmesi sıkıştırma işleminin yapılıp yapılamayacağını belirtir.
 • BACKUP bu setin otomatik olarak ne zaman silineceğini belirtir bu yüzden “BACKUP” dedikten sonra “NEXT” sekmesi işaretlenir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra yeni bir sekmeye geçilerek LOG dosyalarına ait tutulacak yerler seçilerek işlem bitirilir.

Veri Tabanı Backup Nasıl Alınır?

Yedekleme işleminde, veri tabanının üzerinde bulunan bütün verilerin bozulma ve kaybolma riski halinde bunu önlemek amacıyla örneğin saklanması işlemidir.

Sonrasında bu yedeklenen verilerin ihtiyaç duyulması halinde tekrar yüklenerek, olabilecek veri kayıplarının önüne geçmiş olunur. Veri tabanı üzerinden sağ tıklanıp BACKUP seçeneği işaretlenerek alım yapılmış olur.

Sql Backup İle Mail Bildirimi Alma

SQL BACKUP alındıktan sonra problem yoksa problem olmadığına dair bilgilendirme yapılır. Mail gönderme işlemi için öncelikle SQL Mail konfigürasyonu yapılır. SQL BACKUP İle Otomatik Yedekleme ve Mail bildirimi Bunun için basit bir g-mail hesabından yararlanılabilir.

Öncelikle MANAGEMENT yazısının altında Database mail menüsüne tıklanır ve “NEXT” denilir. Bilgisayarda henüz hiçbir kurulum olmadığı için “Set-UP Database Mail Fort he First Time” seçeneği tıklanır. “Database Mail Feature” sekmesi kapalı ise açılır ve “YES” seçeneği işaretlenir.

Ekran açıldığında DATABASE profili oluşturulur çünkü bu profil mail gönderilirken kullanılır. Daha sonra SMTP ACCOUNT eklenmesi yapılır. Bu eklenme ADD diyerek yapılır. Profil PUBLİC olarak işaretlenir. “NEXT” denildikten sonra “FİNİSH” denilerek işlem tamamlanır.

Mail göndermek için mail adresiniz girilir ve “SENDTEST E-Mail” sekmesine tıklanır. Mail gönderilmek üzere kuyruğa alınır ve “TROUBLESHOOT” sekmesine tıklandıktan sonra DATABASE mail kısmına girilip mail gelip gelmediği kontrol edilir. Web tasarımcı lar sürekli müşterilerinin web sitelerinin yedeklerini bu yöntemle otomatik alıp yedeklerler.

SQL BACKUP İle Otomatik Yedekleme ve Mail bildirimi Mail gönderme işleminin başarılı olması ve SPAM önüne geçmek için kurumsal bir mail adresinin kullanılması, olumsuz gönderimlerin önüne geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu