Doğal Kolajen Kaynakları Nelerdir?

Doğal Kolajen Kaynakları Nelerdir? Cildin genç ve güzel görünmesini teşvik eden kolajen, günümüzde takviye şeklinde sunulmaktadır. Cildin sıkılığını, tırnakların ve saçların gücünü artıran bu bileşen, diğer yandan eklemleri ve kemikleri korur. Vücut tarafından üretilen kolajen, yaşa bağlı şekilde vücutta azalabilir. Azalan kolajen için takviyeler kullanmak mümkündür. Ancak doğal kolajen kaynakları ile de sağlığınızı teşvik edebilirsiniz. Bu yazımızda hangi yiyeceklerin kolajen içerdiğini açıkladık.

Doğal Kolajen Kaynakları

Cilt ve genel vücut sağlığı için tüketmeniz gereken doğal kolajen kaynakları şunları içerir:

Kırmızı Et

B12, B6 ve protein açısından yoğun olan kırmızı et, iyi bir kolajen kaynağıdır. Doğal Kolajen Kaynakları Nelerdir? Besleyici olmasına ek olarak, amino asitlerin, lipitlerin ve karbonhidratların metabolizmasına etki eder. Kas ve lifler barındıran kırmızı et, kolajen ihtiyacınıza hitap eder.

Sakatat

Doğal kolajen kaynakları arasında yer alır. Enerji üretimine ve antioksidanların işleyişine dahil olan demir ve bakır açısından zengin ürünlerdir. Bakır aynı zamanda eklemler, kemikler ve kan damarları için temel bileşen ve esneklik sağlayan lisil aktivitesi için de gereklidir.

Yumurta Akı

Manganez ve çinko gibi mineraller içeren yumurta akı, protein açısından da zengindir. Tokluk hissi sağlayan albümin barındırır. Yumurta akı aynı zamanda iyi bir kolajen desteği sunar.

Tavuk

Pek çok kolajen takviyesi ana amino asit kaynağı olarak tavuk tercih eder. Tavuk kıkırdağı, yüzde doksan oranında proteinden meydana gelir. Bunun yüzde otuz beşi ise kolajen bileşenidir.

Kemik Suyu

Doğal kolajen kaynakları arasında öne çıkar. Sebzelerin pişirilmesinde tercih edilir. Mineral bakımından oldukça yoğundur.

Fasulye ve Mercimek

Bitkisel kolajen kaynakları arayanlar için biçilmiş kaftandır. Önemli amino asitler bakımından da yoğundur. Fasulye ve mercimek ayrıca bakır açısından da zengindir. Kolajen onarımını optimal anlamda teşvik eder.

Brokoli

Kolajen üretiminde görev alan C vitamini gibi doğal bileşenler barındırır. Kolajenin onarımını destekler.

Koyu Yeşil Yapraklılar

Karalahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı besinler doğal kolajen kaynakları arasında bir adım öne çıkar. Doğal Kolajen Kaynakları Nelerdir? Bu tür besinler hücre onarımında etkilidir. DNA ve RNA sentezi için gerekli olan folik asit kaynağı olmalarından dolayı da her yaştan insanın tüketmesi gereken besinlerdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu