Damar Sertliği Neden Olur-Damar Sertliği Belirtileri

Damar sertliği neden olur, damar sertliği bitkisel tedavi, damar sertliği nedenleri, damar sertliği belirtileri gibi sağlık sorunları için aliskanlik.com

Damar Sertliği Neden Olur

Halk arasındaki ismi ile damar sertliği olarak bilinen hastalık aslında atar damarların sahip olduğu esnekliğini kaybederek kalınlaşması şeklinde oluşan bir damar problemidir. Atar damarlar organların ihtiyacı olan kanı taşırlar. Damar sertliğine yol açan belli başlı nedenler mevcut. Bu etkiler atar damarların en iç tabakasında tahrip edici etkiler yapar. Kandaki kolesterol ve pıhtılaşma durumları burada zararlı bir ortam oluşturur. Peki damar sertliği neden olur göz atalım.

Damar Sertliği Nedenleri

damar setliği nedenleri

Damar sertliğinin ilk nedeni kontrol etmemizin mümkün olmadığı genetik faktörlerdir. Aileden gelen böyle bir problem var ise siz de risk altındasınız demektir. Genç ve orta yaşlarda herhangi bir belirti vermeyen‚ herhangi bir etki yapmayan hastalık yaşlılık yıllarında yavaş yavaş kendini belli etmeye başlar.

Damar Sertliğinin Belirtileri

damar sertliği belirtileri

Hastalığın ilk evrelerinde çok fazla belirti olmaz. Ancak damar sertliği belirtileri zaman zaman belirtiler vererek başlayan süreç ilerleyen evrelerde daha da artarak devam eder. Baş dönmeleri ve bayılmalar bu belirtilerin başında geliyor. Bayılma öncesi baş dönmesi olabilir‚ hastaya terleme‚ göz kararması gibi hisler ile başlayabilir.

Kolesterol de damar sertliğinin başlıca belirtileri arasında sayılır. Öncelikli olarak yüksek kolesterol teşhisi konan hastalar kolesterol değerlerini kontrol altına alamama durumunda damar sertliği ile karşı karşıya kalabilirler.

Damar sertliği türüne göre kalpte de başlayabilir. Kalpte başlayan damar sertliği çok tehlikeli olabilmektedir. Bunun neticesinde kalp kası düzenli çalışmakta zorlanır. Buna bağlı olarak da kalp ritminde bozukluklar ve göğüs sıkışması gibi belirtiler gözlemlenir. Hasta bu tip şikayetlerinin arttığını gözlemlediği taktirde doğrudan bir uzmanla görüşmesi gerekmektedir. Bir diğer damar sertliği de bacaklarda görülebilir. Bu da bacaklarda kasılmalara sebep olabilir.

Damar Sertliği Bitkisel Tedavisi

Öncelikli olarak sorunun daha net anlaşılması adına anjiyo yapılır. Tıkanıklık olup olmadığı tespit edilir. Bazı hastaların durumuna göre efor testi uygulanabilir. Eğer ciddi boyutlu bir daralma yoksa sadece ilaç tedavisi uygulanır. Ancak daha ciddi bir sorun ve tıkanıklık söz konusu ise bypass ameliyatı gerçekleştirilir.

Çok ciddi olmayan durumlarda doktor kontrolü ile birlikte alternatif tıptan da faydalanılabilir. Bazı bitkiler de takviye olarak fayda edecektir. Yeşil çay tüketilmesi hem tedavi hem de önlem açısından önemlidir. Ayrıca zencefil ve zerdeçal da tedavide kullanılabilecek bitkiler arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu