Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler

Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler

Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler, Çocuğum İçin Yarıyıl Tatilinde Neler Yapabilirim? Çocuklarımızı mutlu edecek onları 2. döneme hazırlayacak  etkinliklerden bahsedeceğim ;Çocuklar için eylül ayında başlayan maratonun yarınına gelindi. Anaokulundan liseye kadar milyonlarca öğrenci, emeğinin karşılığı olan karnelerine kavuştu. Öğrencilerin biri kısmı karnelerle anne babalarının yüzünü güldürürken bir kısmı ise ebeveynini hayal kırıklığına uğrattı.

Çocuğum İçin Yarıyıl Tatilinde Neler Yapabilirim?

Okul döneminde çocuklarının okula hazırlanması için gerekli hassasiyeti gösteren anne ve babalar, tatilde çocuklarla nasıl vakit geçireceğini düşünülüyor. Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler Çocuğun gün boyu evde kalması hem anne için hem de çocuk için sıkıntıları da beraberinde getiriyor. İki haftalık tatil süresinde öğrencilerin neler yapması gerektiği ile ilgili farklı görüşler mevcut. Çocukların sömestr tatilini verimli bir şekilde değerlendirmede anne ve babalara büyük sorumluluklar düşüyor. İşte yarı tatilde çocuklar işin yapılabilecek etkinlikler…

Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler
Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler

Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler

Çocuğum İçin Yarıyıl Tatilinde Neler Yapabilirim? Tatil ile ilgili yapılabileceklere geçmeden önce bilmemiz gereken en önemli husus; hangi şartlarda olursa olsun, çocuğun bizim için değerli olduğudur. Karnesine bakarak çocuk hakkında olumsuz değerlendirmede bulunmamamız gerekir. Çocuk olduğu gibi kabul edilmeli, ikinci dönem telafisinin mümkün olduğu hatırlatılarak çocuk desteklenmelidir. Çocuk okulda yaşadığı başarısızlığı evde de yaşamamalıdır. Tatilde yapılabilecek etkinliklere gelince… İşte ailelere beraber yapabilecekleri öneriler.

Çocuğunuzla Beraber Evde Oyun Oynayın

Oyun, çocuğun hayatında vazgeçilmez bir etkinliktir. Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler Küçük yaşlardan büyüyünceye kadar çocuğun hayatında vazgeçemediği bir etkinliktir. Çocuğun fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimine katkı sağlar. Okul ortamında hareketli bir zaman dilimi yaşayan çocuklar tatilde sıkıntı yaşayabilirler. Oyun aynı zamanda çocuğun enerjisini boşaltmanın en etkili yollarından biridir. Bu nedenle aileler, çocuğa evde ve çevrede oyun oynamasını sağlayacak imkânlar sunmalıdır.

Çocuğum İçin Yarıyıl Tatilinde Neler Yapabilirim?
Çocuğum İçin Yarıyıl Tatilinde Neler Yapabilirim?

Yarı Yıl Etkinliği

Aile fertleri çalışıyor olsalar dahi zamanının bir kısmını çocukla oyun oynamaya ayırmalıdır. Bu süre 15 dakika olabileceği gibi daha da uzun süre olabilir. Yar yıl tatil boyunca önceliğiniz; işiniz, alışverişiniz ve akraba ziyareti değil, çocuklarınız olmalıdır. Çocuklarla geçirilen bu kaliteli vakit, onun için değerli bir anı olacaktır.

Çocuğu Sevdiği Arkadaşlarıyla Buluşturun

Yarı Yıl Etkinliği Okulda her gün beraber oldukları arkadaşlardan kısa bir süre de olsa ayrı kalmak çocuk için bir üzüntü ve sıkıntı sebebi olabilir. Çocukların yalnızlık duygusu yaşaması için yakın çevredeki arkadaşları ile buluşması ve onlarla güzel vakit geçirmesi, psikolojisini olumlu etkileyecektir. Beraber olma imkânı yoksa da belirli aralıklarla telefonla veya diğer iletişim araçları ile görüşmeleri sağlanabilir. Arkadaşları ile buluşma sayesinde, çocuğunuzun diğer çocuklarla ilişkilerini gözlemlemiş, onları tanımış olursunuz. Ayrıca, çocuğunuzun sevdiği ve sizin de tanımadığı arkadaşlarını da yakından tanıma imkânına sahip olursunuz. Bu buluşma saatleri ve günleri için çocuğunuzla beraber plan yapabilirsiniz. Çocuğum İçin Yarıyıl Tatilinde Neler Yapabilirim? bu konuda diğer yapılabilecekler aşağıda.

Haftada Birkaç Gün Çocuğunuzla Mutlaka Dışarı Çıkın

Hareketli bir dönemde olan çocukların evde uzun süre hareketsiz kalması hem canının sıkılmasına sebep olacak, hem de size sıkıntı verecektir. Dışarı çıkmaktan maksat; alışveriş merkezleri gibi kapalı mekânlar olmamalıdır. Çocuğun temiz havadan istifade edebileceği park, yürüyüş yerleri gibi açık alanları seçin. Havalar soğuk da olsa bunu yapmaya gayret edin. Temiz hava çocuğun dinç kalmasını ve moraline olumlu katkı saplayacaktır. Çocuk bu sayede; hem doğa olaylarını, hayvanları, çevreyi ve ağaçları gözlemleme imkânı bulacaklar çevresel zekâsının gelişimine katkı sağlamış olacaklardır.

Çocukla Beraber Evde Yemek Yapın

Çocuklar kendi yaptıkları işlerinden gurur duyarlar ve mutlu olurlar. Çocukların severek yaptıkları etkinliklerden biri de, anne ve babaları ile beraber iş yapmalarıdır. Bu işlerin başında yemek yapmak gelir. Çocuğunuzun sevdiği ve kendisinin yapabileceği bir yemeği birlikte yapabilirsiniz. Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler Bu sayede çocuğun becerilerinin gelişimine katkıda bulunacak, hem de güzel vakit geçirmesine yardımcı olacaksınız. Eğer çocuğunuz alışveriş yapmayı seviyorsa yapacağınız yemeğin malzemelerini birlikte alabilirsiniz. Bu sayede çocukta alış veriş yapma bilgi ve becerilerini kazanmasına katkı sağlayabilirsiniz. Bu işe basit bir çorba veya makarna yaparak başlayabilirdiniz.

 Evde Çocuklarla Yarışmalar Düzenleyin

Dışarı çıkma imkânınız yoksa üzülmeyin. Evin içinde de hoşça vakit geçirebilirsiniz. Çocukların en çok sevdiği, lego, satranç, sessiz film, tabu, üçtaş, dama gibi oyunları oynayabilirsiniz. Bu oyunları oynarken diğer aile fertlerini de oyuna katabilir, hatta turnuva bile düzenleyebilirsiniz. Bu sayede çocukların zihinsel ve bilişsel becerilerinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuklara Yönelik Sosyal Etkinliklere Götürün

Eğer bulunduğunuz yer, ilçe veya ilgili nüfus yoğunluğu fazla olan bir yerleşim merkezinde ise çocuğunuzu buralardaki etkinliklere götürebilirsiniz. Bu etkinlikler; sanat müzeleri, resim, sergiler, tiyatro gibi etkinlikler olabileceği gibi el becerilerine yönelik etkinlikler de olabilir. Bu faaliyetler sonucunda hem çocukların ilgi ve merakı artacak, hem de çocuklar gözlem yapma imkânına sahip olacaklardır. Bu etkinliklerin çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olmasına dikkat edin.

Arkadaşlarıyla Birlikte Katılabileceği Etkinlik Düzenleyin

Çocuğun en mutlu olduğu zaman dilimleri akranları ve arkadaşları ile geçirdiği zaman dilimleridir. Tatilde arkadaşları ile beraber olacağı etkinlikler düzenleyin Bu etkinliklere örnek olarak; çevrede bulunana tarihi ve turistik yerlerin gezilmesi, yaşına uygun tiyatro, gösteri ve sinemaya gidilmesi, gösterilebilir. Faaliyet sonrası, çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini alın ve yaşadığı olayı kısaca özetlemesine imkân verin. Çocuğun en sevdiği arkadaşları ile bu faaliyetleri yapması, keyif almasını sağlayacaktır.

Bırakın Biraz Da Canı Sıkılsın!

Çocuğunuzun sürekli yanında bulunma ve onunla vakit geçirme zorunda değilsiniz. Kendi işinizi de göz önüne aldığınızda bu pe mümkün değildir. O nedenle bırakın biraz da çocuğunuzun canı sıkılsın. Çocuğun canının sıkılması bazen çocuğa katkı sağlayabilir. Çocuğun kendi kendine vakit geçirmesi hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlayabilir. Çocuklara kendi kendilerini de oyalayabilmeyi öğrenmelidir. Bu sayede kendi kendine yeten bireyler olma imkânına sahip olurlar.

Çocuğunuzla Birlikte Kitap Okuyun

Aile fertlerinin beraber yapabilecekleri en güzel faaliyetlerinden biri de beraber kitap okuma ve film izleme etkinlikleridir. Tüm aile bireylerinin katılabileceği bir saat belirlenerek seçilen kitaplar bireysel veya toplu olarak okunabilir. Ayrıca düzeye uygun filmler izlenebilir. Kitap okuma ve film izlenme sonunda okunanlar ve izleneler hakkında kısa bir değerlendirme yapmak faydalı olacaktır. Kitap okuma faaliyeti ile tatil sürecinde okumadan uzak kalmayacaklardır.

Çocukla Akraba Ziyareti Yapın

Çocuklar okul dönemlerinde genellikle diğer aile fertlerinden uzak kalmaktadır. Okul süresince ya hiç görüşme imkânı olmamakta, ya da çok az görüşme olmaktadır. Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler Tatilde yapılabilecek en iyi etkinliklerden biri de budur. Çocuklar akraba ziyaretleri sayesinde hem diğer aile fertlerini tanıyacaklar, hem de onlarla hoşça vakit geçireceklerdir. Özellikle babaanne, anneanne, dede gibi aile büyüklerini ziyaret kuşaklar arasında kurulacak bağ açısından da önemlidir. Yapılan bu ziyaretler sayesinde hem onların özlemleri ve yalnızlıkları giderilecektir.

Çocuğunuzla Birlikte Tatile Çıkın

İmkânların elverdiği ölçüde yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere çocukla beraber tatile çıkılabilir. Bu çocuğun, bulunduğu ortamdan biraz uzaklaşmasına ve yeni yerler keşfedip bilgiler öğrenmesine, gözlem yapmasına katkı sağlar. Zihnen ve bedenen dinlenmiş olan çocuk, okulun ikinci dönemine daha dinç ve zinde olarak başlayacaktır.

Sömestr Etkinliği

Yukarıda sayılan faaliyetler, tatilde yapılabilecek etkinliklerden bir kaçıdır. Bunun haricinde aile fertlerinin yapabileceği birçok faaliyet vardır. Aileler, ekonomik ve sosyal durumlarına göre bu faaliyetlerden bir kaçını veya tamamını yapabilirler. Yapılan tüm faaliyetlerden amaç, çocuklarla güzel vakit geçirebilmektir. Çocuklarınızla geçirdiğiniz vakit, onlara verebileceğiniz en kıymetli hediyedir. Yarıyıl Tatilinde Çocuklar için Yapılabilecek Etkinlikler Çocuğunuzla birlikte etkinliklere katılmak, ona zaman ayırmak, hem çocuğunuzla olan ilişkinizi kuvvetlendirecek hem de onun sosyal, duygusal gelişimine katkı sağlayacaktır. Sömestr Etkinliği ve Yarı Yıl Etkinliği yapmadan önce bu yazı işinize yarayacağını düşündük.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu