Trabzon Gezi Rehberi-Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon gezi rehberi, Trabzon gezilecek yerler, Trabzon doğal güzellikleri, Trabzon gidilecek yerler vb.. Trabzon hakkında bilgiler için alışkanlık

Tarihi manastırları, birbirinden güzel yaylaları ve yeşillikler içindeki tüm güzellikleri ile Trabzon gezilecek yerler açısından, Türkiye’nin en zengin şehirleri arasındadır.

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olduğu kadar Türkiye’nin de en güzel illeri arasında yer alan Trabzon, kültürel yapısıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Trabzon gezi rehberinde yer verebileceğiniz mekânları, bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Trabzon Gezilecek Yerler

Vazelon Manastırı

Maçka ilçesinde bulunan manastır, şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıktadır. İhtişamlı yapısıyla Trabzon’un önemli tarihi yapıları arasında yer alan manastırın hakkında, fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak milattan sonra 490 yılında büyük bir saldırıya maruz kalması ve 400 insanın bu saldırıda ölmesi, manastırın 490 yılından çok daha önce yapıldığına dair ipucu vermektedir.

Sera Gölü

Akçaabat ilçesinde bulunan göl, heyelan sonucu oluşmuş set göl özelliği taşımaktadır. Trabzon’un yemyeşil güzellikleri içerisinde ziyaretçilerine mistik bir ortam hazırlayan Sera Gölü, bitki örtüsü ve farklı kuş çeşitlerinin cıvıltısı ile birlikte size sıra dışı bir ortam sunacaktır.

Haldizen Yaylası

Bilindiği üzere Trabzon, doğal güzellikleri ile bir hayli öne çıkan şehirlerimiz arasındadır. Trabzon’un muhteşem doğal güzelliğine katkı sunan birçok yaylasından biri olan Haldizen Yaylası, Çaykara ilçesinde Uzungöl bölgesinde yer almaktadır.

Tertemiz havası ve eşsiz doğası ile özellikle yaz aylarında Trabzon’a gidiyorsanız, Haldizen Yaylası mutlaka Trabzon gezilecek yerler listenizde yer almalıdır.

Sultan Murat Yaylası

Çaykara ilçesinde bulunan Sultan Murat Yaylası, ilçe merkezinden 25 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Trabzon’un önemli doğal güzellikleri arasında yer alan bu eşsiz yayla, Sultan Murat’ın İran seferi esnasında burada askerleriyle konaklaması ve Cuma namazı kılması sebebiyle bu isimle anılmaktadır.

Peristera Manastırı

Yüzyıl’da yapıldığı bilinen Peristera Manastırı, Maçka ilçesi sınırlarındadır. Yerden 300 metre yüksekliğe sahip olan sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiş bu manastır, mimari yapısıyla da yine Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı kadar ilgi görmektedir.

Çal Mağarası

Çal Mağarası, Düzköy ilçesinde Çalköy adlı belde de bulunmaktadır. İçerisinden küçük bir derenin aktığı mağara, tahminen binlerce yıl önce oluşmuştur. Trabzon’da gezilecek yerler listemizde yer alabilecek bu doğa güzelliği, dünyanın en uzun ikinci mağarası olma özelliği taşımaktadır.

Trabzon Atatürk Köşkü

Şehir merkezinde yer alan ve ardından kendisine valilik tarafından hediye edilen köşk, Mustafa Kemal Atatürk Trabzon’a geldikten sonra 1913 yılında yaptırılmıştır. İçerisinde Atatürk’ün yatak odası ve çalışma odasının bulunduğu bölümlerde, özel eşyaları yer almaktadır.

Bu köşkün en önemli özelliklerinden biri de, Atatürk’ün tüm mal varlığını noter huzurunda bu köşk içerisinde devlete bağışlamış olmasıdır.

Uzungöl Camii

Çaykara ilçesi Uzungöl Yaylası üzerinde bulunan muhteşem camii, 2002 yılında inşa edilmiştir. Caminin tarihi özelliği bulunmasa da, bölgenin simgesi konumuna gelmiş olması nedeni ile ilgi çekmektedir.

Uzungöl Yaylasının muhteşem güzelliğine ayrı bir hava katan Uzungöl Camii, doğanın kalbinden gökyüzüne yükselen minareleri ile buraya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Trabzon Müzesi

1900’lü yıllarda bir konak olarak inşa edilen tarihi binanın 2001 yılında müzeye çevrilmesi ile birlikte hizmet vermeye başlayan Trabzon Müzesi içerisinde, farklı medeniyetlere ait binlerce tarihi eser sergilenmektedir.

Trabzon il merkezinde bulunan müze içerisindeki eserlerin yanı sıra binanın tarihi özelliği ve Atatürk’ün bu konakta eşi ile birlikte misafir olması sebebiyle, Trabzon Müzesi ayrı bir değer kazanmıştır.

Kızlar Manastırı

Boztepe’de bulunan manastır, Pontus Rum Kralı tarafından 14. Yüzyılda yaptırılmıştır. Trabzon’da bulunan önemli manastırlardan biri olan Kızlar Manastırı içerisinde çan kulesi, kaya kilisesi ve hücreler gibi farklı bölmeler bulunmaktadır.

Trabzon Ayasofya Müzesi

 

Hangi tarihte yapıldığı bilinmeyen Trabzon Ayasofya Müzesi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethettiğinde kilise olarak kullanılmaktaydı.

Trabzon’un fethinin ardından vakfa devredilerek camiye çevrilen yapı, Osmanlı’nın son dönemlerinde depo olarak bir süre kullanıldıktan sonra, tekrar cami olarak kullanılan yapı 1964 yılından itibaren ise müze olarak kullanılmaya başlamıştır. Mimari özellikleri ile dikkat çeken Trabzon Ayasofya Müzesi içerisinde, binlerce önemli tarihi eser bulunmaktadır.

Zağnos Vadisi

Trabzon şehir merkezine çok yakın konumda bulunan Zağnos Vadisi, muhteşem doğal güzelliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Şayet doğal güzelliklerden hoşlanıyorsanız, Trabzon gidilecek yerler listenize bu vadiyi mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. Vadi içerisinde piknik yapmak için uygun birçok alanların yanı sıra, kampçılık içinde uygun yerlere sahiptir.

Yeni Cuma Camii

Trabzon’un koruyucu azizi olarak kabul edilen Eugenius adını taşıyan bir kilise iken, Trabzon fethedildikten sonra camiye çevrilen yapı Yeni Cuma Camii ismi ile anılmaya başlanmıştır. Hangi yılda yapıldığına dair kesin bir kanıt olmayan yapının, 13. Yüzyıl’ın sonlarında ya da 14. Yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Beşirli Sahili

Trabzon genelinde birçok sahil bulunmasına rağmen, insanların en fazla ilgi gösterdiği birkaç sahilden biri Beşirli Sahilidir. Uzun yürüyüş yoluna sahip olan Beşirli Sahili, şehir merkezine çok yakın bir konumda yer almaktadır.

Akşam manzarası ile daha dikkat çeken sahil, Trabzon’da denize girmek için tercih edilebilecek en ideal yerler arasındadır.

Kemeraltı Çarşısı

Önemli bir kültür ve tarih beşiği olan Trabzon, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi yapıları ile de gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Trabzon’a geldiğinizde Trabzon gezilecek yerler listenizde yer verebileceğiniz Kemeraltı Çarşısı, bunlardan biridir.

Günümüzde bakıcıların faaliyet gösterdiği dükkânlara sahip olan tarihi çarşı, hediyelik eşya alabileceğiniz uygun fiyatlı dükkânlarında bulunması nedeni ile Trabzon’a gelenler tarafından ziyaret edilmektedir.

Gülbahar Hatun Camii

Trabzon şehir merkezinde yer alan Gülbahar Hatun Camii, gezginlerin Trabzon gezi rehberi listelerinde yer alan uğrak yerlerinden biri konumundadır.

Yavuz Sultan Selim tarafından 1514 yılında yaptırıldığı bilinen tarihi cami 5 kubbeden oluşmakta olup, mimari yapısı ve iç süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Cami ismini Osmanlı padişahının kız kardeşinden almaktadır.

Trabzon Kalesi

Ortahisar kısmı 1297 yılında yapılan Trabzon Kalesi, aşağı hisar, Ortahisar ve yukarı hisar olmak üzere 3 ayrı bölümde inşa edilmiştir. Yapıldığı dönemde şehrin savunmasında önemli rol oynayan tarihi kale, Trabzon’un doğal güzellikleri arasında tarihi dokusuyla şehre ayrı bir cazibe katmaktadır.

İl merkezinde kolay ziyaret edilebilir bir konumda bulunan Trabzon Kalesi, şehrin en önemli sembollerinden biridir.

Kaymaklı Manastırı

Hz. İsa’nın anısını yaşatmak için Osmanlı döneminde Ermeniler tarafından yaptırılan Kaymaklı Manastırı, günümüze kadar sağlam kalmayı başaramamış olsa da Hristiyanlar için önemi sebebiyle daha çok yabancı turistlerin Trabzon gezilecek yerler listelerinde yer alan bir yapıdır.

 

Alışkanlık

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu