Sağlık Nasıl Çizilir

Sağlık Nasıl Çizilir

Sağlık Nasıl Çizilir Tek başına yazıldığı zaman Türk Dil Kurumu’nun açıklamasından ibaret olması, sağlık terimi için topluma yeterli bir memnuniyet vermez. Sağlık, topluma indirgendiğinde bir soruyla başlar; “Sağlığınız nasıl?” İşte alınacak o cevaplar, ancak insanlık için tatmin edici bir açıklama olabilir. Sorunun temel iki cevabı vardır; “İyiyim.” ya da “İyi değilim.” Dolayısıyla sağlık insan için iki zıt kutuptan ibaret kalır.

Peki, Zıt Kutupları Çizebilmek O Kadar Kolay mıdır?

Sağlığın hem sözlükteki hem de toplum nazarındaki tanımının bilinmesi, soruyu bizim için tereyağından kıl çeker gibi cevaplar aslında. Tıbbın ana sembolüne bakıldığı zaman ağaca sarılı bir yılan figürü göze çarpar. Yılan ve ağacın sağlıkta bir araya gelmesi Yunan mitolojisine kadar dayanmaktadır. Sağlık Nasıl Çizilir Yüzyıllardır kutsal olarak kabul edilen ve hemen her inanışta kendilerine yer bulan yılan ve ağaç aslında hem hayatı hem de yenilenmeyi simgeler.

Kökleri sayesinde toprakla altından da üstünden de bağı olan ağaç ve tıpkı ağaç gibi toprağın hem altında hem de üstünde yaşayabilen yılan, insan sağlığının iyiliğine de kötülüğüne de bir göndermedir aslında. Geçmişten günümüze yılan, hem zehri hem de panzehri sembolize ederek iki zıttı bir arada tutabilen pek çok hayvandan sadece biridir. Zaten toplum zihninde sağlığın yeri de bir soruya verilen iki farklı cevaptan ibarettir.

Peki, Sağlığı Çizebiliyorsak Bu Nasıl Olmalı?

Yaygın inanışa göre çiçek, böcek, deniz, ev, dağ veya taş gibi somut maddeleri çizmek daha kolay gibi görünür. Kaldı ki bu hatalı bir tanı olmaktan çok uzaktır. Çünkü beş duyu organımız sayesinde somut maddeler kolayca kavranır ve bir tuvale basitçe aktarılabilir. Bu demek değildir ki soyut olanı resmetmek zordur. Burada bir nefeslenip başa dönmeliyiz. “Bir terimi soyut ya da somut çizebilmek, önce onu bilmekten geçer.” Demiştik. Sağlık soyut bir terimdir ama onu çizebilmek imkansız değildir. Sağlık Nasıl Çizilir Sadece zehir ve panzehir değil, siyah beyaz, gece gündüz, doğu batı gibi zıtlıkları bile aynı havanda dövmek, sağlığın nasıl çizilebileceğine dair parlak bir ipucu verebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu