Burs Başvuruları-Vakıf ve Dernek Bursları

Burs başvuruları hakkında detaylı bilgileri vermeden önce şunlardan bahsedelim. Eğitim süreciniz boyunca size burs imkanı sunabilecek birçok kurum bulunuyor. Peki, bu kurumlar hangileri? Burs başvurusu yapmak için ne gerekiyor? Burs başvurusu nasıl yapılır? Vakıf ve Dernek bursları nasıl alınır ? Bu soruları ve daha fazlasını sizin için hazırladığımız rehberde yanıtladık.

Burs Başvuru Nasıl Yapılır?

Ülkemizde çeşitli kurumlar lisansüstü, lisans, lise, ortaokul, ilkokul ve diğer tüm eğitim seviyelerinde burs imkanı sunmaktadır. Bunlardan en popüleri lisans burslarıdır. Ülkemizde en çok burs lisans düzeyinde verilmektedir. Bu rehberimizde lisans düzeyinde burslar hakkında bilgiler vereceğiz. Lisans burslarının başvurularına dahil olmak için öğrenci belgeniz olması gerekiyor, bu yüzden ilk olarak üniversitenize kayıt olmalısınız.

Öğrencilik sürecinin getirdiği ekonomik sıkıntılar herkes tarafından bilinmektedir. Üniversite eğitimi süresince öğrencileri ferahlatan ilk seçenek burslardır. Dernekler, vakıflar veya doğrudan burs veren kişi tarafından öğrencilere verilen burslar; öğrencinin kendi ayakları üzerinde durmasını kolaylaştırır ve özgürlüğünü artırır. Ancak burs başvurularını yapmak zor ve karmaşık bir işlem haline gelebilir. Plansız bir şekilde yaptığınız araştırmaların sonunda kendinizi internetteki onlarca kaynağın içinde kaybolmuş bir şekilde bulabilirsiniz.

Üniversite Bursu Nereden Alınır?

Üniversite öğrencileri derneklerden, vakıflardan ve devletten burs alabilir. Devlet bildiğiniz gibi KYK üzerinden öğrencilere burs imkanı sunar, KYK bursu yalnızca belirli kriterlere sahip öğrencilere verilir. KYK kredisini ise başvuru gerçekleştiren herkes alabilir ancak geri ödemesi bulunur. Burslarda geri ödeme yoktur, karşılık beklenmez.

Rehberimizde ilk olarak KYK burs ve kredisi hakkında bilgiler vereceğiz, sonrasında dernek ve vakıf burslarının üzerinde duracağız.

KYK Bursu ve Kredisi Nedir?

KYK tarafından sunulan burs ve kredi, eğitim süreciniz boyunca yaşamınıza destek olmak için devletin size sunduğu maddi destektir. KYK bursundan sadece belirli şartlara uyan öğrenciler yararlanabilir. KYK’dan burs alma hakkı kazanırsanız, e-Devlet üzerinden bursunuzun detaylarını öğrenebilirsiniz.

KYK kredisi ise eğitim sürecinizi tamamladıktan sonra geri ödenir. Kredi ödemelerinizi yine e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

KYK Bursu Nasıl Alınır?

KYK burs ve kredi başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilir. KYK’nın internet sitesi üzerinden belirtilen tarihlerde yapılan başvurular değerlendirilir ve size burs veya krediniz hakkında dönüş yapılır. Kredi veya burs almaya hak kazanırsanız e-Devlet üzerinden taahhütname onaylamanız gerekmektedir. KYK kredisi başvuran herkese çıkar, burs almaya hak kazanmak için belirli kriterlere uymanız gereklidir.

KYK Burs ve Kredi Başvuruları Ne Zaman?

KYK burs ve kredi başvurularının 2019-2020 eğitim dönemi için tarihleri henüz belli olmadı ancak geçtiğimiz yıllarda başvurular ekim ayında alınmıştı. Bu yıl da aynı tarihlerde alınması bekleniyor.

KYK Burs ve Kredisi Ne Kadar?

KYK tarafından yapılan ödemeler geçtiğimiz eğitim döneminde lisans öğrencilerine 500 lira, yüksek lisans öğrencilerine aylık 1000 lira, doktora öğrencilerine 1500 lira olarak yapılmıştı. 2019-2020 döneminde enflasyona bağlı olarak ödemeler güncellenecektir.

Dernek ve Vakıf Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

Burs veren dernek ve kurumların talep ettikleri kriterlerden birbirlerinden farklılık göstermektedir. Başarı durumunuz üniversite sınavından aldığınız sonuca göre tespit edilir. Burs veren kurumlar kendilerince bir başarı seviyesi seçer ve o aralıktaki öğrencilere maddi destek verirler. Başvuru yaparken hangi üniversiteyi kazandığınızı gösteren belge ve üniversite kaydınızın ardından size verilen öğrenci belgesini kesinlikle sunmanız gerekir. Farklı kurumlar başka belgeler de talep edebilir ancak bu iki belge kesinlikle gerekli olacaktır. Başvurunuzun tam ve eksiksiz olması için burs başvurusu yapacağınız kurumun internet sitesinde ilgili dökümanları mutlaka inceleyin.

Burs Almak için Ön Koşullar Nelerdir ?

Burs veren kurumların ön koşulları birbirinden farklılık gösterebilir, ancak genelde T.C. vatandaşı olmanız istenir. Buna ek olarak siciliniz temiz olması da muhtemel şartlar arasında yer alacaktır. Bunu kanıtlayabilmek için “Adli Sicil Kaydı” talep edilir. Bu temel talebin haricinde kurumların kendi standartlarına göre talep edebileceği başka belgeler de olabilir. Genellikle istenen belgeler şu şekildedir; “Öğrenci belgesi”, “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği”, “SGK Hizmet Dökümü”, “ÖSYS-YKS Sonuç Belgesi”.

Öğrenci belgesi üniversiteye kayıt olduktan sonra sahip olabileceğiniz bir belge olduğu için burs başvuruları üniversite kayıtlarından sonra başlar.

Dernek ve Vakıflar Ne Kadar Burs Verir?

Dernek ve vakıflar verecekleri burs miktarlarını kendileri belirlerler. Verilen burslar aylık 150 TL’den 1000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ülkemizde verilen bursların ortalaması alındığında ortalama aylık 400 TL burs veriliyor, denebilir.

Burs Başvuruları Ne Zaman? Birden Fazla Bursa Başvurabilir Miyim?

Dernek ve vakıf bursları için başvurular Ağustos ayından itibaren üniversite kayıtları tamamlandıktan sonra yapılır. Genelde kurumlar eylül ve ekim aylarında başvuru almaya başlarlar. Başvuru tarihlerini kaçırmamak için size uygun kurum ve derneklerin listesini yapmanızı tavsiye ederiz. Kurumların kriterleri birbirinden farklı olduğu için size uygun olan kurumlara başvurmalısınız. Aynı anda birden fazla burs başvurusu yapabilirsiniz. Burs alma hakkı kazanmak için size uygun olan tüm burslara başvuru yapmanız son derece önemlidir.

1 yorum
  1. […] beklendiği kadar ilgi görmedi. Üniversiteye yerleşip burs başvurusunda bulunmak isteyenlerin burs başvuruları adlı makalemizi okumasını tavsiye […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.