Ekim Ayı İle İlgili Sözler-Ekim Sözleri

Ekim ayı ile ilgili sözler, ekim ayı hoşgeldin sözleri, ekim sözleri, ekim ayı şiirleri, ekim ayı günaydın mesajları, ekim ayı özel gün sözleri vb.. en güzel sözler için aliskanlik.com

Ekim Ayı İle İlgili Sözler

Ekim sözleri ile Ekim ayının önemini anlatabilirsiniz. Ekim ayı sözleri ile Ekim geldiği için neler hissettiğinizi dile getirebilirsiniz. 2020 Ekim sözleri ile bu yılın Ekim ayı sizin için geçen yıllara göre hangi açılardan farklıydı? Diye düşünebilir, belki iç hesaplaşma yaparak yeni kararlar alabilirsiniz. Öyle ya; Ekim ayı Eylül ile Kasım’ın ortasında kalmış; sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı yılın 10. Ayıdır.

Eylül’de okullar açılır; Ekim’de öğrenciler artık derslere ısınır. Aynı şey, Eylül’de iş başı yapanlar için de geçerlidir. Ekim, yeni bir yıla yaklaştığımızı bize tekrar hatırlatır. Cumhuriyetin kuruluşu onda olmuştur. Belki sizin doğum gününüz, evlilik yıldönümünüz, sevdiğiniz bir kişinin doğum günü vesâire de ondadır… Aman doğum günlerini, yıldönümlerini unutmayın yoksa fırça yemeniz muhtemeldir! Özellikle kadınlar bu konuda çok hassastır. İlk yemek yediğiniz günü (!) bile hatırlamanız onlar için önemlidir. ?

Ekim Ayı Şiirleri

Bak geldi Ekim, aylardan onuncu,

Hızlı koş yoksa, olacaksın sonuncu.

Çok güzeldir tadı, sonbaharın, ekimin,

Kamera hazır mı? Başlasın mı çekimin?

Ben mutlu olurum, sevinirim Ekim’de,

Şey biraz korktum, çünkü evde tekim de… ? ?

Hadi o zaman, kanka gel yanıma,

Kopalım da adrenalin, girsin biraz kanıma. ? ?

Camiler Haftası Sözleri

Ekim ayının ilk haftası Camiler Haftası’dır. Camiler Haftası sözleri ile camilerin ehemmiyetine değinmek faydalıdır elbette; ancak bununla yetinmemek gerekir. Müslüman erkekler cemâatle namaz kılmaya önem vermelidir. (Fakat şu an pandemi döneminde olduğumuz için herkes daha çok evlerde kılmaktadır. Umarız virüs en kısa zamanda biter ve camiler eskisi gibi dolup taşar.)

Bu arada ‘kadınlar insan değil mi? Onlar camiye gitmeyecek mi?’ diyen olabilir. Tabii ki kadınlar da camilerin kendilerine ayrılan özel bölümlerinde ibadet edebilmektedir. Fakat âlimler kadınların evlerinde namaz kılmasının daha faziletli olduğunu bildirmişlerdir. Yoksa kadınlar tesettüre riayet etmek ve erkeklerle beraber namaz kılmamak şartıyla caminin bayanlara özel bölümünde namaz kılabilmektedir.

Yangından Korunma Haftası Sözleri

1 Ekim sözleri bu hafta için de geçerlidir. 25 Eylül ile 1 Ekim arası yangından korunma haftasıdır. Ekim’in ilk günü bitecektir fakat her zaman duyarlılığımızı sürdürmemiz gerekir. Örneğin doğaya bırakılan atıklar yangına sebep olmaktadır. Mangalları mideye indirmek güzeldir fakat yangın çıkmaması için dikkatli olmak gerekir. Bir pet şişeyi bile doğaya atmamalı, yere tükürmekten bile kaçınmalıdır.

Ayrıca yemeği ocakta bırakıp komşuya gitmek yahut TV’ye dalmak da yangın çıkarabilir! Dikkat etmelidir. Çocukların yangına sebep olmaması için de gözümüzü üzerlerinden ayırmamamız lâzımdır. ‘Ya sen ne diyon abi benim içim yanıyo yangın ççıkmış bana ne’ dememelidir! ? (Manevi yangınlar ayrı boyut, onları sonra masaya yatırırız.) ?

Dünya Yaşlılar Günü Sözleri

Esâsen 18 Mart ile 24 Mart arası Yaşlılara Saygı Haftası’dır. Fakat Ekim ayının 1’i de Dünya Yaşlılar Günü’dür. Yaşlı büyüklerimizin kıymetini bilmeli, nasihatlerini iyi dinleyip uygulamalıdır. ‘Hey ihtiyar babalık! Moruk!’ gibi sözler söyleyerek rencide etmemelidir.

? Bazen onlara bir şey söyleriz ve tam anlayamazlar. Çünkü yaşlılıkta çeşitli hastalıklar başa gelir, kulaklar iyi işitmemeye başlar. ‘Söyledim ya duymuyorn mu sağır mısın hoooo!’ diye bağırmamalıdır. Tabii ki onlara gidip ‘hştt nine? Dünya Yaşlılar Günü’n kutlu olsun.’ Deyip pasta kesin demiyoruz ancak bu vesile ile hiç olmazsa arayıp sorabilirsiniz. Zaten onları her daim hatırlamamız gerekir. Hele yaşlı olan kişi anne-babamız, yakın akrabamız ise daha da hassas olmalı, ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalıyız.

Emzirme Haftası Sözleri

1 Ekim ile 7 Ekim günleri arasında Dünya Emzirme Haftası kutlanmaktadır. Kuşkusuz ki emzirmek, anne olmanın getirdiği sorumluluklardan biridir. Tabii ki ‘emzirmeyen iyi bir anne değildir’ demiyoruz, bazı anneler tercih etmeyebilir yahut sütünün gelmemesi veya başka bir problemden dolayı bebeğini sadece mama ile beslemek zorunda kalabilir.

Fakat onları ilk 6 ayda anne sütünden mahrum etmemek gerekir. Onların büyüme ve gelişimi için anne sütünün ne kadar kıymetli bir gıdâ olduğu herkesin malumudur. Hem çok değerli olduğundan değil midir ki anneler kızınca ‘sus! Sütümü helâl etmem sana!’ demektedir? En ufak şeyde çocukları böyle tehdit etmek hoş değildir ama neyse… Ne Bebelac, ne Aptamil; hiçbir bebek maması anne sütünün yerini tutamaz!

Dünya Habitat Günü Sözleri

Bu da çevre bilinci konusunda bizi teyakkuza geçiren bir özel gündür. Her Ekim ayının ilk Pazartesi’nde kutlanmakta olup bu, 1985 yılından beri devam etmektedir. Hızlı kentleşmenin, nüfus artışının, gecekondulaşmanın ve nitelikli konutlara duyulan ihtiyacın ele alındığı bu kutlamaların temasını kentleşme; kentler ve iklim, kentsel taşımacılık, kentsel geleceğin planlanması gibi konular oluşturmaktadır. ? ‘Yahu biz Toki’ye başvurduyduk, hâlâ tık yok. Habitat’tan Mabitat’tananlamam’ diyenler varsa, umarız en kısa sürede hayalinizdeki eve kavuşursunuz, ne diyelim?

Dünya Konut Günü Sözleri

Her Ekim’in ilk Pazartesi gününde kutlanan bu gün 2020 yılında ise 5 Ekim günü kutlanacaktır. Kuşkusuz, iyi bir evde oturmak herkesin hakkıdır. Fakat bazıları yıkık dökük virânegibi yerlerde otururken bazıları villalarda yaşamaktadır. Mühim olan yoklukta şükretmek ve sabretmek, varlıkta ise hem şükretmek hem de dağıtabilmektir.

Dünya Mimarlık Günü Sözleri

Bu da Ekim’in ilk Pazartesi’si itibariyle kutlanmaktadır. Amaç, mimarlığı gündeme getirerek farkındalık oluşturmaktır. Mimarlar gerek konutların gerek diğer yapıların temelini atan kişilerden biridir. Apartmanlar, mağazalar, AVM’ler; her şey mimarların plan ve çizimleriyle ortaya çıkmıyor mudur? Mimar denilince tabii ki Süleymâniye Camii başta olmak üzere onlarca cami, külliye, medrese, türbe, imâret, su yolukemerleri, dârüşşifâ, köprü, saray ve kervansaray, mahzen ve hamam inşa etmiş olan Mimar Sinan’ı da yâd etmek gerekir.

Dünya Çocuk Günü Sözleri

Dünya Çocuk Günü bazı yerlerde 1 Haziran’da, bazı yerlerde 20 Kasım’da, bazı yerlerde ise Ekim’in ilk Pazartesi günü kutlanmaktadır. Çocukların bizim geleceğimiz olduğunu söyleriz, fakat geleceğimize yatırım yapmaktan da geri durmamamız şarttır. Kimseye haksız şiddet kabul edilemez fakat çocuklara şiddet çok daha kötüdür. Onların bilinçaltında silinmeyecek izler bırakmak bir ömür boyu kendilerini etkileyecektir. ? Çocuk büyütmek sadece yedirip içirmek ve giydirmekten ibâret değildir.

Hayvanları Koruma Günü Sözleri

4 Ekim sözleri kapsamına Hayvanları Koruma Günü sözleri de dâhildir. Hayvanlara yapılan işkenceler hepimizin kanını donduracak cinstendir. Her gün bu haberleri görmek hayvansever insanları çok üzmektedir. Fakat hayvanseversözleri ve tepkileri kifâyetsiz kalmakta, bu câniler bildiklerini okumaya devam etmektedir. İnsan düşünse de mantıklı bir açıklama bulamamaktadır: Bir insan zavallı bir kediden ne ister? Bir insan köpekleri neden zehirler? ?

Bu tür insanlara ‘köpek!’, ‘âdi’, ‘aşağılık’, hayvan sözlerisöylesek, hakaretler etsek bile bir şey değişmeyecektir. O yüzden biz gücümüz yettiğince hayvanları beslemeye, kuşlara yem vermeye, yaaralı hayvanları veterinere götürmeye çalışmalıyız.

Uzay Haftası Sözleri

4 Ekim ile 10 Ekim tarihleri arasındaki hafta Uzay Haftası olarak kutlanmaktadır. Uzay hakkında her kafadan bir ses çıkmaktadır. Kimileri uzaya gidenlerin boyu uzar derken (kalkın uzaya gidiyoruz gençler!) ? kimileri de ufo gördüm, uzaylılar geldi! Demektedir. Biz dünyada güzelce yaşamayı öğrenelim de uzay şurada dursun… (Tabii ki uzay çalışmalarına karşı ççıkmıyor ve gereksiz olarak görmüyoruz. Tam aksine destekliyoruz. Yanlış anlaşılmamalıdır.)

Dünya Öğretmenler Günü Sözleri

Öğretmenler Günü ülkemizde 24 Kasım’da kutlanmaktadır. Fakat global çapta bu, 5 Ekim’e denk gelmektedir. Hakîkaten faydalı şeyler öğreten, kendisini öğrencilerine adayan öğretmenler başa tâcdır. Fakat öyle öğretmenler de vardır ki öğrencisine yan gözle bakmakta veya şiddet uygulamaktadır! Onlar öğretmen müsveddeleridir. ‘Yahu benim David Hamilton, yahut Michael Murphy diye öğretmenlerim olmadı ki? Dünya hocalar gününü (!) ne yapayım 24 Kasım’ı beklesinler o zaman kutlarız.’ diyorsanız siz bilirsiniz. ?

Bunun hâricinde âhilik haftası sözleri (Ekim’in ikinci Pazartesi günü), Posta Günü Sözleri (9 Ekim), Dünya Gazete Dağıtıcıları Günü için sözler (11 Ekim), Ankara’nın başkent olmasına dair sözler (13 Ekim), Dünya Standartlar Günü sözleri (14 Ekim) de yazmak isterdik lâkin ne yazık ki hepsini burada uzun uzadıya anlatmamız mümkün değildir.

Dünya Ruh Sağlığı Günü Sözleri

Bu gün 10 Ekim tarihine tekâbül etmektedir. Şüphesiz, bedenimizin olduğu kadar ruhumuzun da sıhhatini korumamız gerekir. Fakat bazı insanlar ruh sağlığımıza kastetmekte, sinirlerimizi alt üst etmektedir. Onlarla güzel konuşsak da işe yaramamaktadır çünkü laftan anlamamaktadırlar. Bu durumda psikiyatristlerin yolunu tutmamak için yapmamız gereken şey muhtemelen onları hayatımızdan şutlamak olacaktır. ?

Dünya Gıda Günü Sözleri

16 Ekim tarihinde kutlanan Dünya Gıda Günü, bu alanda yapılan hilelere dikkat çekilen, üretim ve tüketim konusunda ne tür iyileştirmelerin yapılabileceğinin tartışıldığı, sağlıklı beslenmenin önemine temas edildiği bir gündür. Gıdâ alanında öyle kötü yöntemlere başvurulmaktadır ki insan duyunca dumura uğramaktadır. Zeytine ayakkabı boyası katanlar mı dersiniz, baklavaya bezelye katanlar mı, toz bibere kiremit tozu karıştıranlar mı?…

? Daha geçen gün, fabrikada çalışan bir işçinin ‘yemeğimden insan parmağı çıktı!’ diyerek o akıl almaz olayı anlattığı video sosyal medyada olay olmuştu. Canan Karatay’a bazen kızıyoruz ama kadın doğru söylüyor; ‘ne yediğimiz belli değil!’ ? O yüzden organik beslenmeye çalışmalı. Keşke imkânımız olsa da direkt dalından koparıp, tarladan toplayıp yiyebilsek. Hiç olmazsa Helal Gıda Sertifikası alan ürünleri tüketmeye ihtimam göstermeliyiz.

Bunun dışında Ekim ayı birçok olaya sahne olmuştur:

3 Ekim’de Merkez Bankası kurulmuştur.
15 Ekim’de Târihî Nutuk okunmaya başlanmıştır.
24 Ekim’de Birleşmiş Milletler Örgütü kurulmuştur.
25 Ekim’de ünlü şair, yazar ve siysetçilerden biri olan Ziya Gökalp vefât etmiştir.
 29 Ekim’de Cumhuriyet kurulmuştur.

Ayrıca;

17 Ekim: Dünya Yoksullukla Mücadele Günü’dür.
18 Ekim: Dünya Menopoz Günü’dür.
23 Ekim ile 30 Ekim tarihleri arasında PTT Haftası kutlanmaktadır.
26 Ekim: Hasta Hakları Günü’dür.
28 Ekim ile 4 Kasım arası Kızılay Haftası’dır.
31 Ekim’de Uluslararası Karadeniz günü kutlanmaktadır.

Hepinizin keyifli bir Ekim ayı geçirmenizi dileriz! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu