Bilgisayar Açılırken Neden Donar?

Bilgisayar Açılırken Neden Donar? Günlük hayatımızın parçası haline gelen bilgisayarlar bir süre geçtikten sonra donmaya başlar ve bizi zor durumlarda bırakırlar. Bazen insanın içinden bilgisayarı parçalamak bile gelir. Bilgisayarınızın açılırken donması bilgisayarınızın kötüye gitmesinin bir işaretidir.

Bilgisayar Açılırken Neden Donar?

Her bilgisayar farklı şekilde kullanılır ve çevresel veya dijital ortamlardan farklı şekilde etkilenirler. Bilgisayar Açılırken Neden Donar? Profesyonel bir bakış olmadan sorunların sebebini sadece tahminde bulunabiliriz.

Bilgisayar Açılırken Neden Donar?
Bilgisayar Açılırken Neden Donar?

Bilgisayarın Donmasının Nedenleri

Donma genel bir arıza belirtisidir. Bunun sebepleri ise donanımsal ya da zararlı ve kötücül yazılımlar ola bilir. Şimdi aşağıda bu nedenleri inceleyeceğiz.

İşletim Sistemi Hatası

Bilgisayarınız Power-On Self-Test (POST) geçiyorsa ancak ardından siyah bir ekranda donuyorsa, işletim sisteminizde bir sorun olabilir; sistem dosyaları kötü amaçlı yazılım veya kullanıcı hatası nedeniyle zarar görmüş olabilir.

Başlatma sırasında bilgisayarınızın sistem bölümüne erişmeyi deneyebilirsiniz, bu da sisteminizi onarmanıza ve yeniden yüklemenizi sağlar.

Donanımsal Sorunlar

Çoğu zaman sabit sürücü sorunları verilerinize zarar verir ve işletim sisteminizin açılmasını engeller. Ram bu sorunların en büyük kaynaklarından biridir.

Ram kötü yazılımlar tarafından bozula bilir hatta sadece zamana bağlı bozulmalar da yaşana bilir. Bilgisayar Açılırken Neden Donar? Donmanın bir başka sebebi de aşırı ısınan bir ana kart, yetersiz güç kaynağı ve başka donanımsal problemlerden kaynaklanır. Bunları teşhis etmek için mutlaka bir profesyonele gösterilmesi gerek

Programlardan Kaynaklanan Sorunlar

Ön yükleme sürecinden geçiyor ancak masaüstüne ulaştığınızda bilgisayarınız donuyorsa, sorun büyük ihtimalle başlangıçta açılan programlardır. Ayrıca Bilgisayar Açılırken Gereksiz Yazılımlar Nasıl Silinir? sayfamızda sizlere yardımcı olacak.

Başlangıçta etkinleşen programlar çok fazla bellek kullanıyor olabilir ya da virüs gibi kötü amaçlı yazılımlar kaplıyor olabilirler. Bu durumda bilgisayarınızdaki programları gözden geçirmeniz gerekiyor.

Antivirüs

Hatta donmaların bir başka sebebi ise bilgisayarınızda birden fazla gereksiz antivirüs bulundurması olabilir. Şunu bilmeniz gerekir birden fazla antivirüs kullanmak, bilgisayarınızı daha iyi korumaz. Bu yüzden de bilgisayarınıza uygun kaliteli bir antivirüs kullanımı daha uygundur.

Çözümleri Nelerdir?

Tüm bu sorunların hepsinin kendine özgü çözümleri vardır ama en önemlisi bir uzmana danışmaktır. Bilgisayar Açılırken Neden Donar? Aşağıda tüm bunları önlemek için ne yapacağınıza dair fikirler sunulmuştur. En basit çözüm olarak bilgisayarınızı kapatıp, fişten çekip yeniden açmayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayar Açılırken Neden Donar
Bilgisayar Açılırken Neden Donar

Bios Ayarlarını Sıfırlamak

Bios ayarlarını sıfırlamak donma sorunlarınıza çözüm ola bilir. Bunu ana karttan CMOS’u kaldırarak ve bir süre sonra tekrar yerine takarak sağlaya bilirsiniz.

Isınma Sorununa Çözüm

CPU fanının dönüp dönmediğini kontrol edin. Dönmüyorsa veya düşük hızda çalışıyorsa sorun bu olabilir. Soğuk havaya ayarlanmış bir saç kurutma makinesiyle CPU’nun üzerine üfleyin eğer dönmeye başlarsa, sorunu çözmüşsünüzdür. Bu işe yaramazsa, RAM çubuklarına soğuk hava üflemeyi deneyin.

Kötü Amaçlı Yazılımlar

Bir antivirüs kullanımı sizi bu gibi kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilir.

Sistemsel Sorunlar

Sistemsel bir sorununuz var ise format atmak ve ya sistemi geri yükleyerek fabrika ayarlarına getirmeniz sorunu çözebilir. Bunları yaparken önemli bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayınız.

Bu ve buna benzer çözümleri denemek işe yaraya bilir. Ama en iyisi yine de bir bilene göstermek ve sorunu düzgünce çözmesini beklemek olacaktır. Bilgisayar Açılırken Neden Donar? Eğer sorun sadece bilgisayarınızın eskimesine dayalı ise parçalarını değiştirebilir veya yeni bir bilgisayar almayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu