Arjantin Para Birimi-Arjantin’nin Para Birimi Nedir

Arjantin para birimi, Arjantin’in para birimi nedir, 1 Arjantin pezosu kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Arjantin Para Birimi

Arjantin para birimi, kısaltması ARS olan Arjantin Pezosu‘dur. Centevo alt birimine sahip Arjantin Pezosu, Arjantin Merkez Bankası tarafından basılır ve %53 enflasyona sahiptir. 21. yüzyıl itibarıyla Pezo büyük bir devülasyon yaşamıştır. 2008 yılında ABD Doları karşısında 3:1 orana sahipken, bu oran 2020 yılında 60:1’e yani 20 katına çıkmıştır.

Pezo, 1992 yılında Austral’in (ARL) yerini aldı. Başlangıçta 10.000 Austral, 1 Pezo’ya denk kabul edlldi. Ardından Arjantin Pezosu 1’e 1 oranda ABD Doları’na sabitlendi. Sabit kur düzeni 2001 senesinde çıkan mali kriz ile bozuldu. Kurun aşırı dalgalanması sonucu 2002 yılında sabit kurdan vazgeçildi. 2000’li yıllar ilerledikçe Arjantin Pezosu için işler daha da zorlaştı. Kur çok dalgalıydı ve Pezo her gün değer kaybediyordu. 2019 yılında piyasalar erken seçime karşı tepkisini Pezo’yu dibe çekerek verdi. Karaborsada 1 Dolar, 195 Pezoya denk kabul edildi.

Arjantin Pezosu ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Arjantin Pezosu’nun kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Arjantin Pezosu kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu