Bakkal Açmak-Bakkal Açma Maliyeti 2022

Bakkal açmak, bakkal açma maliyeti 2021, bakkal açmak karlı mı, bakkal açmak için gerekli belgeler, bakkal açmak için ustalık belgesi vb.. iş fikirleri için aliskanlik.com

Bakkal Açmak

Ticaretin her hali kazançlı yola giden yolda doğru etki oluşturmaktadır. Bir şeyler alıp satmak doğru ürün tercih edildiğinde iyi kazançları da beraberinde getirmektedir. Ticari faaliyetlerle ilgili küçük sermaye ile iş kurabileceğiniz işlerden bir tanesi olan bakkal açmak iyi bir fikir olabilir. Çok sayıda alışveriş merkezi ve zincir marketler gözünüzü korkutsa da doğru yer size kazanç sunacaktır. Her zaman mahalle bakkalları gözde olmayı başarsa da değişen faktörler zararlı hallere de yol açmıştır. Fakat, doğru teknikler kullandığınız taktirde kazanç elde etmenin yolunu bulabilirsiniz.

Kuracağınız işin işleyişi konusunda çevresel faktörleri araştırmanız sonucun istediğiniz düzeyde olabilmesini doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden açacağınız bakkalın nerede olacağına ve hangi düzene sahip olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Çevrede büyük market sayısına da ayrıca dikkat etmek çok önemlidir. Nitekim ne kadar çok büyük market var ise sizin tercih edilmeniz düşük seviyelerde kalacaktır.

Bakkal Açma Maliyeti

blank

Bakkal açmayla alakalı maliyeti etkileyen faktörlerin başında dükkanın kirası gelirken, ilk etapta alacağınız ürünler de önemli yere sahiptir. Kaç metrekarelik bir dükkan açacağınıza karar verdiğinizde hem kira hem de dükkanı doldurmak için alacağınız ürünler bakkal açma maliyeti hesabını doğrudan etkileyecektir. Genel itibari ile en az 15 bin TL gibi bir sermayeye ihtiyacınızın olduğunu unutmamalısınız.

Küçük sermayeyle yapabileceğiniz işlerden bir tanesi olan bakkal açmak karlı mı diye de merak edilmektedir. Satışlarını gerçekleştireceğiniz ürünlerin alış ve satış fiyatları genel itibari ile aynıdır. Büyük firmaların size sattıkları ürünler toptan fiyatına geleceği için her satıştan karınız aşağı yukarı bellidir. Yani satışınız ne kadar çok olursa karınızın da o denli fazla olacaktır. Gelir ve gider dengesine bağlı olarak 6 ay içerisinde sermayeyi çıkarma ihtimaliniz bulunmaktadır. Hatta tutulan bir bakkal haline gelirseniz bu süre daha da kısalabilir.

Belirli bir maliyet ortaya konulduktan sonra merak edilen bir diğer nokta ise bakkal nasıl para kazanır konusu ön plana çıkmaktadır. Al sat usulüne göre yürütülen yapıya sahip olan bakkal işinde para kazanmak istiyorsanız veresiyeden uzak durmalısınız. Aksi takdirde sirkülasyonu sağlayacak sermaye bulmakta zorlanırsınız. Ürünlerin alış fiyatı üzerine belirlenen oranda kar koyarak kazanç elde edebilirsiniz. Çevreye iyi etkiler sunduğunuz takdirde bakkal işinden oldukça iyi kazançları da elde edebilirsiniz.

Bakkal Açmak İçin Gerekli Belgeler

blank

Bakkal açıp hizmet sunabilmeniz için yasal prosedürleri eksiksiz şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu noktada temin edilmesi gereken belgeler hizmet vermeye başladığınızda sorun yaşamamanıza doğrudan etki edecektir. Bakkal açmak için gerekli belgeler ilgili kurumlardan temin edilmektedir. Temin etmeniz gereken bu belgeler ise şunlardır;

  • Vergi levhası (Maliyeye gidip ticari faaliyet sürdüreceğinize dair kayıt yaptırmanız gerekmektedir.)
  • Bakkalı açacağınız bölgenin belediyesine başvuruda bulunarak işyeri ruhsatı almalısınız.
  • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olunduğuna dair belge,
  • Bakkalda tekel ürünler satılacaksa bunlarla ilgili izin belgeleri,
  • Dükkan size ait ise tapu, kira ise kira kontratı gerekmektedir.

Bakkal açılışı ile alakalı prosedürleri eksiksiz yerine getirmek faaliyeti sorunsuz şekilde sürdürebilmeniz için önemlidir. Merak edilen konulardan bir tanesi olan husus ise bakkal açmak için ustalık belgesi gerekli mi? Önceleri bakkal açma ile alakalı ustalık belgesi istenirken kanun değişikliği sonrasında ustalık belgesine gerek olmamaktadır.

Bakkalda ne tür malzemelerin satışının gerçekleştirileceği de belge teminleri konusunda önemli konulardan bir tanesidir. Bakkalda neler satılır diye merak ediyorsanız öncelikle bilmeniz gereken husus aklınıza gelebilecek çoğu ürünün satılabilir olduğudur. Gıda ve temizlik malzemeleri gibi temel ihtiyaçların birçoğu bakkallarda satılmaktadır. Bakkalda satılan ürünler sizin sermayenize bağlı olarak artışta gösterebilir. Önemli olan husus ürün yelpazesinden ziyade alıcı bulabilir olmaktır. Yani ürün çeşitliliği artsa da ürünleri kolay satabilir olmanız önemlidir. Buna bağlı olarak her zaman doğru etkiyi oluşturmak sizin elinizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu