Alışveriş Alışkanlıkları Nelerdir

Alışveriş alışkanlıkları nelerdir, online alışverişte dikkat edilmesi gerekenler, değişen tüketici alışkanlıkları, alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler vb.. makaleler için aliskanlik.com

Alışveriş Alışkanlıkları Nelerdir

İnternet kullanımının oldukça yaygınlaşması ev daha güvenli hale gelmesi ile birlikte insanlar alışverişlerini fiziki olarak yapmak yerine internet üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

Online alışveriş yapma alışkanlığı daha uygun fiyata çok daha fazla seçenek sunmasından dolayı değişen tüketici alışkanlıkları ortaya çıkmıştır. Maddi konuların tüketicilerin bir numaralı tercihi haline geldiği görülüyor. Artık insanlar çok daha kısa sürede, çok daha uygun fiyatlara ve çok daha geniş seçme imkanı ile hem yaşadıkları ülke hem de dünya genelinde istedikleri ürünü satın alabiliyor.  Online alışverişin artış dünya üzerindeki tüm alışverişlerin çok büyük bir bölümünü kapsadığı görülüyor Fakat kaliteli, karlı ve güvenilir bir online alış veriş için tüketicilerin bazı dikkat etmesi gereken hususlar bulunuyor.

İnsanların alışveriş alışkanlıkları nelerdir hep beraber bakalım;

 • Alışveriş alışkanlıklarının başında indirimli ürünleri almak vardır. Bazen ihtiyacımız olmayan ürünleri sırf indirimde ve ucuz olduğu için almak,
 • Marketlerde alışveriş yaparken arkadaki veya aradaki ürünleri almak,
 • Ucuz ürünleri almak veya pahalıdır diye en güzel ürün sanıp en pahalısını almak,
 • Reklamlarda gördüğümüz ürünleri almak,
 • Aynı mağazalardan alışveriş yapmak,
 • Tek seferde alışveriş yapıp çıkmak,
 • Yapılan araştırmalara göre en fazla alışverişler AVM’lerde yapılıyor, Market alışverişlerinin büyük çoğunluğu da AVM’lerde bulunan marketlerden sağlanıyor. Online alışverişlerde ise ilk sırada teknolojik aletler ve tekstil ürünleri gelmektedir.

Online alışveriş yaparken bazı durumlara karşı dikkat etmekte gerekmektedir. Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir beraber bakalım.

Online Alışverişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online alış veriş yapıyorsanız dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor. Aksi taktirde dolandırılma, alınan üründe sorun yaşama ve yanlış ürünü tercih etme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Online alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında;

 • İnternetten alışveriş yaparken bilindik, güvenilir ve müşteri memnuniyet düzeyi yüksek e-ticaret sitelerinin tercih edilmesi gerekiyor,
 • İnternetten üzerinden ihtiyacınız olan ve aklınıza gelen tüm ürün ve hizmetler satın alınabiliyor. İnternetten sitelerinden alış veriş yapılırken kredi ya da banka kartı bilgileri kullanıldığından dolayı alış veriş yapılan sitenin SSL ve SET gibi güvenlik standartlarını kullanıp kullanmadıklarına dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde kart bilgileriniz bilgisayar korsanlarının eline geçebilir.
 • İnternetten alış veriş yapmadan önce sitenin kendi iletişim ve kurumsal bilgilerini açıkça yayınlayıp yayınlamadığına bakılması ve bu bilgilerin doğruluğunun kontrol edilmesi gerekiyor. Güvenilir ve profesyonel bir internet sitesi iletişim bilgilerini objektif bir şekilde yayınlar.
 • İnternet üzerinden alış veriş yaparken ürün bilgileri ve görsellerinin sitede detaylı bir şekilde yer alması gerekiyor. Ayrıca tüketiciler alış veriş yapmadan önce bu bilgi ve görsellerin ekran görüntüsünü alıp ürün kendisine gelene dek saklaması gerekiyor. Böylece kendisine gelen ürünle sipariş verdiği ürün arasında bir fark olması durumunda bu görselleri delil olarak kullanabilir.
 • Alış veriş yapacağınız internet sitesinde alacağınız ürün ile ilgili tüm fiyat bilgileri, vergilerin fiyata dahil olup olmadığı ve kargo ücret bilgilerinin yer alması gerekiyor.
 • Alış veriş yapılacak sitede alacağınız ürün ile ilgili olarak ürünün ne kadar sürede teslim edileceği ve anlaşmalı kargo firmaları net bir şekilde yer alması gerekiyor.
 • Mümkün olduğunca kendi kişisel bilgisayarınız üzerinden alış veriş yapmalısınız.
 • Yabancı bir e-ticaret sitesinden alış veriş yapılıyorsa ortaya çıkacak herhangi bir sorunda o sitenin bağlı olduğu devletin hukuk kuralarına göre hak aranabileceğinin unutulmaması gerekiyor.
 • Alışveriş yapacağınız sanal mağazada gizlilik sözleşmesi bulunması oldukça önemlidir. Çünkü telefon ve e-posta gibi bilgiler aksi taktirde başkaları tarafında reklam ve pazarlama gibi amaçlarla kullanılabilir.
 • Bilgisayar virüslerine önlem olarak ödemelerde kredi kartı bilgi ve şifresini girerken sanal klavye kullanılmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Tüm bu önlemler güvenli online alış veriş için en önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bu kurallara uyulması durumuna dünyanın her noktasından sorunsuz bir şekilde alış veriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu