Alışkanlık Özel

Hayatta Zorluklarla Mücadele Etmenin 5 Yolu

Hayatta zorluklarla mücadele etmenin 5 yolu, hayatın zorluklarıyla nasıl mücadele etmeliyiz, zorluklarla nasıl başa çıkılır, zorluklarla mücadele vb… özel konulu makalemizi sizler için hazırladık.

Hayatta Zorluklarla Mücadele Etmenin 5 Yolu

Hayat insanı zorluyor. Gün geçtikçe yaşam mücadelesi daha da güç hale geliyor. Tek düze gitmiyor hayat! Sevinçler, mutluluklar kadar hüzün ve üzüntüler de biz insanoğlu için zamanını bekliyor. Hayat yolculuğunda zorluklarla mücadele etmek… İsyan etmeden, sabırla, gayretle, iyi bir insan olmanın sınırlarının dışına çıkmadan…

Zorluklarla mücadele etmek, pek çok kimseyi yorsa ve yıpratsa da, inanın isyan etmek insanı daha çok yoruyor ve hayatı kendi kendimize yaşanmaz hale getirmemize neden oluyor. Halbuki her şeyin bizler için olduğu bilinciyle hareket edersek, kendimizi çok daha güçlü hissedeceğiz. Gücümüzün yetmediği anlarda, her şeye gücü yetene sığınmak, manevi bir rahatlamayı da beraberinde getirecek halbuki.

Hayat, düz bir yol değil. İnişleri olduğu kadar yorucu ama insanı olgunlaştıran dik yokuşlarla da dolu! Hayatta karşımıza çıkan zorluklarla mücadele etmek, bizi geliştirir ve hayatımızın ileri ki yıllarına hazırlar.

Hayatta karşılaştığımız bu zorluklar ve zorluklarla mücadele etmenin 5 yoluna hadi birlikte bakalım;

Kayıplar

Hayatta Zorluklarla Mücadele Etmenin 5 Yolu 2

Kayıplar, hayatımızın kaçınılamaz bir parçasıdır. Bazen çok sevdiğimiz insanları, bazen işimizi, bazen evcil bir hayvanımızı, bazen değerli bir eşyamızı, bazen de dostluklarımızı kaybedebiliriz. Kayıplar, hayatın en büyük zorluklarından biridir. Ani kayıplar bizi çaresiz hissettirir. Bilhassa bir sevdiğimizi yitirmek çok ağır bir imtihandır. Ancak insan, ne olursa olsun yaşamaya devam etmek zorundadır ve yaratılışı da bunu mümkün kılar. Böylesi bir durumda tevekkül içinde teslim olmak acımızı dindirecek ve bizi rahatlatacaktır.

İşimizi veya konumumuzu kaybetmemiz durumunda ise, açılacak olan yeni kapılara odaklanmalı ve eskisinden çok daha büyük bir gayretle mücadeleye devam etmeliyiz. Steve Jobs, Apple’dan kovulmamış olsaydı, Next’i ve Pixar Animasyon Stüdyosu’nu hiç kuramayacaktı.

Zorluklarla Mücadele Ederken Yaşadığımız Başarısızlıklar

Hayatta Zorluklarla Mücadele Etmenin 5 Yolu 3

Başarılı olmak, başarıya ulaşmak herkesin en büyük arzularından biridir elbette. Hiç kimse yaptığı işte başarısızlığa uğramak istemez. Ancak bazen yanlış yerde bulunduğumuz, bazen, kişisel özelliklerimize uygun bir işte istihdam edilmediğimiz, bazen de hatalarımız yüzünden başarısız oluruz.

Zorluklarla mücadele etmek, biraz da başarısızlıklarla mücadele etmek de demektir. Sezon boyunca birkaç gol atabilen bir forvet oyuncusunun, şampiyonluk yolundaki çok önemli bir maçta attığı gol, bazen sıçrama tahtası olur. Bizler için de hayat böyle sıçrama tahtaları ile bezelidir. Yeter ki kaçırmayalım ve fırsatları değerlendirmeyi bilelim. Yanlış yerdeysek, bize uygun bir alanda çalışmıyorsak, derhal alanımızı değiştirelim. Kendimize uygun bir alanda çalışmamız, başarıyı da maddi kazançları da, manevi hazzı da beraberinde getirecektir.

Gerilemeler

Hayatta Zorluklarla Mücadele Etmenin 5 Yolu 4

Özellikle iş hayatımızda yaşadığımız gerilemeler, bizi maddi ve manevi zorluklarla mücadele etmek zorunda bırakabilir. Bu durum herkes için ihtimal dahilindedir. Her zaman ileriye gidemezsiniz. Bazen de ok ve yay örneğinde olduğu gibi, daha da ileriye gitmek için gerilemeniz gerekir. Bu nazarla baktığınızda, manen kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Zorluklarla Mücadele Etmek ve Zihinsel Yorgunluk

Hayatta Zorluklarla Mücadele Etmenin 5 Yolu 5

Zorluklarla mücadele ederken, ister istemez zihinsel yorgunluklar da yaşarız. Zihinsel yorgunluklar kimi zaman fiziksel yorgunluklardan daha yıpratıcı olabilir. Böyle durumlarda biraz dinlenmeye ihtiyaç duyarız. Zihnimizi dinlendirecek aktiviteler, hayatın zorlukları karşısında bizi tazeleyecektir. Doğa gezileri, bir hobi edinmek, sportif veya sanatsal faaliyetler, dua etmek, insanın zihinsel yorgunluğunu hafifletecektir.

Maddi İmkansızlıklar

Hayatta Zorluklarla Mücadele Etmenin 5 Yolu 6

Maddi imkansızlıklar içinde büyümek, hayatınızın geri kalanının da böyle devam edeceği anlamına gelmez. Manevi sıkıntılar kadar, maddi sıkıntılar da biz insanlar içindir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, kendinizi iyi tanır, kişisel özelliklerinize, yeteneklerinize uygun bir alanda çalışarak maddi imkansızlıkları, ekonomik sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Ve tabi ki çok çalışarak. Her şeyin bir sebebe bağlı olduğu bu dünyada, çalışmadan bir şeyler elde etmek pek de mümkün değildir.

Sonuç olarak;

Hayatta Zorluklarla Mücadele Etmenin 5 Yolu 7

Hayat bu işte! Her türlü zorluk, bizler için. Hayatın fani olduğunu, bir imtihan içinde yaşadığımızı, yaşadığımız hiçbir olayın kendiliğinden ve tesadüfi olmadığını bilmek gerekir. Hayatta zorluklarla mücadele etmek, biraz da bizim bakış açımızla ilgili. Doğru bir bakış açısı yakalayarak, hayatın zorluklarının üstesinden çok daha kolay gelebiliriz…

Hayatta en önemli zenginliğin sağlık olduğunu akıldan çıkarmamalıyız. Fiziksel veya ruhsal açıdan sağlığımızı kaybettikten sonra, inanın kazandığımız, elde ettiğimiz hiçbir şeyin pek de bir önemi kalmıyor. Evet! Hayat mücadele etmek demek! Ama unutmamalı ki sadece bu fani dünya için değil…

Etiketler; Zorluklarla Mücadele, Zorluklarla Mücadele Etmek, Hayatın Zorlukları

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı