Dünyanın en büyük 10 okyanus ve denizi, kaç okyanus vardır, okyanusların büyüklük sıralaması, dünyadaki en büyük denizler vb… okyanuslar ve denizler hakkında detaylı bilgiler…

Kaç Okyanus Var

Dünya tarihinde kayıtları geçmiş okyanus sayısı 3 olmasına rağmen (Atlas okyanusu,Hint okyanusu ve büyük okyanus ) son yıllarda 2 okyanusun (Güney okyanusu ve Arktik okyanus) daha katılması ile 5 okyanus olmuştur.

Dünyanın En Büyük 10 Okyanus ve Denizi

Dünya üzerinde ba bulunan okyanuslar, gözlemleyebileceğimiz ve tadını çıkarabileceğimiz en çarpıcı doğal özelliklerden bazıları. Kıtaları ayıran, dünyanın ekosistemleri ve ikliminde önemli rol oynayan bu okyanuslar çok büyük alanlar kaplıyorlar. İnsanlığın ilk günlerinden bu yana denizler, bize yiyecek ve daha fazla keşfedilecek özellikler sunarak hayatta kalmamızın merkezinde olmuştur.

Şimdiye dek, muhtemelen dünya üzerinde bulunan okyanusların ne kadar büyük olabileceğini merak ettiniz. Bugün dünyanın en büyük 10 okyanus ve denizine bakıp, onları birbirlerinden ayıran özelliklere göz atacağız.

10.Meksika Körfezi

Meksika Körfezi

 

 

Alan: 989,74 km2

Ortalama Derinlik: 1485 metre

Kıyı şeridi: Meksika, Florida

Bilinen En Derin Yer: Sigsbee Deep

 

Neredeyse tamamen Kuzey Amerika topraklarıyla çevrili olan Meksika Körfezi, Karayip Denizi’nden Yucatan Kanalı ile ayrılıyor. Sıcak ve güçlü bir akıntı olan Gulf Stream, dünyanın bilinen en güçlü akıntılarından biridir. Karayip Akıntısı ve Antiller Akıntısı tarafından beslenir ve ılık suları fırtınaların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Sigsbee Deep ya da “deniz altındaki Grand Canyon” Meksika Körfezi’ndeki en derin nokta olup 4383 metre derinliğe ulaşıyor.

9.Bering Denizi

Bering Denizi

 

Alan: 1.424,10 km2

Ortalama Derinlik: 1546 metre

Kıyı şeridi: Alaska, Russia

Bilinen En Derin Yer: Buldir Adası’na Yakın

Bu devasa deniz, hem Rusya hem de ABD’nin kıyısının bulunduğu ve Kuzey Kutbu Okyanusu ile bağlantı kuran Bering Boğazı boyunca akmaktadır. Maalesef Bering Denizi’nin kürklü fok balığı  popülasyonu, avcıların agrefif bir şekilde avlanmaları yüzünden oldukça azaldı ve bu durum büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Bering Denizi’nin biyolojik olarak verimli olduğu, birçok balık türünün devamlılığını ve çok çeşitli vahşi yaşamı desteklediği söyleniyor.

8.Güney Çin Denizi

Güney Çin Denizi

Alan: 1.441,00 km2

Ortalama Derinlik: 1651 metre

Kıyı şeridi: Çin, Tayvan, Vietnam

Bilinen En Derin Yer: Luzon’un Batısı

 

Güney Çin Denizi, komşusu olan Doğu Çin Denizi’ne Tayvan Boğazı yoluyla bağlanır ve Çin Deniz Havzası şaşırtıcı bir şekilde maksimum 5000 metre derinliğe ulaşır. Dünyadaki deniz taşımacılığının üçte biri Güney Çin Denizi’nden geçtiği için burası dünya ticaretinde çok önemli bir ekonomik ve politik faktör haline geldi. Güney Çin Denizi, kıta sahanlığı talebinde bulunan birkaç Asya ülkesi yüzünden çeşitli bölgesel anlaşmazlıkların da merkezidir.

7.Karayip Denizi

Karaip Denizi

Alan: 1.689,00 km2

Ortalama Derinlik: 2647 metre

Kıyı şeridi: Jamaika, Venezuela, Panama

Bilinen En Derin Yer: Cayman Çukuru

 

28’den fazla ülkeye ait 7.000’in üzerinde farklı adaya ev sahipliği yapmakla birlikte, Karayip Denizi muhtemelen Dünya’daki en derin noktalardan birine sahip olduğu çin çok daha ünlüdür. Cayman Çukuru… Küba ve Jamaika arasında bulunan Cayman Çukuru veya “Bartlett Deep”, deniz seviyesinden 7700 metre aşağıda şaşırtıcı bir derinliğe ulaşıyor. Karayipler bölgesi, birçok ada ve Meksika Körfezi ile birlikte, Geniş Karayipler olarak anılır.

6.Akdeniz

akdeniz

Alan: 1.842,37 km2

Ortalama Derinlik: 1428 metre

Kıyı şeridi: Yunanistan, İspanya, Slovenya, Fas

Bilinen En Derin Yer: Calypso Deep

 

Güneşli iklimi ve Akdeniz’in ılık suları çok çeşitli kuşlara ve yaklaşık 400 farklı balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Fas ile İspanya arasındaki Atlantik Okyanusu’na açılan Cebelitarık Boğazı olmasaydı, bu büyük su kütlesi toprak altında kalacaktı. Coğrafi konumu ve bol doğal kaynakları, Akdeniz’i tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi ve siyasi çatışmaların kaynağı haline getirmiştir. Akdeniz’in kıyı şeridi 870 kilometre boyunca uzanıyor.

Okyanusların Büyüklük Sıralaması

Okyanusları kapladıkları alan boyutlarına göre sıraladığımız takdirde; büyükten küçüğe göre okyanus sıralaması söyle olacaktır.

5.Arktik Okyanusu

okyanus büyüklük sıralamaları

Alan: 8.733,90 km2

Ortalama Derinlik: 1204 metre

Kıyı şeridi: Kanada, Grönland, Norveç, Rusya

Bilinen En Derin Yer: 77 ° 45’N; 175 ° W

 

Dünyanın en kuzeyindeki bu su kütlesi aynı zamanda tüm okyanusların en küçüğü ve en sığ olanıdır. Kuzey Kutbu Okyanusu olarak da bilinen bu okyanus, şaşırtıcı derecede çok çeşitli yaban hayatına da ev sahipliği yapmaktadır. Kutup ayıları ve morslardan çeşitli devasa balinalara kadar 12 farklı memeli türü Kuzey Kutbu’nda yaşamaktadır. Bu hayvanlar yerli insan nüfusunun burada yaşamasının yanı sıra yerel gıda ağında kritik rol oynamaktadır. Arktik Okyanusu’nda büyük miktarda deniz buzu yüzer ve bu buzlar dünyanın iklimini ve çevresindeki suların sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur.

4.Antarktik Okyanusu

Antarktik Okyanusu

Alan: 12.630,61 km2

Ortalama Derinlik: 4998 metre

Kıyı şeridi: Antarktika, Avustralya

Bilinen En Derin Yer: Güney Sandviç Çukuru

 

Dünyanın diğer ucunda daha da büyük bir okyanus yatmaktadır: Güney veya Antarktika Okyanusu. Kuzey Kutbunda yerli insanlar yaşarken, Güney Okyanusu’ndaki buzun üzerinde kurulan ufak bir yerde sadece teknisyenler ve bilimsel araştırmacılar yaşamakta. Güney Okyanusu olarak da bilinen bu okyanus, bir okyanus olarak tanımlanan en yeni su kaynağıdır ve henüz tüm araştırmacılar veya ülkeler bu okyanusu resmi olarak bir okyanus olarak tanımıyorlar.

3.Hint Okyanusu

hint okyanusu

Alan: 42.598,531 km

Ortalama Derinlik: 4023 metre

Kıyı şeridi: Hindistan, Afrika, Güneydoğu Asya

Bilinen En Derin Yer: Sunda Deep (Java Çukuru)

 

Bu büyük okyanus, Dünya yüzeyinin yaklaşık % 14’ünü ve genel okyanus alanlarının da % 20’sini kaplayarak Pasifik ve Atlantik okyanuslarıyla bağlantı kurar. Hint Okyanusu’ndaki en büyük adalar, her biri çeşitli ve büyüleyici vahşi yaşamın zengin ekosistemlerine ev sahipliği yapan Sri Lanka ve Madagaskar’dır. Hint Okyanusu’nun en derin noktası olan Endonezya’nın Java Çukuru, deniz seviyesinin 7724 metre dibine ulaşıyor. Hint Okyanusu’nun en yüksek noktası, coğrafi etkilerin bir sonucu olarak, yukarıdan veya aşağıdan değil de, deniz seviyesine eşit bir şekilde durmaktadır.

2.Atlantik Okyanusu

Atlantik Okyanusu

Alan: 66.152,08 km2

Ortalama Derinlik: 3901 metre

Kıyı şeridi: Afrika, Avrupa, Amerika

Bilinen En Derin Yer: Porto Riko Çukuru

 

Dünya yüzeyinin yaklaşık beşte birini kaplayan Atlantik Okyanusu, dünyanın en büyük drenaj alanına sahiptir. Kuzey Atlantik olarak adlandırılan kuzey kısmı, dünyanın yüzeyi boyunca soğuk su taşımaktan ve sürdürülebilir bir küresel sıcaklık sağlamaktan sorumlu olan “küresel okyanus konveyörünü” çalıştırıyor. African Easterly Jet olarak bilinen bir rüzgar akımı, Atlantik Okyanusu’ndaki kasırgaların Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar ulaşması konusunda birincil güçtür.

1.Pasifik Okyanusu

Pasifik Okyanusu

Alan: 96.658,32 km2

Ortalama Derinlik: 4027 metre

Kıyı şeridi: Asya, Avustralya, Amerika

Bilinen En Derin Yer: Mariana Çukuru

Pasifik Okyanusu, dünyadaki en büyük okyanus. Aslında o kadar büyük ki, kütlesi Dünya üzerindeki suyun yarısını oluşturuyor. Ayrıca, 11000 metre derinliğindeki Mariana Çukuru’nun da üzerinde bulunduğu dünyadaki en derin okyanus. Pasifik Okyanusu adını kaşif Ferdinand Magellan’dan aldı. Magellan, okyanus üzerindeki sakin ve yumuşak rüzgârlarından etkilendi ve buna uygun bir isim verdi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap