Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avustralya’da asgari ücret ne kadar, Avustralya 2020 asgari ücret, Avustralya refah seviyesi, Avustralya çalışmak,Avustralya para birimi,Avustralya iş imkanları vb… Avustralya hakkında bilgiler için alışkanlıkcom

Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Dünya üzerinde asgari ücret bazında en yüksek asgari ücretlerden birini vatandaşlarını veren Avusturalya aynı zamanda yaşam standardı sıralamasında da ilk sıralarda yer almaktadır. Asgari ücret olarak Avusturalya; vasıfsız işçi ve vasıflı işçiler olarak iki farklı kategoride asgari ücret hesaplaması yapmaktadır. Avusturalya Hükümete 2020 zamları ile birlikte vasıfsız işçiler için asgari ücreti 2863 $ olarak belirlemiş, vasıflı işçiler için ise 3000 Avustralya Doları olarak belirlenmiştir. Avustralya’da asgari ücret genel olarak vatandaşların refah düzeylerinin belirli bir sınırın altına düşmemesi üzerine endekslidir. Bu nedenle vasıflı veya vasıfsız olarak çalıştığınız sektörde sizlere farklı bir hesaplama yöntemi ile asgari ücret hesaplaması yapmaktadır. Avustralya’da asgari ücret dışında özel sektörde çalıştığımız zaman çok yüksek miktarlarda maaş alabiliyorsunuz. Avustralya’da çalışmak isteyenler için vasıfsız olarak başlayacakları bir işte asgari ücret maaşları ülkemizdeki orta sınıftan daha kaliteli bir şekilde hayatlarını idame etmelerini sağlar. Bir Avusturalya Dolarının 4.65 tl olduğunu düşündüğünüzde alacağınız asgari ücretin ise 15.000 TL’ye yakın bir rakama tekabül ettiğini görebilirsiniz.

Avustralya Refah Seviyesi

Avustralya refah seviyesi hem de ekonomik düzey olarak standartların üstünde olan bir ülkedir. Bu nedenle Avusturya’da herhangi bir sektörde çalışsanız dahi asgari ücretten daha fazla miktarda maaştan alabilirsiniz. Avusturalya bu anlamda iş imkanı açısından çok avantajlı olan bir ülkedir. Bilinen meslekler dışında hizmet sektörü Avustralya’da aranan bir ihtiyaçtır. Avustralya’da hizmet sektöründe yer alıyorsanız kazancımız asgari ücretin çok üzerinde olacaktır. Hizmet sektörü genellikle tamirat bakım ve onarım olarak üçe ayrılır. Bu sektörlerde Avusturalya genelinde ihtiyaç duyulan ve kalifiye personel eksikliği her dönem hissedilmiş olmakla birlikte her yıl yurtdışından özellikle ülkemizden göçmen almaktadır. Hizmet sektöründe yer alan vatandaşları ülkesine davet eden Avustralya Hükümeti bu insanlara vatandaşlık vererek Avusturya vatandaşı olması sağlamaktadır.

Avustralya’da Çalışmak

Maaş, çalışma şartları ve iş imkanlarının yanı sıra yaşam şartlarının asgari ücret kadar yüksek olduğu Avustralya’da çalışmak birçok ülke şartlarına göre daha kolaydır. Yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşlarımız öncelikle asgari ücret miktarı yüksek olan ve aynı zamanda yaşam standartları bir o kadar yüksek olan Avustralya’da çalışmak istemeleri çok olağandır. Avusturalya hükümeti vatandaşlarına ve yurt dışından çalışmak için gelmiş olan vatandaşlara üst düzey yaşam imkanları, iş imkanları ve sosyal imkanlar tanımaktadır. Avustralya’da çalışmak istiyorsanız yerine getirmeniz gereken bir performans kriteri bulunuyor. Çalışma standartları arasında yer alan performans kriteri her zaman geçerli olmakla birlikte bir işçinin ay boyunca göstermesi gereken performans düzeyi hükümet kurumları tarafından belirlenmiştir. Çalışan kişi kendisi için belirmiş olan bu performans seviyesinin altında kaldığında bu işte çalışmaya devam edemez. Bu nedenle Avusturya’da çalışan herkes sürekli kendini yenilemek ve performansını belli bir noktada tutmak zorundadır. Avustralya’da performansınızın yetersiz görülmesi durumunda tazminatsız bir şekilde işten çıkarılabilirsiniz. Sizinle iş akdi yaparken size bu maddeyi özellikle belirten işverene performansınızın yetersiz olduğunu düşünmesi durumda sizi tazminatsız bir şekilde işten çıkarabilir. Eğer performans düzeyiniz sizden istenilen seviyenin üzerindeyse ve kendinizden daha fazlasını veriyorsanız vermiş olduğu emek asla göz ardı edilmez. Avustralya’da bir iş yerinde çalışma süreniz ne kadar fazla ise hem maaşınız hem de kıdem haklarınız o kadar fazla olmaktadır. Ülkemizden farklı olarak Avusturalya’da tüm vatandaşlar için kıdem hakları özellikle uygulanmaktadır. Kıdeminize göre alacağınız asgari ücret veya çalıştığınız firmadaki ücretimiz her yıl artmaktadır. Kıdeminiz ne kadar yüksek olursa emekli olduğunuzda size bağlanacak olan maaş da o kadar yüksek olacaktır.

Avustralya İş İmkanları

Avustralya iş imkanları kapsamında kamu kurumlarında çalışabilirsiniz. Kamu kurumlarında süreli işçi statüsünde çalışabileceğiniz birçok kadro bulunmaktadır. Bu kadroların başında şoför, temizlikçi, hizmetli kadrolarında çalışabiliyorsunuz. Kamu kurumları dışında özel sektörde vasıflı işçi statüsünde çalışabileceğiniz gibi vasıfsız olarak da birçok sektörde çalışabiliyorsunuz. Eğer bir mesleğiniz varsa veya bir alanda uzmanlığınız bulunuyorsa vasıflı asgari ücret üzerinden maaş alıyorsunuz. Eğer çalışma süreniz ve tecrübeniz fazla ise maaşınız vasıflı asgari üzerinde çok üzerinde oluyor. Avustralya’da bir yüksek okul okuduğunuz zaman Avustralya hükümeti size oturma ve çalışma iznini doğrudan veriyor. Bu izin ile hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde dilediğiniz gibi çalışabiliyorsunuz.

Avustralya Para Birimi

Avustralya para birimi olarak ülkenin resmi parası olan Avustralya Dolarını kullanmaktadır. Güncel olarak bir Avusturalya Doları 4.48 Türk Lirasına denktir. 1 Avustralya doları aynı zamanda 1.6 ABD doları ile eşdeğerdir. Avusturalya’da çalışanlar için Avusturalya Doları üzerinden ödeme yapılır. Ulusal para birimi olan Avustralya Dolarının dışında ülke içerisinde dolar, Euro, Japon yeni en fazla kullanılan para birimleridir.

Avustralya Yaşam Standartları

Dünya genelinde en yüksek yaşam standartlarına sahip olan ülkelerden biri olan Avustralya aynı zamanda vatandaşlarının refah seviyesi de üst düzey olan bir ülkedir. Kendi vatandaşlarına sunmuş olduğu sosyal ve yaşamsal imkanları, çalışmak amacı ile ülkelerine gelen diğer dünya ülkelerinin vatandaşlarına da sunuyorlar. Bu açıdan yaşanabilecek ülkeler sıralamasında ilk beşte yer alan Avustralya’da yaşam oldukça kolaydır. Vasıfsız asgari ücret maaşınız ile çok üst düzey bir hayata sahip olabilirsiniz. Ülkemize kıyasla alacağınız vasıfsız asgari ücretin alım gücü de oldukça yüksek olduğu için birikim de yapabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu