Aşkın Bir Tanımı Var Mı?

Aşkın Bir Tanımı Var Mı? İnsan tuhaf bir varlık, anlaşılması da bir o kadar zor… Bizi diğer canlılardan ayıran en temel fark düşünebilme, muhakeme yeteneğimizdir. İnsan olabilmemizin en önemli özelliği budur , karar verme yetisinin bizlerde olması.

Aşkın Bir Tanımı Var Mı?

Bizler yaratılışımız gereği sürekli bir arama ,bulma peşindeyizdir. Aşkın Bir Tanımı Var Mı? Peki ama neyi arıyoruz? Ne eksik de onu tamamlamak için bu kadar can atıyoruz ? Ne! Hiç düşündünüz mü?

Diğer yarımızı.. Evet doğru okudunuz, bizler sürekli olarak bizi tamamlayacak birinin arayışına gireriz . Onu bulacağımız umuduyla. Sahiden tamamlanmamız için birine mi ihtiyacımız var , biri mi olması gerekiyor, insan kendine yetemiyor mu… Gibi sorular dolanıp duruyor zihnimizde.

Öyleyse biraz daha derinlemesine bakalım bu arayışa.

‘Evrende her şey çift ve zıttı ile yaratılmıştır’ der matematikçiler. Pozitiflik varsa negatifi de vardır. Ters denen bir şey varsa düzü de vardır. Çarpma varsa bölme de vardır. Nitekim insan varsa eşi de vardır… Bu bir tür paradokstur. Ya da bir arayış. İşin özü şu ki bir yerlerde bir yarımız var bu yüzdendir ki çoğumuz onun peşinden gitmeye razıyız . Sonucunun ne olduğunu bilmesek dahi bizi kendine çeken bir yönü var belki de bir merak belki de aslolan. Ama bu uzun yolculukta elbette ki engeller ,hileler kaçınılmaz oluyor . İnsan hepsine maruz kalıyor. Bazıları için bu engeller hedefe giden yolu cazip hale getirse de bazıları için ise vazgeçmenin eşiği oluyor. Zorluklar bizi yolumuzdan caydırabiliyor ,hevesimizi ,inancımızı kırabiliyor. Bu uğurda vazgeçmek ya da vazgeçmemek işin neticesini belirliyor. Yoksa hepimiz bir macera peşinde mi koşuyoruz bilinmez . Yanıp sönen bu ateşte birer küle mi dönüşeceğiz bilinmez. İşte tüm bu bilinmezliği ile kendine çekiyor bizi. Adına aşk dediğimiz o şey.

İnsanın duygularını paylaşabileceği ve anlaşabileceği biriyle beraber olması eşsiz bir duygu. Aşkın Bir Tanımı Var Mı? Ama insan işte her gördüğünü o yarısı zannetmese olmaz. Bu yüzden ki bunca aşk şarkıları, şiirleri, mısraları. Bu yüzden ki insanları gökyüzüne çıkaran hisler. Doğru insan diye bir şey var mıdır bilinmez. Ama bana sorarsanız uyum sağlamak vardır. Her şeye herkese rağmen uyum içinde kalabilmek. Yoldaş olabilmek, sevecen olabilmek, insan olabilmek, bir olabilmek.. Bana sorarsanız bunlar vardır.

Beraber inandığın bu yolda yürüyebilmek vardır. Aşk deyip geçmemek lazım. Çünkü aşkın bana göre tanımı olmaz . Aşk dediğin şey senin aradığın ve karşındakinde olandır. Aşk dediğin çok sevmek ,çok özlemek , beraber gülüp eğlenmek de değildir sadece aşk denilen şey neyi aradığındır.

Bu yüzden aşkın yaşı olmaz aşkın duyguları olur . Kendini bulabilmek olur . Kendini o diğer yarınla var etmek olur. Aşkın tanımı olmaz . Kişiye özeldir. Aradığını bulduğundur. O engellere rağmen iyi ki vazgeçmemişim demektir. Aşk aslolandır. Sen ve diğer yarın .Tüm gerçek budur.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu