Aracın Çok Yakmasının Nedenleri

Aracın çok yakmasının nedenleri, araba neden çok yakar, fazla yakıt tüketiminin sebepleri, arabanın az yakması için çözüm önerileri vb… arabalar hakkında bilgiler…

Ülkemizde benzin fiyatlarında meydana gelen artış araç sahiplerinin kara kara düşmesine neden olmaktadır. Son yıllarda akaryakıta gelen zamlardan sonra aracı ile daha çok yol kat etmek isteyen araç sahipleri için daha az yakmasına yardımcı olacak çözüm önerilerini sunmak istiyoruz.

Aracın Çok Yakmasının Nedenleri

Araca bağlı çok yakma nedenleri

Araca bağlı çok yakma nedenleri

·         Motor yağının belirlenen KM’lerde değiştirilmemesi aracın daha çok yakmasına neden olacak unsurlar arasında yer almaktadır.

·         Araç içerisinde hava akışını sağlayan hava filtresinin de zamanında değiştirilmemesi aracın yakıt performansında ciddi oranda bir artış meydana gelmesine neden olacaktır.

·         Manuel olan araçlarda ise otomobilin supap ayarının her 2 Bin KM’de bir yapılması gerekmektedir.

·         Debriyaj sisteminde meydana gelen arızalarda araçlarda çok yakmaya neden olan unsurlar arasında yer almaktadır.

·         Lastiklerin havasının inik olması yere olan sürtünmenin fazla olacak olmasından dolayı yakıt tüketimi arttıran unsurlar arasında yer almaktadır.

·         Araç ateşleme sistemi için son derece önemli olan parçaların başında gelen bujilerinde düzenli olarak değiştirilmemesi aracın tüketimini arttıran unsurlar arasındadır.

·         Eğer aracınız karbüratörlü bir araç ise her 5 Bin KM’de bir aracın karbüratör sisteminin temizlenmesi gerekmektedir.

·         Fren sisteminde sıklıkların bulunmaması da aracın daha çok yakıt sarf etmesine neden olacaktır.

·         Son olarak ise aracınızın rot ayarlarının düzenli olarak yapılmaması da aracın yakıt performansını arttıran nedenler arasında yer almaktadır.

Sürücülere bağlı çok yakma nedenleri

sürücüye bağlı çok yakma nedenleri

·         Aracın çok hızlı bir şekilde kullanılması,

·         Aracın devirsiz olarak kullanılması,

·         Araç sürüşü sırasında klima yerine camın açık olması da aracın yakıt performansının artmasına neden olmaktadır.

·         Aracın soğuk bir şekilde çalıştırılması da aracın yakıt tüketiminin artmasına neden olmaktadır.

·         Devamlı olarak gaz ve fren yapılması da aracın tüketimine sürücüye bağlı olarak etki eden etmenler arasında yer almaktadır.

Aracın az yakması için öneriler

·         Aracın az yakması için öncelikli olarak aracınızı devirli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

·         Sürekli gaz ve fren yapmak yerine önünüzde seyreden araç ile takip mesafenizi koruyarak aracın yakıt tüketimini en aza indirme şansını bulmuş olursunuz.

·         Aracın periyodik olarak yapılması gereken bütün bakımlarının belirlenen sürelerde yapılması

·         Özellikle de yağ ve filtre değişimi gibi önem arz eden parçaların belirli KM’lerde düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu