Rüya nedir ?

Rüya nedir ? Rüya, aşamaları olan aynı zamanda görsel ve duyusal olarak hissettiğimiz bir duygudur. Zaman haznesi olmayan rüyayı saniyeler içinde görürüz ve gerçek dünyadaki zaman ile karşılaştıramayız çünkü bu durum karşılaştırılamaz.

Rüya nedir ?

Zamanın akış hızı oldukça farklı olduğu için haliyle rüya süresini tahmin etmek olanaksızdır. Bazı kişiler sık sık rüya gördüğünü bazıları ise hiç görmediklerini iddia edebilirler. Unutulmaması gereken şey de herkes rüya görür. Bazıları rüyalarını uyanma zaman aralığına yakın gördüğü için daha net hatırlar,bazıları ise derin uykudayken rüyalarını gördüğü için hiç rüya görmediğini iddia eder.

Neden Rüya Görüyoruz ? 

Bazı araştırma sonuçlarında beynin bir işlevi olarak görülmekte, bazı araştırmalara göre ise bilinçaltının uyku sırasında dışarı vurumu olarak öne sürülmektedir. İnsanın beyninin biz uyurken de aktif olarak çalıştığının bir örneği olarakta rüyalar gösterilebilir.

Sigmund Freud’a göre rüyalarımız, bizim bilinçaltımızda bulunan ve buraya atılmış isteklerin,korkuların,travmaların dışa vurumu olarak yorumlamıştır. Rüya nedir ? Bu yüzden rüyalarımızda gördüğümüz şeylerin genel anlamı olmaktan çok kişisel bi anlamı vardır ve kişiden kişiye göre yorumlanacağı söylemektedir. Rüyamızda görülen olayların büyük bi kısmı bastırılmış duygular, istekler olarak iletilirken doğru yorumlamanın da çok önemli olduğu söylenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu