Hediye Nasıl Seçilir

Hediye Seçmek

Hediye Nasıl Seçilir Her bireyin zaman zaman hediye alma ihtiyacı olmaktadır. Yakın çevredeki arkadaşlara doğum günlerinde yada yılbaşlarında hediye alma gereksinimi duyarız ve birçok insana aynı anda hediye almamız gerekebilir. Hediye alma sorumluluğu sanıldığının aksine o kadar da kolay bir mevzu değildir. Bazı insanlara hediye alırken çok kolay seçimler yapılabilmektedir ancak her insan için bu durum geçerli değildir dolayısıyla bazı insanlara hediye alırken çok zorlanılabilmektedir. Bu durum hediyenin maddi değeri ile bağlantılı olabileceği gibi maddi değerinden bağımsız olarak seçim yapmakla ilgili bir zorluktan kaynaklanır. Çünkü hediye alırken birçok şeyi düşünmek zorunda kalınabilir.

Hediye Nasıl Seçilir

Bunlardan bir tanesi hediye bir ihtiyacı mı karşılamalıdır yoksa sadece hediye sahibinin hoşlanacağı bir obje mi, keyif verecek bir hediyemi olmalıdır. Bazı durumlarda ihtiyaç olan bir hediye seçilebilir. Hediye Nasıl Seçilir Özellikle karşımızdaki kişinin ihtiyacı olan bir şeyi biliyorsak ve o kişinin onu alamayacağını düşünüyorsak bu hediye seçiminde bulunulabilir.

Çoğunlukla seçtilen hediyeler, hediye alınan kişiye ilişkin algılardan oluşmaktadır. Hediye alınan kişiye yüklenen anlamı temsil eder. Dolayısıyla da bazen çok uygun bir hediye aldığımızı düşündüğümüz çok sevineceğini düşündüğümüz bir kişi hediye karşısında düşünülen kadar bir mutluluk göstermeyebilir. Aslında biz o kişiyi tam olarak tanımadan kendi aklımızdaki kişiye ait imaja göre hediye seçmiş oluruz. Bu nedenle hediye seçerken düşünmek gerekir. Düşündüklerinizin o kişiyle örtüşüp örtüşmediğine dikkat edin.

Hediyenizin önemli olan kısmı pahallılığı yada ucuzluğu değildir. Karşı tarafı ne kadar mutlu ettiğidir. Peki karşı tarafa hediye verirken onu mutlu etmeyi nasıl başarabiliriz? Öncelikle karşımızdaki hediye alacağımız kişiyi iyi tanımalıyız. Gerçekten ne tür bir hediye almak o kişiyi mutlu edecektir. Karşınızdaki kişinin maddi yada manevi anlamdaki ihtiyaçları nelerdir? Aslında verilen hediye bir anlamda da bizi temsil eden bir hediyedir. Bizim hiç hoşlanmadığımız bir hediyeyi sadece karşımızdaki kişi bunu ister diye almak çok da içinize sinmeyecektir. Bu nedenle hediye alırken çoğunlukla zorlanırız.

Çocuklara hediye seçerken

Çocuklara Hediye Nasıl Seçilir Günümüzde çocuklara hediye seçmek oldukça zordur. Çünkü bir çok çocuğun hemen hemen her şeyi var. Özellikle çocuklara hediye seçen kişi anne babası değil de dışarıdan bir kişi ise oyuncak almaya yönelmektedir ama aileleri için çocuklara alınması gereken en keyifli hediye daha kullanışlı eşyalardır. Bu durumda bir ikilem başlar çocuğa göre mi hediye seçelim yoksa anne babaya göre mi ? çocuklara göre hediye seçerken o çocuğun hangi oyuncaklarının olup olmadığını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Hediye Nasıl Seçilir Eğer çocuğu çok iyi tanıyorsak veya istediği şeyleri biliyorsak bu durumda hediye seçimimiz kolaylaşır. Fakat çok iyi tanımadığımız bir çocuksa kendi uygun gördüğünüz, çocuğu çok da düşünmeden sadece onun yaşını ve gelişim dönemini düşünerek bizim uygun göreceğimiz bir hediyeyi almak. Bizim ona vermek istediğimiz değeri yansıtacak bir hediyeyi seçmek her zaman daha doğru bir seçim olacaktır.

Erişkinlere hediye seçmek

Yetişkinlere Hediye Nasıl Seçilir Erişkinlere hediye seçmek bazen oldukça zor olmaktadır. Karşımızdaki kişiye o hediyenin değeri olmayacağını yada beğenmeyeceği endişesi nedeniyle zorlanırız. Bu durumda unutmamamız gereken şey hediyenin karşımızdaki kişiden daha çok bizi yansıtacağıdır. Eğer aklımızda herhangi bir şey yoksa karşımızdaki kişinin ihtiyaçlarını gereksinimlerini düşünmek yerine daha keyif verici hem bizi hem karşımızdaki kişiyi mutlu edebilecek hediyeler seçmeliyiz. Önemli olan hediye verilen kişiye değer verdiğinizi, anlam verdiğinizi, onu düşündüğünüzü anlatmak olduğunu unutmadan hediye seçmek gibi keyifli bir işi eziyet haline getirmeden hediyelerinizi seçip karşınızdaki kişiye vermek gerekir.

Hediyeyi seçmek kadar hediyenin nasıl verildiği de önemlidir. Eğer hediye seçerken çok zorlandıysanız ve bu duygularınızı karşınızdaki kişiye yansıtacaksanız ondan çok fazla beklentiniz olacaktır. Hediye Nasıl Seçilir O yüzden keyifli olarak hediye seçmek kendimizle ilgili olduğunu unutmamak karşımızdaki kişiye de çok anlamsız gelmeyecek bir hediyeyi değerlendirmek bu sorunu çözecek ve hem bizi hem de karşı tarafı mutlu edecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu