Retro Ev Dekorasyon Fikirleri-Retro Nedir

Retro ev dekorasyon fikirleri, retro dekorasyon nedir, modern retro ev dekorasyonu, retro mutfak dekorasyonu, nostaljik mutfak modelleri vb.. dekorasyon fikirleri için alışkanlık

Retro Dekorasyon Nedir

Retro dekorasyon nedir sorusu çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Eski dönemlerde kullanılan mobilya ve aksesuarların, günümüzün modern dekorasyon anlayışına çevrilmesi ve eski dönemlerin modası olan ev dekorasyonunun çağdaş moda anlayışı ile yeniden dekor edilmesine retro ev dekorasyonu denmektedir. Ağırlıklı olarak parlak ve daha canlı renklerin kullanıldığı, eski dönem mobilyaların günümüz mobilya ve dekorasyon fikirleriyle bir araya getirilmesinde oluşan Retro dekorasyon için dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Yazımızda bu unsurlara değinecek ve Retro dekorasyona sahip bir evi nasıl elde edeceğinizle ilgili fikirler vereceğiz.

İçindekiler:

 • Retro Ev Dekorasyonu Fikirleri
 • Eski Ahşap Mobilyalar ile Retro Dekorasyona İlk Adım
 • Eski Koltuklarınızı Değerlendirin
 • Kontrast Renkler ile Canlılık Kazandırın
 • Antik Aksesuarlar Kullanarak Farklı Bir Hava Yaratın
 • Retro Mutfak ile Geçmişle Bugünü Harmanlayın
 • Halılarınızı Elden Geçirin

Retro Ev Dekorasyonu Fikirleri

 Retro ev dekorasyon fikirleri aşağıda sıralanmıştır. Sizler için en uygun retro fikirlerini harmanladık.

 • Eski Ahşap Mobilyalar ile Retro Dekorasyona İlk Adım

Elinizde bulunan eski zaman mobilyaları yenileyerek retro dekorasyona ilk adımı atabilirsiniz. Hepimizin anneanne ve babaanne evlerinde gördüğümüz komodinler ya da vitrinleri vila yardımı ile yenileyerek retro mobilyalar elde edebilirsiniz. Modern retro ev dekorasyonu tasarımlar yerine eski dönem mobilyaları yenileyebilir, eski ahşap mobilyaları modern koltuk takımları ya da günümüzün son moda duvar dekorasyonları ile uyumunu sağlayabilir, evinize canlılık katabilirsiniz.


 • Eski Koltuklarınızı Değerlendirin

Elinizde geleneksel özellikler taşıyan koltuk veya koltuk takımları varsa kumaşlarından arındırarak günümüzün trendi olan kumaşlar kullanmanız halinde de retro dekorasyonu yakalayabilirsiniz. Geleneksel özelliklere sahip koltuklarınıza renk ve modern kumaşlarla tanıştırdığınızda retro havası elde edecek ve koltuk takımlarınızı dekorasyon fikirleri içerisinde rahatlıkla kullanabileceksiniz.


 • Kontrast Renkler ile Canlılık Kazandırın

Retro dekorasyonların olmazsa olmazlarından biri de renk unsurudur. Canlı ve parlak renkler ile evinizi renklendirebilir, retro havasını elde edebilirsiniz. Koltuk takımlarınızda pastel tonlar kullanmak istediğinizde kontrast renkler taşıyan duvar kağıtları veya duvar boyaları tercih edebilir, retro dekorasyonu pekiştirebilirsiniz. Pratik ve ekonomik olabilecek duvar kağıtları kullanabilir, evinize retroluğun eski dönem canlılığını katabilirsiniz.


 • Antika Aksesuarlar Kullanarak Farklı Bir Hava Yaratın

Evinizde retro dekorasyon yaratmak istiyorsanız eski mobilyalar gibi yalnızca antika aksesuarlar tercih ederek de o havayı yaratabilirsiniz. Trend mobilyalara sahipseniz, antika aksesuarlar kullanarak, eski radyolar ve geçmiş dönemlerinizden kalan hoş aksesuarları değerlendirerek modern bir dekorasyon ortamına retro havası kazandırabilirsiniz. Eski döneme ait sahip olduğunuz oyuncakları modern olan televizyon ünitenize ekleyebilir, özgün bir görsellikle birlikte retro dekorasyon havasını tek bir dokunuşla elde etmiş olursunuz.


 • Retro Mutfak ile Geçmişle Bugünü Harmanlayın

Retro mutfak dekorasyonu farklı bir yapıdadır. Retro fikirleri yalnızca oturma odaları ve salon ile sınırlı değildir. Retro havasını mutfağınızda da yakalayabilirsiniz. Mutfakta oluşturmak istediğiniz retro dekorasyon için eski dönemlerde nostaljik mutfak dolapları, bu dekorasyon için ilk adım olacaktır. Tercih ettiğiniz ahşap masa ve sandalyeler sayesinde klasik ve modern dekorasyonları harmanlayabilirsiniz. Mutfak içinde yapabileceğiniz diğer retro fikirler ise üstten açılabilen kapaklar, zeminde yer alacak fayanslar, tavandan sarkacak saklama alanları ve daha birçok seçenekler olacaktır.


 • Halılarınızı Elden Geçirin

Modern halılar yerine eski zaman halıları kullanarak retro havasını yakalayabilirsiniz. Eski dönemlere ait el dokuması olan halıları ya da kilimleri kullanarak oluşturmak istediğiniz retro dekorasyona katkıda bulunmuş olacaksınız. Renk skalası oldukça fazla olan halıları yatak odasında, oturma odasında, mutfakta veya farklı yaşam alanlarınızda tercih ederek alışılmış dekorasyon stilinin dışında bir hava yaratabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu