Manuel Vites Arabanın Avantajları

Manuel vites arabanın avantajları, otomatik vites araba ile manuel arasındaki farklar, otomatik vites manuel vites yakıt farkı vb… manuel mi otomatik mi?

Ülkemizde her zaman tartışma konusu olan durumlar arasında manuel mi otomatik mi? Tartışması ile ilgili olan bir konuya açıklık getirmek istiyoruz. Özellikle her geçen gün artan araç sayısı ülkemizde bazı gereksinimlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de manuel vites araba kullanmanın avantajları hakkında merak edilenleri buradan açıklamak istiyoruz.

Manuel Vites Arabanın Avantajları

 • Manuel Vitesli bir aracın otomatik vitesli bir araca göre en önemli avantajının fiyat konusunda olduğuna değinelim. Yani Manuel Vites olan bir aracın ülkemizde otomatik vitesli olan bir araca göre daha uygun fiyatlardan satışa sunulması ilk avantaj olarak gözümüze çarpmaktadır.
 • İkinci olarak ise Manuel Vitesli araçların otomatik vitesli araçlara göre yakıt tüketimi konusunda daha az yakıt tüketimi sarf ettiğini belirtebiliriz. Otomatik vitesli araçların son yıllarda aslında bu dezavantajı biraz olsun lehine değiştirme durumunun söz konusu olduğunun da altını çizmek istiyoruz.
 • Bu konuda sizlere aynı aracın Manuel Vites ile otomatik vitesi arasında bulunan yakıt tüketimi konusunda bir örnek verelim.

Otomatik Vites ile Manuel Vites Yakıt Farkı

Aynı model ve aynı marka iki arabanın otomotik vitesi ile manuel vitesi arasında ki yakıt farkını sizler için araştırdık.

Otomatik Vites Arabanın Yakıt Tüketimi

 • 2017 Model Renault Fluence Touch 1,6 16v 110 BG gücüne sahip olan otomatik vites aracın şehir dışı tüketiminin 5,5 litre olduğunu belirtelim. Aynı aracın şehir içi tüketimde ise 8,9 litrelik bir tüketimi bulunmaktadır. Ortalama olarak ise 6,8 litrelik bir tüketimi bulunmaktadır.

Manuel Vites Arabanın Yakıt Tüketimi

 • 2017 Model Renault Fluence Touch 1,6 16v 110 BG gücüne sahip Manuel Vites aracın ise şehir içi tüketiminin 8,6 litre, şehir dışında ise 5,1 litre tüketimi bulunmaktadır. Ortalama tüketim konusunda ise aracın 6,4 litrelik tüketimi bulunmaktadır.

Yukarıda yer alan tüketim oranlarına baktığımız zaman Manuel Vites aracın otomatik vites olan araca göre tüketim oranının daha düşük olduğunu görüyoruz.

Manuel Vites Arabanın Bakımı

Manuel Vitesli araçların otomatik şanzımana sahip olan araçlara göre avantajlarından bir tanesi de aracın masraf bakımından daha uygun olmasıdır. Otomatik vitesli olan araçlarda meydana gelen arızaların masraflarının çok yüksek olması Manuel Vitesli araçların bu konuda da kullanıcılarına avantaj sağladığını belirtelim.

Hem masraf bakımından ucuz olan Manuel Vitesli araçların aynı zamanda bayi satış fiyatlarında da otomatik vitesli araçlara göre ortalama olarak 5 Bin 10 Bin TL arasında daha uygun fiyatlardan satışa sunulduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de Manuel Vitesli aracın otomatik vitesli araçlara göre avantajlı olduğu durumların bulunduğunu belirtelim.

Otomatik Vites Araba ile Manuel Arasındaki Farklar

Otomatik Vites

 • Aracın sürüşü sırasında otomatik vitesin hız değişimine göre kendi vites atması sürücünün bu konuda rahat etmesine neden olmaktadır.
 • Devire göre hareket edecek olan otomatik vitesin aynı zamanda hızlanmalarda veya yavaşlamalarda kendi belirlediği oranlarda vites arttırma veya düşürme durumu söz konusu olmaktadır.
 • Aracın hareket etmesi için sürücünün araç fren pedalından ayağını çekmesi aracın hareket etmesini sağlayacaktır.
 • Son olarak ise otomatik vitesli arabalarda yokuşta kaydırma veya aracı stop etme gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtelim.

Manuel Vites

 • Aracın hızına ve motor devrini sürücünün devamlı olarak kontrol etmesi gerekmektedir. Bu da sürücünün tüm dikkatinin yolda olmasının önüne geçen bir etken olacaktır.
 • Sürücünün devir saatine göre devamlı olarak vites değiştirmesi trafik olan yerlerde sürücünün yorulmasına neden olacaktır.
 • Öğrenme sürecinin otomatik vitese göre zor olduğu Manuel Vites araç kullanıcılarını aracı geri kaçırma veya stop ettirme gibi durumları söz konusu olabilir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu