Yüzmeyi Kendim Nasıl Öğrenebilirim

Yüzmeyi kendim nasıl öğrenebilirim, yüzme öğrenmek için dua, yüzme öğrenmenin püf noktaları, Yüzme bilmeyenler için taktikler vb.. yüzme teknikleri için alışkanlık

Günümüzün en çok rağbet gören ve sevilen sporlardan biri yüzmedir. Vücudumuzdaki tüm kasları çalıştırdığı için en yararlı sporlardan biridir. Sağlığa etkisi büyük olduğundan doktorlar tarafından da her zaman önerilen sporlar arasında yer alır.

Yüzebilmek tüm canlılar doğasında bulunur. Su üzerinde kalabilmeyi her canlı doğuştan bilir. Aslında yüzmek bu içgüdünün bir adım ilerisidir. Birçok insan yüzmeyi bilmediği için değil sadece paniklediği için ve batmaktan ya da boğulmaktan korktuğu için yüzemez.

Aslında suyun kendine ait bir kaldırma kuvveti zaten vardır ve bu kaldırma kuvveti insanın becerileriyle bir araya geldiğinde yüzme olayı tam olarak kendi kendine gerçekleşir. Suyun üzerinde ve içerisinde daha fazla kalabilmek ve yorulmamak adına bazı yollar ve püf noktaları vardır. Fakat insan kendini rahat bırakmadan bu yüzme eylemi gerçekleştirilemez. Peki, yüzme öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Yüzmeyi Kendim Nasıl Öğrenebilirim

Renk Falı Nasıl BakılırRenk Falı Bakmak ister misin? Tıklayınız

Yüzmeyi kendim nasıl öğrenebilirim cevabı için yazımızı okuyabilirsiniz. Yüzme tabii ki yalnız başına öğrenilebilir. Fakat kişi panik yapar ise boğulma gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle yüzme öğrenmeye başlarken derinliği bir insan boyunu geçmeyecek şekilde olan havuzlarda öğrenilmeye başlanırsa daha güvenli olacaktır. Yüzme öğrenmeye havuzda başlarsanız denizde olduğundan daha güvende hissedersiniz ve bu şekilde daha kolay yüzme öğrenebilirsiniz.

Çünkü denizdeki dalgalar ve gelgitler sizi paniğe sokabilir. Bu da yüzme öğrenmenizi zorlaştırabilir. Eğer yüzmeyi havuzda öğreniyorsanız ilk ve en önemli nokta ayaklarınızın yere değiyor olmasıdır. Aynı zamanda suyun yüksekliği de çok fazla yukarda olmamalıdır. Çünkü suyun yüksek olması sizi endişelendirebilir ve panik yaratır. Yüzme öğrenmek için dua arayanlar olmuştur ancak yüzme öğrenmek çok pratik ile sağlanmaktadır.

Öncelikle olabildiğince rahat ve sakin olmalısınız. Eğer bunu başaramazsanız asla yüzmeyi öğrenemezsiniz. Öğrenmeye başlarken ilk önce tutunarak suyun üzerinde kalmaya çalışmalısınız. Panik olmadan su üzerinde kalmayı denemelisiniz. Kesinlikle endişelenmemelisiniz.

Vücudunuzu suya bıraktığınızda zaten su doğal olarak sizi taşıyacaktır böylece su üzerinde kalabileceksiniz. O yüzden sakince ellerinizi bırakıp kendinizi yavaşça suya bırakabilirsiniz. Daha sonra su üzerinde yatay pozisyonda kalabilmelisiniz.

Kendinizi sıkmadığınız ve rahat olduğunuz sürece suyun üzerinde rahatça yatay şekilde kalabilirsiniz. Suyun üzerinde kalabilmek için uzun bir nefes alın ve ciğerlerinizi havayla doldurun. Aynı zamanda karnınızı iyice şişirin. Bu şekilde yaptığınızda isteseniz de suyun içerisine batamazsınız. O yüzden korkmanıza gerek yok. Bu olay yüzme öğrenebilmenin ilk adımıdır. Bunu yapabilirseniz ilk adımı başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Daha sonraki adım suyun üzerinde yatmaktır. İlk olarak kollarınızı yanlara doğru açmalısınız. Daha sonra derin derin bir nefes alın ve yüzünüz suya doğru gelecek şekilde yatış pozisyonunda durmaya çalışın. Daha sonra aynı şekilde sırtüstü pozisyonda yatay şekilde durabilirsiniz. Bunu yapabilmek adına kendinizi sanki bir yatağa yatıyormuşçasına suya bırakabilirsiniz.

Bundan sonraki aşamada kollarınızı devreye sokmadan sadece ayaklarınızı hareket ettirmeye çalışın. Ayaklarınızı çırparak ellerinizi kullanmadan ilerlemeye ve yüzmeye çalışmalısınız. Ayaklarınızla yüzmeye çalıştıktan sonra kollarınızı da devreye sokabilirsiniz yani kulaç atabilirsiniz. Bu teknikte kollarınızı bir kanonun küreği gibi kullanmayı öğreneceksiniz.

Kollarınızla suyu geriye doğru iterek kendinizi ilerletmeye çalışmalısınız. Kollarınızı kullanarak kulaç atarken sağ kolunuzu attığınız sırada başınızı sol tarafınıza çevirmelisiniz. Sol kolunuzu atarken ise tam tersini yapmalısınız. Aynı zamanda kulaç atarken ağzınızdan nefes almayı unutmamalısınız.

Yüzme Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme öğrenirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nefes alıp verme düzeyiniz ve şeklinizdir. Hızlı ve sürekli nefes alıp vermek daha çabuk yorulmanıza ve suyun altında yeterince kalamamanıza neden olacaktır. Suya girip çıkma ve nefes alıp verme ritminiz birbirlerine uyum sağlamalıdır. Yüzme konusunda pratik yaptıkça akciğerleriniz gelişecek ve zamanla daha fazla hava soluyabileceksiniz.

Yüzme bilmeyenler için taktikler listesine devam edelim. Yüzme öğrenmeye çalışırken ilk aşamalarda çok fazla derinlerde deneme yapmamalısınız. Boyunuzu çok fazla aşan yerlerde ilk zamanlarda yüzmeye çalışmak sizi boğulma tehlikesiyle karşı karşıya bırakabilir. Yüzmeyi öğrendiğiniz ilk zamanlarda yüzerken yanınızda çok iyi yüzme bilen birinin bulunmasına dikkat edin. Bu kişi olası bir tehlike ve boğulma anında size yardım edebilecek birisi olmalıdır.

Sürekli deneme ve çalışmaya rağmen hala yüzme öğrenemediyseniz o zaman tekrar deneyin ve cesaretinizi asla kaybetmeyin. Yeterince çalışmayla başarabilirsiniz. Kendinize inanın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu