Şehitlik İle İlgili Sözler-Şehitler İçin Sözler

Şehitlik ile ilgili sözler, şehitler için sözler, şehitlik sözleri, şehitlik hakkında sözler, şehit asker sözleri, şehitler ile ilgili sözler, şehitler için dualı sözler vb.. en güzel sözler için aliskanlik.com

Şehitlik sözleri ile şehitliğin faziletini hatırlatabilirsiniz. Şehitlik ile ilgili sözler bu vatan için gözünü kırpmadan savaşan ve şehâdet şerbetini içen kahramanların paha biçilemez değerini ve anlatmakla bitmeyecek fedâkarlıklarını anlatır. İslam şehitleri ile ilgili sözler ise dîn-i mübîn-i İslâm için, Allah yolunda cihâd eden mücâhidlerin kıymetini ifade eder. Tabii ki şehitler için sözler herkese söylenecek türden değildir. Her ne kadar ‘açlık orucu, görev şehidi, hürriyet şehidi, demokrasi şehidi, zürriyet şehidi, devrim şehidi, basın şehidi’ gibi kavramlar uydurmuşlar ise de; şehitlik ve oruç İslâmi kavramlardır.

Îmân etmeyen bir kişinin ne kadar iyilik yaparsa yapsın, ne kadar kurşun yerse yesin şehit olması mümkün değildir. Tabii ki inancın; dinimizde bildirilenlere uygun olması gerekir. Yoksa herkes ‘inandım’ demektedir. ‘Ben sadece Allah’a inanıyorum, Kur’an-ı Kerim’e inanmıyorum’ diyenler de; ‘benKur’an-ı Kerim’e inanıyorum fakat şu âyet bu zamanda geçerli olamaz, böyle şey mi olur? Bunun değiştirilmesi lâzım’ diyen de Müslüman sayılmaz. Çünkü din bir bütündür. İnsan her ibadeti yapamıyorsa bile, dinin tüm hükümlerini kabul etmekle mükelleftir. Bu iş tecezzi (bölünme) kabul etmemektedir.

Şehitlik hakkında sözler onların âhirette ne büyük nimetlere kavuşacaklarını, ne âlî (yüksek) makamlarda olacaklarını bildirir. Peygamberlerin ve Eshâb-ı Kirâm’ın şehit olduğunu bilmeyen yoktur.

Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere şanlı tarihimize adını yazdırmış ve dünya durdukça unutulmayacak olan şehitlerimizi anmak, onların şefaatlerine nâil olmak için dua etmek, onların izinden gitmek; bize bıraktıkları bu vatana sahip çıkmak gerekir.

Dinini, canını, vatanını, nâmusunu, bayrağını müdâfaa ederken vefât eden Müslümanlar hem dünya hem âhiret şehidi sayıldığı gibi; farklı durumlarda (örneğin yanarak, boğularak, enkaz altında kalarak yahut ishalden, bulaşıcı hastalıklardan dolayı) hayatını kaybeden bazı Müslümanlar da âhiret şehidi sayılmaktadır. Bununla birlikte yalnızca kadın, para vb. için yahut ‘ne yiğit insan! Nasıl da korkusuz!’ desinler diye savaşanların, hâlis niyet taşımayan ve inanmayanların şehitlikten nasibi yoktur.

İşte, şehit asker sözleri:

Şehitlik İle İlgili Sözler

Şehitlik ile ilgili sözler ve daha fazlasını bulabilirsiniz;

 • Vatana ihanet edenlere it; vatan için ölenlere şehit denir.
 • Emret konutanım! Ben şehitliğe hazırım!
 • Şehitlere pusu kuruluyor, kim umursar bunu? Kurtlar Vadisi Pusu izler onlar. 20 yaşındaki evlâdını kaybeden annenin çektiği acıyı kim düşünür ki. Bihter Ziyagil’in acısıyla meşguldür onlar. Vatan için can verebilmek uğruna, kendi canından vazgeçenleri görmez kimse. Yetenek Sizsiniz Türkiye’nin yeteneklerinden (!) gözlerini ayırmazken.
 • Kahpeler sırtından vurur, çakallar kaçar, korkaklar saklanır. Türk askeri ise yılmadan vuruşur, cesurca çarpışır; kalsa gazi, ölse şehit olur.
 • Bizim dirilerimize gazi, ölülerimize şehit denir. Onların dirilerine kalleş; ölülerine leş denir!
 • Öldü sanma onu, şehittir ölü denemez. Şehit mağlup olmaz hiç; onu düşman yenemez. Ölüm vuslattır ona, hem canına minnettir. Şehit olmak var ya, o ne büyük nimettir.
 • Onların pisliği dağda başlar ve çöplükte sonlanır. Askerlerimizin sevdası ise yürekte başlar, şehâdetle sonlanır.
 • Koltukta yan gelip yatanlar cesettir. Vatanı için canını verip yatanlar şehittir.
 • Kan dökmeyi sevmeyiz biz. Ama eğer vatanımıza kasteden birileri olursa, şah damarını kesmeyi biliriz.
 • Şehitler tarihe gömülmez. Nasıl sığar o büyük insanlar, o koca yürekler, o sonsuz faziletler tarihin tozlu sayfalarına? Onlar zaman geçtikçe daha çok hatırlanmalıdır.
 • Git oğlum git; varsın sensiz kalayım. Git bağrıma taş, basıp acılara salayım. Git sakın dönme, düşmana et hücum. Bu aşkla yan sönme; şehit ol sen çocuğum.
 • Siz hiç, oğlunuzun teskeresini beklerken şehâdet haberini aldınız mı? Her bayramda elinizi öpen oğlunuzun toprağını öptünüz mü? Siz hiç, o tarif edilemez evlat acısıyla bile, ‘vatan sağ olsun’ dediniz mi? Gurur duydunuz mu şehit olduğu için oğlunuzla?
 • Alçak teröristler askerlerimize en ufak bir zarar veremezler. Bilakis yalnızca bedenlerinin toprağa verilmesine sebep olurlar. Halbuki şehit ruhlarının yeşil kuşların kursaklarında cennet ağaçlarına asılı olduğu bildirilmiştir.
 • Babam dahi olsa karşımda, vatan için onunla da savaşırım der asker.
 • Bir şehit cenazesini villadan çıkarken gördünüz mü? Bedelli askerlik denen bir şey var canım, değil mi ama?
 • Sınırlarda, dağlarda, ovalarda, ayaz, çamur, kar-kış demeden nöbet bekleyen askerlerimize, güvenlik güçlerimize, polislerimize Allah yardım etsin. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yüreğine ateş düşmüş yakınlarına metânet ve sabırlar dilerim.
 • Leş kargalarının konduğu dalı keseriz. Bölücülerin şehre indiği yolu keseriz. Askerimize kurşun sıkan kolu keseriz. Vatana ihanet ederse o başı keseriz.

Şehitler İçin Sözler

 • Şehit anası çeker acı; onlardır baş tâcı, yoktur hiçbir ilacı, Cennet’te kavuşmayı bekler.
 • Bu ülke Türk’ün malıdır, her zaman onun kalmalıdır, söz konusu vatansa eğer; hep fedâkarlık yapmalıdır.
 • Maden facialarını, İdlib şehitlerini, 15 Temmuz’u, Zeytin Dalı Harekâtı’nı, Barış Pınarı Harekâtı’nı, Fırat Kalkanı Harekâtı’nı unutmayacağız. Teröristlerin kalleşliklerini, Mehmetçik’lerimizin kahramanlıklarını unutmayacağız. Şehitlerimizin bize emanet ettiği bu vatanı korumalı ve onların yolunda yürümeliyiz. ‘Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı’ dememiş miydi şâir? Bastığımız yerleri toprak deyip geçmemeli, tanımalıyız. Allah yolunda ölen kimselere ölü denmez. Oysa, asıl diriler o kimselerdir.
 • Hamileyken, doğum sırasında veya lohusalıkta ölen Müslüman kadınların; 60 yaşını geçmiş salih müminlerin, her gün 100 kere salevat-ı şerîfe okuyanların şehit olacağı bildirilmiştir.
 • Peygamberlikten sonra en yüksek mertebe şehitliktir.
 • Allah yolunda savaşırken şehit olanlara bu ibadetlerinin sevâbı kıyâmete kadar yazılmaya devam eder.
 • Takvâ ehli şehitlerin bedenleri çürümez ve onlar kabirlerinde, insanların anlayamayacağı bir hayat ile diridirler.
 • Her şehidin kıyâmette 70 kişiye şefaat edeceği bildirilmiştir. Şehit yakını olanlara ne mutlu!
 • Buyrulmuştur ki; suda boğularak şehit olanlar, karada şehit olanlardan iki misli daha fazla sevap kazanırlar. Havada şehit olanların durumu da böyledir.
 • Şehitler, Allâhü te’âlâ’nın huzuruna; şehit düştükleri zamandaki durumlarıyla geleceklerdir. Yaralarından kan akarken bu; âhirette misk-ü anber gibi kokacaktır.
 • Îmânı kâmil olanlar şehit olarak ölmeyi arzu ederler. Hatta, şehit olmayı istemek gerektiği bildirilmiştir. İnsan şehit olmak için ihlasla dua ederse; yatağında ölse bile, şehitlik mertebesine erişeceği umulur.
 • Zulümle öldürülenler; cihada hazırlık yapılırken tâlim sırasında ölenler, âsiler, yol kesiciler, eşkiyâlar tarafından öldürülenler; zehirli hayvan tarafından sokularak öldürülenler, kurt, aslan vb. yırtıcı hayvan tarafından parçalanarak ölenler, kurşuna dizilenler, yanarak, boğularak, enkaz veya duvar altında kalarak ölenler, sara hastalığından ölen müminler âhiret şehidi sayılır.

Şehitler İçin Dualı Sözler

Şehitler için dualı sözler söyleyerek mertebelerini yüceltebilirsiniz.

 • Cuma gününde veya gecesinde ölen Müslüman’ın şehit olacağı bildirilmiştir. Ancak şehit olabilmek için ehl-i sünnet itikadına sahip olmak, 5 vakit namazı kılmak gerektiği unutulmamalıdır. Bid’at ehli olan, haramlardan sakınmayan ve ibadetlerini yapmayan kimselerin şehit olacağı nasıl iddia edilebilir?
 • Şartlarına uygun olarak müezzinlik veya ticaret yaparken, iyi niyetle helal kazanmak için çalışırken ölenlerin; duhâ namazını terk etmeyenlerin, her kamerî ayda 3 gün oruç tutmaya devam edenlerin, seferî (-fıkıh bakımından- yolculuk hâlinde) olsalar bile vitir namazını bırakmayanların da şehit olacağı dini kitaplarda yazılıdır.
 • Her gece Yâsîn-i şerîf okumalı ve abdestli yatmalıdır. Bunları yapanların şehit olacağı bildirilmiştir.
 • Her sabah ve akşam 3 defa ‘E’ûzü billâhi’s-Semî’ül alîmi mine’ş-şeytâni’r-racîm’ demeli ve Haşr sûresinin sonunu okumalıdır. Böyle yapan kimselerin şehit olarak vefât edeceği müjdelenmiştir.
 • Kolera, verem, bronşit, vebâ hastalıklarından ölen Müslümanlar şehit sevabına kavuşurlar.
 • Ameliyat olurken ölen Müslümanların da şehit olacağı belirtilmiştir. Eğer Müslüman ameliyattan sağ çıkarsa; bu sıkıntılar nedeniyle günahlarının affolacağı söylenir. O yüzden müminin başına gelen her şeyde bir hayır vardır. O zorlukta sabreder, varlıkta şükreder.
 • Şehitler ölürken kılıçların, mermilerin acısını duymazlar.
 • Kendisinin, komşusunun veya bir din kardeşinin malını savunurken; yahut iyiliği emredip kötülükten sakındırırken (emr-i bil mâruf nehy-i anil münker yaparken) ölen müminler şehittir. Yüksekten düşerek yahut başına bir şey düşerek ölen müminler de şehit sayılır.
 • Kanının ilk damlasıyla beraber günahları affolan, kabir azâbından da kıyâmetin dehşetinden de güvende olan şehitlerden biri olabilmek için gece-gündüz dua etmelidir.

Şehitlik ile ilgili sözler tamamlanmıştır. Şehitlik yazıları okuduktan sonra bütün şehitlerimizin azîz ruhlarına vâsıl olması için bir Fâtihâ-i Şerîfe okumalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu