Uykusuzluğun Beyne Etkisi

Uykusuzluğun Beyne Etkisi Tam olarak uyku eksikliği veya uykusuzluk yoluyla uykunun beyin üzerindeki etkileri hakkında çok şey öğrenildi. Yorgun bir insan hatırlayamaz, yaratıcılığı zarar görür, ruh hali değişir ve yargısı bir kez daha başarısız olabilir.

Uykusuzluğun Beyne Etkisi

Çok fazla izleme, öğrenmeyi ve konsantrasyonu da etkiler. Bir gece uyanık kalmanın akşamdan kalma gibi bir duruma neden olduğu zaten neredeyse yaygın bir bilgidir. Uykusuzluğun Beyne Etkisi Bu nedenle uykusuzluk en çok beyne vurur.

Aynı kötü beyin etkilerine, modern toplumun belası olan yavaş yavaş biriken uyku eksikliği neden olur. İyi uyuyabilenler bile zamanında yatamazlar.

Uyku yoksunluğunun vücudun savunma sistemleri üzerinde de etkileri olduğu bilinmektedir. Tarja Stenberg, sağlıklı genç erkeklerin bir hafta boyunca günde sadece dört saat uyudukları bir araştırmayı anlatıyor. Test süresinden sonra, tip 2 diyabetli kişilerde görülen erkek vücudunda değişikliklerin ortaya çıktığı fark edildi.

Uykusuzluk, vücudun düşük dereceli inflamatuar durumunu destekliyor gibi görünüyor. Bunun diğer nedenleri, örneğin aşırı kilo, hareketsizlik ve sağlıksız beslenmedir.

Uykusuzluğun Beyne Etkisi
Uykusuzluğun Beyne Etkisi

– Çok az uyuyan kişilerde vücutta yüksek düzeyde iltihaplanma vardır. Stenberg, yüksek inflamasyon seviyelerinin serebrovasküler bozukluklar ve kalp hastalığı için bir risk faktörü olduğunu, ancak bunun neden böyle olduğunu henüz bilmememize rağmen, Stenberg’e dikkat çekiyor.

Düşük dereceli inflamasyon tüm vücudu rahatsız ediyor ama beyne de yayılıyor mu?

– Beyindeki iltihaplanma süreçleri farklıdır. Örneğin, vücudun başka yerlerinde olduğu gibi aynı inflamatuar hücreler orada etki göstermezler. Uykusuzluğun Beyne Etkisi Uyku yoksunluğu sırasında onlara ne olduğu hala araştırılıyor. Sağlıklı Uyku Nasıl Olur Sayfamıza bakaraj uykunuzu düzene koyunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu