Futbol Oyun Zekası Nasıl Gelişir

Futbol Oyun Zekası Nasıl Gelişir Futbolda oyun zekası her futbolcunun en önemli gereksinimlerinin başında gelir. Oyun zekası genel anlamda futbolcunun oyunu okuyabilmesi, reaksiyon alabilmesi, yerleşimini doğru konumlandırabilmesi gibi etkenlerle ölçülebilmektedir.

Futbol Oyun Zekası Nasıl Gelişir

Pozisyondan pozisyona farklı değerler atfedilen oyun zekası, total futbol dediğimiz modernite içerisinde en önemli etken haline gelip yüksek bütçeli kadroların transferlerinde ilk baktığı detayların başında gelmektedir.

Oyun Zekasının Çeşitleri ve Tanımı

Oyun zekası bir futbolcu için her döneminde antrenman yapması gerektiği bir özelliğidir. Bu özelliğini geliştirmek için yapılması gerekilen ilk antrenman ise izlemektir. Futbol Oyun Zekası Nasıl Gelişir Beş büyük ligdeki oyun zekası ile anılan futbolcuların top kontrollerine ve çevre kontrollerine dikkat edip bunlar üzerinde çalışmalar yapmak öncelik olmalıdır. Top kontrolünden başlamak gerekirse; bu özellik dünyaca ünlü yıldız futbolcuların oyunu açmak ve alanı yerine göre daraltıp yerine göre genişletmek amacıyla kullandığı ilk metottur. Top kontrolü yeri geldiğinde rakibimizi oyundan düşürebilir ve yine yeri geldiğinde pas atışımız veya şut çekişimiz açısından futbolculara alan açarak sonraki hamlelerin rahatlığı ve konforu açısından önemli yer tutarak karşımıza çıkar.

Pas kalitesinin veya şut kalitesinin öncelikli detayı top kontrolünden geçmektedir. Ve yine belirtmek gerekir ki top kontrolünün alan açma özelliği neticesinde kontra ataklarda veya dar alanı genişletmekte de başat bir rolü vardır. Oyun zekasının gelişiminin ikinci bir rolü ise çevre kontrolüdür. Çevre kontrolü toplu oyunda da topsuz oyunda da karşımıza çıkar ve futbolcunun seri bir şekilde etrafındaki oyuncuların pozisyon yerleşimini, takım arkadaşlarının koşularını veya rakip futbolcuların bıraktığı boşlukları gibi birçok oyun içi aksiyonların görülmesini sağlar. Çevre kontrolünün en çok dikkat edilmesi gereken özelliği ise en kısa sürede en çok detayı görmeye çalışmaktır. Genel olarak bu tanımlar spor genel klasmanı tanımının gereği olarak futbol içi düzenin değişmez kurallarından ve modern futbolun yapı taşlarından olmuştur.

Antrenman Çeşitliliği ve Farklılıkları

Açıklamış bulunduğum oyun zekasının en önemli iki faktörünün gelişimi ise en temelde saha içinde görülebileceği gibi belirli oyunlarla veya göz antrenmanlarıyla da desteklenebilir. Detayların önemli olduğu oyunlar-örneğin sudoku gibi- çevre kontrolünün gelişimine ve detayların kısa zamanda daha fazla netlik vermesine bağlı olarak gelişim gösterecektir. Bu yönde günlük antrenmanların günün belirli bir kısmını kapsayan oyunlar veya sporlar gelişimi sağlayıp oyun zekasına katkı sağlayacaktır. Oyun tekerleme sayfası ziyaret etmelik, bir bakın.

Sudoku gibi çevre kontrolünü geliştirecek bir başka alan ise satrançtır. Satranç öğrenmek ve bunu antrenmanlarla sıklaştırıp ilerletmek oyunun kuralları, taktiklerin belirlenmesi, rakibin hamlelerinin tahmin edilmesi ve sezilmesi gibi konulardan ötürü direkt bir şekilde ilerleyiş sağlayacaktır. Top kontrolünün gelişimini sağlamak ise ağırlıklı bacak antrenmanlarıyla topun vücut tarafından iyice tanınmasını sağlayarak gerçekleşir. Yani ne kadar ağır veya sert nesnelerin gelişinde kontrol etmeye çalışırsak, topun kontrolünü sezişimiz bir o kadar artış sağlayarak ilerleme kat edecektir.

Antrenman Programı

Oyun zekasının gelişimine katkıda bulunmak amacı ile bu antrenmanları günlük antrenmanlarımızın yanına ekleyip sıklık sürelerini gittikçe artırabiliriz. Futbol Oyun Zekası Nasıl Gelişir Bu şekilde oyun içinde gelişimin farkına zamanla varılıp ilerleme daha net bir şekilde görülecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu