Şarj Aletleri Neden Isınır-Şarj Adaptörünün Isınması

Şarj aletleri neden ısınır, şarj adaptörü neden ısınır, şarj adaptörünün ısınması, telefon şarj olurken çok ısınıyor, orjinal şarj aleti ısınıyor vb.. teknoloji makaleleri için aliskanlik.com

Şarj Aletleri Neden Isınır

Bir dizüstü bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz varsa, cihazı şarj ederken şarj adaptörünüzün ısındığını deneyimlediniz mi? Peki şarj aletleri neden ısınır şarj cihazı ısınması bazı durumlarda normaldir. Şarj cihazı elinizle tutulmayacak derecede ısınıyor ise bir şeyler ters gidiyor olabilir. Çoğu insan telefon şarj olurken çok ısınıyor gibi sorunlarla karşılaşır ve bu fenomeni normal olarak kabullenir, ancak bu ciddi bir şeyin işareti olabilir hele ki bu durum orjinal şarj aleti ısınıyor ise daha da ciddi bir durumdur.

Şarj Adaptörünün Isınmasının Nedenleri

Şarj etmek için bir elektrik prizine taktığınızda şarj adaptörünün ısınması nedenleri;

  • Normal Fenomen

Adaptör dokunulamayacak kadar sıcak olmadığında, çoğu neden adaptörün dirençli bileşenlerinin standart olarak ısınmasını içerir.

  • Uyumsuz Şarj Adaptörü

Bir cihaz bağlantı noktasıyla uyumlu bir terminale sahip bir şarj cihazı (örneğin, bir mikro USB kablosu ve bağlantı noktası), cihazı şarj etmek için kullanılabileceği anlamına gelmez. Bazı durumlarda bu, adaptör veya cihazın kendisinde sıcaklıkta bir artışa neden olabilir.

  • Ucuz Üretilmiş Cihazlar

Bazı cihazlar çok ucuzdur ve potansiyel risklerden arındırmak için katı elektriksel veya elektronik değerlendirmeden geçmemiş olabilir. Aynı anlamda, bazı üçüncü taraf bağdaştırıcılar, büyük marka veya OEM şirketlerinden gelenler gibi uygun güvenlik önlemleri ile oluşturulmamış olabilir.

  • Bağlı Şarj Cihazlarını Isı Tuzaklarına Yerleştirme

Şarj cihazınızın veya akıllı telefonunuzun şarj sırasında, yatağa veya yastıklı bir yüzeye koyduğunuzda ısındığını fark ettiniz mi? Bunun nedeni, bu tür bir yüzeyin, esasen ısıyı hapseden ve dolayısıyla sıcaklığı artıran, cihaz veya şarj cihazındaki hava akışını kısıtlamasıdır.

Şarj adaptörünün ısınması için hızlı bir çözüm, cihazı veya şarj cihazını yastıklı bir yüzeyden uzağa ve düz bir masaya yerleştirmektir. Ayrıca, ısıyı cihazdan uzaklaştırmak için havanın serbestçe akabileceği bir raf veya platforma da koyabilirsiniz.

  • Cihaz Arızası

Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya herhangi bir elektronik cihazda bir elektrik arızası olduğunda, bu, cihazın kendisini veya bağlı adaptörü ısıtan bir kısa devreye neden olabilir.

  • Elektrik Sistemi Anormalliği

Bu nadir bir durum olsa da, elektrik priziniz veya elektrik devresiyle ilgili bir sorun, cihaz şarj adaptörünüzün ısınmasına neden olabilir. Bunu teşhis etmek zordur, özellikle de elektrikle ilgili konularda bilgili değilseniz.

  • Elektrik Sistemi Hatası

Çok dikkatli olmanın yanlış bir tarafı yok, özellikle de evdeki elektrikle ilgili endişelerden bahsederken. Şarj adaptörünüzün ciddi ancak gizli bir sorun nedeniyle ısındığını düşünüyorsanız, istenmeyen bir şey olmadan önce elektrik uzmanlarımızın sorunun kaynağını bulmasına izin verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu