SMS İle HES Kodu Alma-HES Kodu Al SMS

HES kodu nedir, HES kodu al, SMS İle HES kodu Alma, HES kodu mecburimi, HES kodu sorgulama, E-Devlet HES kodu alma, HES kodu nasıl alınır vb.. soruların cevapları için alışkanlık

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması artık ÖSYM’nin yaptığı sınavlar içinde zorunlu oldu.

HES Kodu Nedir

HES (Hayat Eve Sığar) kodu nedir. HES bir nevi sizin adınız soyadınız gibi size özgü olan bir koddur. Bu kod sayesinde yapacağınız seyahatlerde kimler ile muhatap olduğunuz ve çevrenizde Covid-19 rahatsızlığı geçirmiş kimler ile etkileşimde bulunduğunuzu, korona virüs rahatsızlığı için herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı gibi bilgileri görebiliyorsunuz. Daha önceleri ulaşım işlemleri için zorunlu olan HES kodu ÖSYM Başkanı yaptığı açıklama sonrasında ÖSYM’nin yapacağı sınavlar içinde mecbur kılındı. HES kodu mecburimi soruları akla gelmeye başladı ancak Covid-19 rahatsızlığı için aşı bulunana kadar bu uygulamanın süreceği tahmin ediliyor.

HES Kodu Nasıl Alınır

HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabı için üç yöntem var. SMS ile HES Kodu alma, Mobil Uygulama ile HES kodu alma ve E-Devlet Üzerinden HES Kodu alma

SMS ile HES Kodu Alma

SMS ile HES Kodu alma en basit HES kodu alma yönteminin başında gelmektedir. Mesaj ile HES kodu alma olarak da bilinen bu yöntem için cep telefonunuzun mesajlar bölmesine girerek 2023’e mesaj atıyorsunuz. Mesaj bölmesine ise; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacaktır. Mesaj gönderdikten kısa bir süre sonra cep telefonunuza HES kodunuz gelecektir.

Mobil Uygulama İle HES Kodu Alma

Mobil uygulama ile HES kodu alma yöntemi için cep telefonunun uygulama indirme bölümünde Hayat Eve Sığar uygulamasını indirin. İndirme gerçekleştikten sonra HES Kodu İşlemleri kısmında “HES KODU OLUŞTUR” bölümünün alt kısmında bulunan “Yeni Kod Ekle” butonuna basın ve yeni kodunuzu oluşturun. Dilerseniz oluşturduğunuz koda bir ad verebilir veya bu kodun ne kadar süre sizin olmasını da belirleyebilirsiniz.

E-Devlet İle HES Kodu Alma

E-Devlet İle HES Kodu alma ve HES Kodu sorgulama yöntemi için internet sitesi veya E-Devlet uygulamasına girerek arama bölmesine HES kodu al yazabilir ve açılan sayfada HES kodu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzürinden HES Kodu almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu