Dünyanın en büyük 7 yüzme havuzu, dünyadaki en büyük havuzlar, en büyük havuz nerede, yüzmek isteyeceğiniz havuzlar vb… havuzlar ile ilgili ilginç bilgiler.

Dünyanın En Büyük 7 Yüzme Havuzu

Yüzmek, bilinen en eski insan faaliyetlerinden biridir ve yüzmeye dair en eski kayıtlar yaklaşık 6000 yıl öncesine kadar uzanır. Ancak insanlar muhtemelen bundan çok daha uzun süredir yüzmektedir. Bir hamam olan bilinen en eski havuz, 5.000 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edilmiştir ve o zamandan beri insanlar yüzme konusunda sürekli olarak ilerlemişlerdir. Yüzme havuzları her zaman rekreasyonel su alanlarını herhangi bir göl veya plajdan kilometrelerce uzakta olan yerlere getirmenin bir yolu olmuştur. Bugünün havuzları daha büyük, daha görkemli ve arka bahçedeki yüzme havuzundan daha çok insan yapımı göllere benziyor.

7. Hansen Barajı Dinlenme Merkezi

Los Angeles’taki Hansen Barajı Dinlenme Merkezi’ndeki havuz, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük havuzdur. Havuz halka açıktır ve Kaliforniya’daki en iyi halka açık havuzlardan biri olarak kabul edilir. Hansen Barajı havuzu 1,5 dönümlük bir alana (6.100 metrekare) sahiptir ve Hansen Barajı yakınlarındaki taşkın kontrol havzasında bulunmaktadır.

Yüzme havuzuna ek olarak, Hansen Barajı Rekreasyon Merkezi, insanların balık tutabilecekleri, kayık kiralayabilecekleri 9 dönümlük bir göle de (36,421,7 metrekare) ev sahipliği yapmaktadır. İnsanların bu gölde yüzmesine izin verilmez. Hansen Barajı Dinlenme Merkezi’nde ayrıca bir binicilik merkezi, golf sahası, piknik ve diğer açık hava etkinlikleri için düzenli bir park alanı bulunmaktadır.

Hansen Barajı Rekreasyon Merkezi 1998 yılında inşa edilmiş olmasına rağmen, bu alanda inşa edilen ilk rekreasyon alanı değildi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra bir kum plajı oluşturmak için Hansen Barajı’nın arkasındaki alanın kumla doldurulmasına karar verildi ve insanlar burada kayıklara binebiliyorlardı.

6. Hayman Island Resort

Hayman Island Resort, Avustralya’nın tropikal Hayman Adası’nda yer almasına rağmen, tesis dünyanın en büyük havuzlarından birine sahiptir. Hayman Island Resort’un havuzu yaklaşık 1.8 dönümdür (7.284.34 metrekare) ve tesisin odalarının çoğu doğrudan havuz manzaralıdır.

1940’lardan bu yana Büyük Bariyer Kayalıkları üzerinde bulunan Hayman Adası’nda bir tatil köyü vardı ve şu anki otel 1987’de inşa edildi. Halen, Hayman Island Resort, tropikal kasırga Debbie’nin ardından kapsamlı bir yenileme çalışması geçirirdi. Hayman Island Resort, Temmuz 2019’da tekrar açıldı ve rezervasyonlar açık. Hayman Adası, 400 hektardan (988 dönüm) nispeten küçük bir adadır ve sadece 3 km (1.9 mil) genişliğinde ve yaklaşık 4 kilometre uzunluğundadır.

5. Piscine Alfred Nakache

Piscine Alfred Nakache, Fransa’daki sadece en büyük havuz değil, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük havuzudur. Fransız Olimpiyat yüzücüsü Alfred Nakache’nin ismini taşıyan havuz, 1.85 dönümdir. (7.500 metrekare). Ek olarak, Piscine Alfred Nakache 12,5 metre genişliğinde ve maksimum 2 metre derinliğe sahiptir.

Piscine Alfred Nakache küçük bir ücret karşılığında halka açıktır ve indirimli üyelikler de mevcuttur. Havuz ayrıca yetişkinler ve çocuklar için bir dizi toplu etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Alfred Nakache birçok Olimpiyatta yarıştı, ancak en unutulmaz olimpiyatları o yıl madalya kazanmasa da 1948 olimpiyatlarıydı. Nackache, o yıl II. Dünya Savaşı sırasında toplama kampına konan olimpiyatlardaki tek sporcuydu.

4. Dreamworld Eğlence Lagünü

Dreamworld Eğlence Lagünü, 2.2 dönümlük dünyanın en büyük tatlı su havuzudur. Havuz, Pakistan’ın Karaçi kentindeki Dreamworld Resort Hotel ve Golf Sahası’nda bulunmaktadır ve dünyanın bu bölgesindeki en büyük havuzdur.

Dreamworld Eğlence Lagünü, 8.14 milyon litre su tutacak kadar büyük. Havuz çok büyük olduğu için insanlar kanolar, deniz yatakları, tekneler ve şişme kaydıraklar dahil olmak üzere çok sayıda su sporu ekipmanı kiralayabilirler. Eğlence Lagünü havuzuna ek olarak, Dreamworld, Pakistan’da türünün ilk örneği olan insan yapımı plajına da sahiptir.

3. MahaSamutr

Tayland’ın Hua Hin kentinde lüks bir villa kompleksi ve özel kır kulübü olan MahaSamutr’daki havuz, Asya’daki en büyük havuzdur. MahaSamutr’un havuzu, dünyanın her yerinde tuzlu su havuzları inşa etmede uzmanlaşmış Crystal Lagoon tarafından inşa edilmiş bir başka proje. MahaSamutr’daki havuz 17,8 dönümdür (72,034.04 metrekare) ve Tayland’daki Cystal Lagünü için ilk projedir.

MahaSamutr’daki 80 villanın tamamı lagünün etrafına inşa edildiklerinden ya da havuzun ortasındaki bir adada bulunduğundan deniz kenarı mülkleridir. Her villanın lagüne doğrudan erişimi vardır. Country Club lagünün hemen yanında yer almaktadır ve MahaSamutr sakinleri ömür boyu üyeliğe sahiptir. MahaSamutr, ünlü Japon mimar Kengo Kuma tarafından tasarlandı ve villaların fiyatı 1,2 milyon dolar ile 2,5 milyon dolar arasında değişiyor.

2. San Alfonso del Mar

San Alfonso del Mar’daki havuz, dünyanın En Büyük Kristal Lagünü olması sebebiyle Guinness Dünya Rekoru sahibi idi. Bununla birlikte, San Alfonso del Mar, 2012 yılında Crystal Lagoon’un projelerinden biri tarafından geçildi. San Alfonso del Mar’ın havuzu 19 dönümden (80.000 metrekare) fazla ve 250 milyon litre su kapasiteli.

Tüm Crystal Lagoon’un havuzları gibi San Alfonso del Mar’ın havuzunda da tuzlu su var. San Alfonso del Mar havuzunun hacim bakımından büyük olmasının yanı sıra yaklaşık 6,000 standart uzunluktaki havuza eşit olan uzunluğu 1 kilometreden fazladır. Başlangıçta, San Alfonso del Mar beldesinin sadece 400 haneye sahip olması gerekiyordu, ancak havuzun başarısından sonra lagünün çevresine 1000 hane daha eklendi.

1. Citystars Sharm El-Şheikh

2012 yılında, Crystal Lagoons, Mısır’daki Citystars Sharm El Sheikh beldesinde dünyanın en büyük yüzme havuzunu inşa etti. Çeşitli basın bültenleri, havuzun yaklaşık 30 dönüm (121.406 metrekare) olduğunu söylese de, Guinness Rekorlar Kitabı Sharm El-Şheikh havuzunun 23.83 dönüm (96.437 metrekare) olduğunu söylüyor. Citystars Sharm El Sheikh, dünyanın en büyük insan yapımı lagünü olma rekorunu elinde tutuyor.

Büyük lagün, 250 dönümden (1.012.000 metrekare) oluşan Sharm El-Şheikh’teki 12 Kristal Lagün’den sadece biridir. Kristal Lagünleri 7.000 metreküp kumla çevrili olup çölün ortasında bir plaj vahası yaratmaktadır. Citystars Sharm El Sheikh’deki Kristal Lagün, tuzlu su içermektedir. Tuzlu su temini çölde bulunan kuyulardan yapılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap