Piyano Çalmaya Nasıl Başlanır-İlk Piyano

Piyano çalmaya nasıl başlanır, ilk piyano, piyanonun tarihçesi, piyano nedir, piyano alacaklara tavsiyeler, piyano öğrenmek vb.. bilgiler için alışkanlık

Piyano Nedir

Piyano geçmişten günümüze kadar gelen bir müzik aletidir. Piyanoda çıkan sesler bazı tellerin yardımıyla oluşur. Piyanonun içerisinde tahtadan bir çekiç bulunur. Piyanonun tuşlarına bastığımızda içerideki tahta çekiç tellere çarparak notaların çıkmasına sebep olur. Tahta çekiç tellere vurduğu için piyanoya tuşlu çalgı denilmesinin yanı sıra tahta çekicin telleri vurmasından dolayı piyano nedir cevabı vurmalı çalgıdır.

Klasik ve hepimizin bildiği akustik piyanolarda 52 beyaz renkli ve 36 siyah renkli tuş olmak üzere toplam 88 tuş bulunmaktadır. Yıllar ilerledikçe teknoloji de gelişmektedir. Bu gelişmeye katılan piyanonun elektronik ve dijital piyanoların kullanımı da yaygınlaşmıştır. Dijital piyano örneğini özellikle cafe, bar veya düğün salonlarında görebilirsiniz.

Piyanonun Tarihçesi

Piyanonun tarihçesi   Bartolomeo Cristofori’nin piyanoyu icadı ile başlar. Bu icadı İtalya’da 1700lü yıllarda yapmıştır. Yaşadığı yıllardan ölümüne kadar geçen zamanda 20 tane piyano yapmıştır. Cristofori nin ardından marius adında bir Fransız tokmaklı klavsen adında bir buluş yaparak piyanonun icadına katkıda bulunmuştur.

Piyano Alacaklara Tavsiyeler

  • Piyano alacaklara tavsiyeler sunmadan önce piyanoyu öncelikle ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Piyano sadece evin bir köşesini süsleyen bir masa değildir. Bu nedenden dolayı piyano alırken amaç doğrultusunda hareket etmenizde fayda var.
  • Fiyat ve kalite olarak birbirinden farklı onlarca çeşit piyano vardır. Amacınız sadece görüntü olsun diye piyano almaksa uygun fiyatları ürünleri seçmenizde fayda var. Çok iyi bir piyanonun fiyatı yüz binlerce lirayı bulabiliyor.
  • Piyano tahtadan bir yapıya sahip olduğu için üzerinde ki boyanın rengi atmaması için dikkatli ve güneş ışığı çok almayan bir yere koymalısınız. Yıllarca evinizde bulunduracağınızı düşünürsek boyasının atmasını istemeyiz.
  • Piyanonun iç maddesi keçe, deri ve çuha gibi malzemelerden oluştuğu için güve ve fare onun piyanonun en büyük düşmanıdır. Eğer evinizde kaliteli güzel bir piyano saklıyorsanız altına fare zehri ve içine güve önleyici naftalin gibi ürünler koyun. Böylece değer verdiğiniz piyanonuz güven içinde kalacaktır.
  • Piyanoyu bir yerden başka bir yere nakil ettireceksiniz lütfen akordunu bozmayacak insanlara emanet edin. Taşıma konusunda işin uzmanlarından yardım alabilirsiniz.
  • Yılda iki kere piyano bakımınızı yaptırın. Piyano tellerinin gerginliği önemlidir ve bu gerginliği korumak için ilkbahar ve son bahar aylarında piyanonuza akort ve kezmutlaka ayarı yaptırmanız faydanıza olacaktır. Aksi takdirde daha pahalı arızalara yol açabilir.
  • Piyanonuzu her provanızdan önce mutlaka akort ettirin. Hatta yapma şansınız varsa provadan sonrada akort ettirin.

Piyano Çalmaya Nasıl Başlanır

Nasıl yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenirken en baştan başlıyorsak ilk piyano çalmayı öğrenmek içinde işin temeline inmeliyiz.Piyano çalmaya nasıl başlanır için her şeyden önce notaları okumayı öğrenmelisiniz. Nota okumak sanıldığı kadar zor bir durum değildir. İlk etapta notalar size fazla anlamsız gelebilir fakat öğrendikçe anlamlandırabilirsiniz. Piyanodaki her tuş bir notaya karşılık gelir. Beyaz olan tuşlar temel notalardır, siyah olanlar ise diyez ve bemollerdir. Ayrıca beyazlar ince siyahlar is kalın ses çıkarırlar.

Piyanodaki notaları okuyabilmek için farklı yollar deneyebilirsiniz. Piyano tuşlarına karşılık gelen notaları ezberleyebilirsiniz ya da kendiniz bir sembol veya harflerle eşleştirip o şekilde öğrenebilirsiniz. Piyano çalmayı öğrenmekte kesin kararlı iseniz öncelikle mutlaka bir piyano almalısınız. Orglara göre piyano fiyatları daha yüksektir ve almak biraz zordur. Bu sebepten dolayı ilk olarak piyano alıştırmasına bir org alarak başlayabilirsiniz.

Piyanoyu çalmaya başlamak ve buna alışmak için öncelikle parmaklarınızı yavaşça tuşların üzerine koymalısınız. Parmaklarınızı gevşek bir şekilde tutarken aynı zamanda biraz bükmelisiniz. Piyanoda başlangıç noktası orta c noktasıdır. Öncelikle onu bulmalısınız. Orta c noktası ortada bulunan yan yana iki siyah tuşun solundaki tuştur. Bu noktadan sonraki notalar Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si, Do şeklinde devam eder.

Piyano öğrenmek için uzun süre emek harcamanız gerekmektedir. Eğer mümkünse profesyonel bir yardım almanız şart. Çünkü tek başına öğrenebilmek için çok fazla zaman ve pratik gerekir. Piyano çalmaya çalışırken dikkatli olmanız gereken nokta konsantre olmanızdır. Ayrıca bu konuda ecele etmemeli ve hızlı değil doğru yapmaya özen göstermelisiniz. Bu konulara dikkat ederek sürekli pratik yaparsanız bir süre sonra kolay bir şekilde piyano çalmayı öğrenebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu