Bebek Alışkanlıkları Nasıl Geçer

Bebek alışkanlıkları nasıl geçer, emzik alışkanlığı nasıl bırakılır, oyuncak ayı ile uyumak, bebeklerde parmak emmesi nasıl bırakılır, bebeğin anneden ayrılmak istememesi vb…bebekler  alışkanlıklarını sizler için araştırdık.

Bebek Alışkanlıkları Nasıl Geçer

Bebeğiniz parmağını emiyor. Özellikle bir yaşından sonra bu alışkanlığından vazgeçmeli. Uykudan önce, canı sıkıldığında ya da oyun istediğinde değil mi? Ya da her gece sizinle uyumak istiyor, ya da yalancı meme olmadan uyuyamıyor, ya da uyku arkadaşım olmadan uyumam diyor… Hemen hemen her bebekte görülen alışkanlıklar bunlar. Bağımlılık haline gelmeden vazgeçirmeniz işinizi kolaylaştırır. İşte bebek alışkanlıkları nasıl geçer ve bebekleri alışkanlıklarından vazgeçirmenin yolları…

Meme Emme Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır

Yeni anneler bebeklerini memelerinden uzaklaştırmak için çok çaba harcarlar ancak bu zorlu süreç hem anne hem de bebekler için zor bir süreçtir. Bebeklerde meme emme alışkanlığı bir bebeğin vazgeçerken en zorlandığı reflekslerden biridir. İşte annelere tavsiyelerimiz; bebeklerinin uykudan önce onun karnını doyurursanız meme gibi parmağını emmez. Bu arada iyice tok karınla onu yatırmayın, gazını alın… Yine mi emiyor?  Eğer parmağını emmeye devam ediyorsa, uykusunu da fazla kaçırmadan onunla koyun koyuna uzanıp biraz müzik dinleyin. Bu konuda eşinizden de yardım alın. O miniğinizin başını okşasın. Çünkü çocuklar ilgi istedikleri zaman da parmaklarını emebilirler.

Bebeğin Anneden Ayrılmak İstememesi

bebeğin anneden ayrılmak istememesi çok doğaldır. bebekleri annelerinden ayırmak çok zordur. Özellikle bir yaşından sonra bebeğinizle aynı yatakta yatmayın. Sizin ayrı, onun ayrı odası olmalı. Yoksa size bağımlı olur. Bebeğinizin bu alışkanlığından vazgeçmesi için uykuya dalarken, o uyanıkken odadan çıkın. O uyuduktan sonra odadan çıkarsanız, onu kandırmış hissi oluşur. “Ben şimdi odama gidiyorum. Sen burada uyuyacaksın. Uyanınca oyunlar oynayacağız” derseniz rahatlar ve gece uyandığında kötü bir sürprizle karşılaşmış olmaz.

Emzik Alışkanlığı Nasıl Bırakılır

Emzik alışkanlığı belki de vazgeçilmesi en zor alışkanlıklardan biridir. Annelere emzik tavsiyelerimiz; Bebeklerinize hiç emzik vermeyin diyemeyiz. Yıllardır bebekler yalancı emziklerle büyümüştür, malum. Ancak bebeğinize emziğini öğle uykusunda vermeyin. Yalnızca gece uykusunda verebileceğinizi ona anlatın. Böylece emzikten kurtulması kolaylaşır. Süt, Süt illaki Süt!.. Sütün sağlıklı olduğu malum. Çocuğunuz erkekse ona günde 850 ml, kızsa 450 ml süt içirin. Kalsiyum küpü sütü bebeğiniz mutlulukla içecektir. İçine toz şeker yerine bal ilave edebilirsiniz. Tabi bir yaşından sonra. Sağlıklı yaşam için süt için, süt içirin…

Oyuncak Ayı İle Uyumak

Bebekler tabii ki oyuncak ayısıyla uyuyabilir. Ancak bu her gece olan ve uzun süren bir alışkanlık olmamalı. Oyuncak ayı ile uyumak bağımlılık haline gelmemeli. Örneğin her gece bir ayıcığıyla uyumaya alışmasın. Ya tatile ya da annenize kalmaya gittiğinizde o ayıcığı unutursanız? Kıyamet koparmasın öyle değil mi? Birkaç farklı peluş oyuncağıyla dönüşümlü olarak uyuması bu bağımlılığı giderir. Ayrıca 5 yaşına geldiğinde de hala ayıcığıyla uyumaması için 2 yaşından sonra ona “Sen artık büyüdün. Artık geceleri yalnız uyuyabilirsin” diyebilirsiniz.

Bebeklerde Parmak Emmesi Nasıl Bırakılır

Bebeklerde parmak emmesi nasıl bırakılır annelerin aklındaki en derin sorulardan biridir. Birçok anne çocuğunun parmağını emmesinden çok endişe duyar. Oysa bütün çocuklar ve hepimiz parmağımızı emmişizdir. Parmak emme ağız ve diş yapısını bozabilir.  Ancak zaten çocuklar okul çağına geldiğinde kendiliğinden bu alışkanlığından vazgeçerler. Eğer okula başladığı dönemde de, yani 6-7 yaşlarında da hala parmak emiyorsa onu bir doktora götürebilirsiniz. Tabii diş doktoruna da götürüp muayene ettirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu