Özgüven Sözlükteki Anlamı Nedir

Özgüven Kelimesi Sözlükteki Anlamı Nedir

Özgüven Sözlükteki Anlamı Nedir Kişisel gelişim deyince akla gelen ilk kelimelerden birisi de özgüvendir. Özgüvenli kişi denilince herkesin aklına gelen genelde toplumda sivrilen, her şeye muhalefet olabilen, karşıt görüş bildirebilen bir kişilik profil gelmektedir.

Özgüven Sözlükteki Anlamı Nedir

Bence özgüven kavramını anlamak için ilk önce özgüvenin ne demek olmadığından bahsetmek daha faydalıdır.

 Özgüven Ne Demek Değildir?

-Özgüven başkasından üstün olmak değildir.

-Özgüven karşıdakini ezme hakkı vermez.

-Özgüven her şeye muhalefet olabilme yetisi değildir.

-Özgüven hak ihlaline girmeyi gerektirmez.

-Özgüven hep haklı çıkma yetisi değildir.

 Özgüvenli Birey Kimdir?

Özgüven, kişisel gelişim için en gerekli temeldir. Özgüven, öz ve güven kavramlarından türetilmiştir. Sözcük anlamı olarak kişinin özüne güvenmesidir. Özgüven Sözlükteki Anlamı Nedir Yani kişinin gerek sosyal gerek iş yaşamında gerek karşı cinsle ilişkilerinde kendine bu durumların ve ya karşılaşacağı sorunların üstesinden gelebileceğine inanmasıdır. Aynı zamanda özgüvenli birey adaletli bireydir. Haksızsa haksızım diyebilir. Haklıysa da hakkını saygı çerçevesinde savunur.

Özgüven Kelimesi Sözlükteki Anlamı Nedir
Özgüven Kelimesi Sözlükteki Anlamı Nedir

 Özgüven Neden Bu Kadar Gereklidir?

Özgüven, kişisel gelişimin en temel faktörüdür. Çünkü gelişimin ve değişmenin ana noktası, kişinin kendisinde bu değişimi ve gelişmeyi gösterebileceğine olan inancıdır. Bunun da kelime anlamı kendine güvendir. Kişinin özgüvenin olmasıyla atması gereken adımları korkusuna rağmen atabilir ve bu ilk adım bir silsile oluşturup kişinin gelişiminin önünü açar.

 Özgüvenin Fazlası Zarar mıdır?

Bu dünyada her şeyin azı yetersiz kalırken fazlası da zararlıdır. Bu kaideye özgüven de dahildir. Nasıl özgüvenin yetersiz olması kişinin gelişmesi için adım atmasına mani ise fazla olması da kişinin adım atmasının gereksiz olduğu varsayımına varıp adın atmasını engeller. Özgüveni az kişi korktuğu durumlardan kaçma eğilimi gösterir. Özgüveni yüksek kişi de ben zaten mükemmelim daha fazla gelişme ne gerek var deyip umursamaz tavır içerisine girebilir.

 Özgüvenli Birey Yetiştirmek Mümkün müdür?

​​ ​​​​​​​Özgüvenli bireyler yetiştirmek ona bu konuda örnek olmak da demektir. Görgü kurallarına saygı duyan ve bağlı kalan ülkeler de bariz bir şekilde fark edilir. Özgüven Sözlükteki Anlamı Nedir En basitinden özür dilemenin ve yahut itiraz etmenin ses tonu optimum düzeyde ve kullanılan kelimelerin hakaret dolu olmaması ile gerçekleştirilmesi saygılı bir özgüven duygusunun belirtisi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu