Vesvese Nedir-Vesvese ve Takıntıdan Kurtulmak

Vesvese Nedir? Vesvese ve takıntıdan kurtulmanın yolunu açıklamadan hemen önce bu iki kavramın anlamlarını öğrenmekte fayda var. Vesvese nedir sorusu ile başlangıç yapacak olursak vesvese; bize ait olmayan kalbimize şeytan tarafından sokulan ve bize rahatsızlık veren ses ve düşüncedir.

Vesvese ve Takıntıdan Kurtulmak

Sağlam dini kaynaklarda belirtilene göre vesveseden kurtulmanın yolu şeytandan Allah’a sığınmaktır. Elbette ki vesveseden kurtulmanın yolu sadece Allah’â sığınmaktan ibaret değildir. Kişi gelen vesveseyi umursamayarakta vesveseden kurtulması mümkündür.

Takıntı Nedir?

Şimdi ise vesveseye aşırı düzeyde benzeyen fakat vesvese ile birebir aynı şeyi temsil etmeyen takıntının ne olduğunu açıklamak gerekiyor. Vesvese ve Takıntıdan Kurtulmak Takıntı; bilerek veya bilmeyerek beynimizde kurduğumuz kuruntulu bir düşünceyi gerçek zannetmektir.

Bu duruma örnek vermek gerekirse; bir birey ocaktan çay alıyor ve ateşin altını kapatıyor daha sonra ise odasına gidiyor ve aklına hemen acaba ateşin altını kapatmadım mı diye bir düşünce geliyor. Sadece düşünce aklına geldiğinde sorun yok ama bu kuruntulu düşünce aklına geldiğinde gerçek zannederse işte o zaman bu kuruntulu düşünce tam anlamıyla takıntıya veya takıntılı düşünceye dönüşüyor. Bu örnek ile de takıntı nedir sorusu yanıt bulmuş oldu.

Vesvese ve Takıntı Arasındaki Fark

Vesvese ve takıntı arasında pek çok fark yoktur her ikiside insanı zora sokabilir. Vesvese ve takıntı arasındaki tek fark takıntıyı biz kendimiz beynimizde bilerek veya bilmeyerek meydana getiririz. Vesvese ise tamamen bizim ile alakasız bir şekilde şeytanın kalbimize attığı düşüncelerdir.

Bu ikisini birbirinden nasıl ayırt edeceğiz derseniz eğer kalbinizde algıladığınız bir düşünce siz istemesenizde kalbinizde yer edinmiş ise ve sizinde hoşunuza gitmiyorsa bu size ait olmayan bir düşüncedir yani tamamen şeytanın vesvesesidir diyebiliriz. Diğer durumda ise vesvese değil takıntıdır.

Vesvese ve Takıntı Arasındaki Benzerlikler

Vesvese ile takıntı arasındaki benzerlikler çoktur. Öyle ki bu iki kavram için hemen hemen birbirinin aynısı bile diyebiliriz. Vesvese ile takıntı arasındaki benzerliklerden maddeler halinde bahsetmek gerekirse;

  • Her ikiside gerçeği yansıtmaz
  • Her ikiside insana huzursuzluk verir
  • Her ikiside zihnimizi gereksiz yere meşgul eder
  • Her ikiside bizi zora sokar

Vesvese ve Takıntıdan Kurtulmanın Yolu

Hem vesveseden hemde takıntıdan kurtulmanın yolu aslında birebir aynıdır. Vesvese geldiği zaman aldırış etmeyin, panik yapmayın ve gelen vesveseyi umursamayın böylece vesvese geldiği gibi hiç etki bile etmeden yok olup gidecektir.

Aynı mantık takıntılı düşünce içinde geçerlidir. Vesvese ve Takıntıdan Kurtulmak  Eğer zihninizden bilerek veya bilmeyerek geçirdiğiniz takıntılı düşünceden kurtulamıyorsanız rahatlayın, sakin olun ve aynı vesvesede olduğu gibi takıntılı düşüncede de aldırış etmeme tavrını sergileyin. Böylelikle takıntılı düşüncede etkisini kaybederek yok olup gidecektir.

Son olarak vesvese veya takıntıyı gözünüzde ne kadar büyütürseniz size o kadar zorluk çıkarır eğer önemsemez ve küçümserseniz de yok olup gider. Böylelikle de vesvese ve takıntıdan kurtulmanın yolu apaçık bir şekilde gün yüzüne çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu