Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır, oksijen sensörü neden bozulur, Lpg li araçta oksijen sensörü arızası, oksijen sensörü ne işe yarar vb… araç arızaları için aliskanlik.com

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar

Oksijen sensörü olarak geçen parçanın görevi egzoz gazında yer alan oksijen miktarının motor kontrol sistemine bildirilmesine yarayan bir parça olduğunu belirtelim. Peki oksijen sensörü ne işe yarar aslında araçlar için son derece önemli olan bu parçanın zaman içerisinde vermiş olduğu arızaların ciddi sorunların habercisi olacağından dolayı, bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda yapmanız gerekenler hakkında bilgiler sunalım.

Araçlarda Kaç Adet Oksijen Sensörü Bulunmaktadır

Yeni nesil araçlar bu sayısının en fazla 2 olduğunu belirtelim. Peki oksijen sensörü neden bozulur. Eski nesil olarak geçen 5 yaş altında bulunan birçok araçta bu rakamın sadece 1 olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de aracınızda bulunan Oksijen Sensörü arızasının meydana gelmesi durumunda en yakın servis giderek bu konuda yardım alabilirsiniz.

Ateşleme bobin arıza onarımı için tıklayınız

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

  • Oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır merak ediyorsanız öncelikli olarak çok sık karşınıza çıkacak arızalar arasında aracın hızlanmasında ciddi düşüklüklerin meydana geldiğini belirtelim. Yani aracınız her zamanki performansından uzak bir performans ortaya koyuyorsa bu konuda Oksijen Sensörü arızasından şüphelenebilirsiniz.
  • İkinci olarak karşımıza çıkan sorunların başında, aracın yakıt tüketimi ile ilgili olan sorunlar gelmektedir. Lpg li araçta oksijen sensörü arızası meydana gelen arıza araçlarda yakıt tüketimin ciddi oranda artmasına neden olmaktadır. Sizlerinde araçlarında ciddi oranda bir artış meydana geliyorsa Oksijen Sensörü arızasından şüphelenebilirsiniz.
  • Oksijen Sensörü arızasının meydana geldiğini gösteren bir diğer arıza türünün de egzoz emisyon oranlarında artma meydana gelmektedir.
  • Araçların rölantilerinde meydana gelen dalgalanmalarda Oksijen Sensörü arızasının göstergeleri arasında yer almaktadır.
  • Zaman içerisinde dışarıdan gelen toza ve su Oksijen Sensörünün bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden de belirttiğimiz arızaların meydana gelmesi durumunda araçların Oksijen Sensörünün değiştirilmesi sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
  • Oksijen Sensörünün ömrünün ortalama olarak 100 Bin KM’ de bir değiştirilmesi önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu