Nasıl Hakem Olunur-Hakem Maaşları 2024

Nasıl hakem olunur, hakem maaşları 2024 , hakem maç başı ücretleri 2024 , hakem olma şartları vb.. iş fikirleri için aliskanlik.com

Hakemler hakkında merak edilen sualleri bu yazımızda yanıtladık. Nasıl hakem olunur 2024 , hakem maç başı ücretleri 2024 ne kadar fiyat alır gibi aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Hakem olmak isteyen bir şahsın iki yol üzerinden birini izlemelidir. Hakemliğe müracaat eden adaylar için hakem olma şartları oldukça kolaydır. Kişi hakem olmak için 16 yaşında olmalı ve lise diplomasına sahip olmalıdır.

Nasıl Hakem Olunur

Hakem olmak isteyen kişi kursa müracaat ettiğinde bir eğitime tabii tutulur. Bu eğitim bir bakıma imtihandır. Kişi hakem olabilmek için yazılı imtihanı ve atletik testi muvaffakiyet ile bitirmek zorundadır. Yazılı testi ve atletik imtihanı muvaffakiyet ile bitiren aday hakemler mücadelelerde görev almaya başlarlar. Aday hakemler deneyimlendikçe kategori atlarlar ve mücadelelerdeki pozisyonları değişir. Bu vaziyette kazandıkları tutar da yükselir. Hangi burçsun bakabilirsin Burcum ne.

Hakem Maaşları 2024

Hakemlik bilhassa son zamanlarda popüler mesleklerinden bir tanesi olma yolunda ilerlemektedir. İçinde spor aşkı olan insanlar hakemlik ile hem spor sevgisini yaşıyor hem de kendi mesleğinden başka bir şeyle uğraş vererek ek bir gelir ele geçirmektedir. Zati hakemliğin kişi için en pozitif yanı budur. Kişi sözgelimi hem doktor olabilir hem de hakem olabilir. Bu tamimiyle kişinin isteğine bağlıdır. Peki hakem maşları 2024 yılında ne kadardır? Hakemler neye göre maaş almaktadır?

Hakemler görevlerine ve lig kategorisine göre para almaktadır. Örneğin bir mücadelenin baş hakemi ile gözlemci hakemi mücadele başı aynı ücreti almamaktadır. Federasyon tarafından sonuçlanan rakamlara göre Süper lig hakemleri 5.750 TL, yardımcı hakemler ise 2.750 TL, dördüncü hakem 2.000 TL, gözlemci hakem 1.100 TL ücret alıyordur. Ayrı olarak ilave hakem ise yarışma başına 2.750 TL almaktadır.

Bu fiyatlar lig skalasına göre değişebilirler. 1. Ligde ortalama bir hakem 3.000 TL, yardımcı hakemler ise 1.500 TL, dördüncü hakem 770 TL ve son olarak gözlemci hakem 600 TL gibi bir ücret almaktadır. 2.ligde standart bir hakem ortalama 1.540 TL, yardımcı hakemler 880 TL, dördüncü hakem ise 770 TL, son olarak gözlemci hakem ise 385 TL maaş almaktadır. Bu ücretler amatör liglerde azalmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu