Mors Alfabesi Nasıl Bulundu?

Mors Alfabesi Nasıl Icat Edildi

Mors Alfabesi Nasıl Bulundu? Yüzyıllar boyu insanlar iletişim kurmak için pek çok araç kullanmıştır. Ateşin bulunmasıyla duman, yazının bulunmasıyla mektup gibi iletişim araçları kullanılmıştır. Mors alfabesi de bu iletişim araçlarından bir tanesidir.  Mors alfabesi, Samuel Morse tarafından telgraf ağlarında kullanılan ışık ve sesli sinyalleri bilgi aktarımında kullanılabilmesi için 1835 yılında geliştirilen özel bir alfabedir. 1844 yılında, ilk olarak Baltimore İle Washington arasında bir telgraf hattında kullanımına başlanmıştı.

Mors Alfabesi Nasıl Bulundu?

Mors kodunun mucidi olan Samuel Morse bir ressamdı. Önemli tarih olaylarını resme döken ve birçok kişinin portresini yapmış olan Samuel Morse, sanatla ilgilendiği kadar kimya ve elektrikle de ilgileniyordu. Bu ilgisi elektriğin bir iletişim aracı olarak kullanılabilmesi fikrini de aklına getirmişti. Mors Alfabesi Nasıl Bulundu? Fransa’ da eğitimi tamamladıktan sonra Amerika’ ya dönen Morse, uzun süren çalışmaları sonucunda 1837 yılında elektromanyetik telgraf buluşunu tamamladı. İlk başlarda kabul görmeyen ve kullanışlı bulunmayan bu buluş daha sonraları Amerika’ da bir fon sağlamış ve kullanıılmaya başlanmıştır.

Mors Alfabesi Nasıl Icat Edildi

Mors alfabesi başta kullanımı kolay olmayan ve karmaşık bir alfabe idi. Kısa ve uzun çizgiler sayılara tercüme ediliyor ve sayılardan harflere çevriliyordu. Samuel Morse’ un asistanı Veil, içinde duraksamalar olan ve tercümesi daha kolay olan Amerikan morsu olarak adlandırılan bir kod sitemini geliştirdi.

Amerikan Mors Kodu

Karadaki telgraf operatörlerinin haberleşmesi için geliştirilen bir mors kodudur. Samuel Morse’ un geliştirdiği mors alfabesine göre daha tercümesi daha kolay ve modern bir dildir.  Boşluklar ve noktalama işaretleri mesajların daha okunabilir olmasını sağlanmıştır.

Mors Alfabesinin Önemi Nedir?

Uzak mesafelerde iletişim kurmak isteyen toplum mors alfabesinin icadından sonra büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Denizlerde de bu kod kullanılarak ışıkla iletişim sağlanabilmiştir. Mors alfabesi özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştır. Savaş uçakları ve savaş gemileri mors kodunu kullanarak iletişim kurmuştur.

İlk oluşturulan orijinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerle harflerin ve sayıların iletilmesi şeklinde oluşturulmuştu. Bu sistemin karışık ve uzun olması nedeniyle daha sonra telgraf şirketleri tarafından kısa kodlar oluşturulmuştur. ABD’ de Baltimore ile başkent Washington arasında kurulan telgraf hattı ile gönderilen ilk mesaj da İncil’ den bir cümle olmuştur.

Mors kodunun düşük frekanslı ortamlarda bile işlevini sürdürebilmesi onu oldukça avantajlı yapmaktadır. Radyo üzerinden kurulan iletişimlerde de bu alfabe kullanılabilmektedir. Mors kodu günümüzde de kullanılabilmektedir. Hatta 2003 yılına kadar amatör radyo lisansı almak isteyenlerin mors kodu bilme şartını yerine getirmesi gerekiyordu. Mors Alfabesi Nasıl Bulundu? Günümüzde ABD Donanması ve Sahil Güvenliği iletişim kurabilmek için mors kodunu kullanmaktadır. Bazı konuşma özrü olan ya da felç geçirmiş kişiler de göz kapakları ile mors kodunu kullanarak iletişim kurabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu