Antidepresan Nedir?

Antidepresan

Antidepresan Nedir? , Antidepresan Yan Etkileri Nelerdir? , Antidepresan’ın Kullanım Koşulları Nelerdir?

Antidepresan Nedir?

Antidepresan, başta depresyon olmak üzere bir çok psikolojikhastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaç grubunun adıdır. Toplumda hükum süren düşüncenin tersine antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz ve depresif atak tedavilerinde fazlasıyla başarılıdır. Günümüzde, depresyon; anksiyete ve birçok alanda tüketilen antidepresan ilaçlar etki mekanizmalarına göre ayrılırlar.

ANTİDEPRESAN YAN ETKİLERİ

 • Uyku ve uykusuzluk hali
 • Sersemlik, halsizlik
 • Ağız kuruluğu
 • Üriner retansiyon
 • Mide bulantısı, Kabızlık
 • Baş ağrısı
 • Cinsel problemler
 • Kilo alma, Kilo kaybı
 • Kas titremeleri

Antidepresan yan etkileri çoğunlukla ilk iki hafta içinde etkisini gösterir ve sonrasında kademeli olarak azalır. Çok görülen etkiler bulantı ve anksiyetedir, fakat bu, kullanılan ilaç çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Şayet yan etkiler çok sıkıntılıysa veya intihar düşüncesi varsa, anında doktorunuz sizi bilgilendirilmelidir.

ANTİDEPRESAN KULLANIM KOŞULLARI

 • Antidepresanları yalnız uzman bir psikiyatrist reçetesi ile kullanabilirsiniz. Arkadaşınız, akrabanız, ailenizin isteği ile antidepresan kullanamazsınız.
 • İlacı kullanırken kesinlikle doktorunuzun önerilerine uymalısınız.
 • Antidepresanların birçok yan etkisi olabilir. İlacınızı kullanmadan önce kullanma talimatını dikkatle okuyarak yan etkiler konusunda birikim edinin. Beklenmeyen bir etki gözlemlerseniz kesinlikle eczacınıza ve doktorunuza danışmalısınız..
 • Antidepresanların halsizlik,baş dönmesi, sürekli uyuma isteği gibi yan etkileri bilişsel ve sinirsel fonksiyonlarınızı etkileyebilir. Bu etkiler ilacınızın düzenli kullanımı ile gün geçtikçe azalacaktır. Fakat yine de eğer şiddetli dikkat dağınıklığı hissediyorsanız makine ve araç kullanmayın, konsantre gerektiren eylemlerden uzak durmalısınız.
 • Antidepresanlar uzun sürede etki ederler. Evleviyetle bu hususun bilincinde olup, ilacı etki etmediği sebebiyle bırakmayın. Tedavi bireysel kararlarla bırakılmamalı, doktorunuzun önderliğinde kademeli olarak azaltılmalıdır.
 • Pek çok ilaç gibi antidepresanlar da karaciğerde metabolize olarak vücudumuzdan uzaklaştırırlar. Karaciğer enzimleri ilaçların vücudumuzdan atılmasında önemli rol oynarlar. Aynı anda başka ilaçların kullanılması veya karaciğer enzimlerini etkileyen besinlerin tüketilmesi, farklı yan etkiler yaratabilir. Tedavi sürecinizin sağlıklı şekilde ilerlemesi için antidepresan ilacınızın yanı sıra başka bir ilaç kullanacaksanız kesinlikle doktorunuza ve eczacınıza danışın.

 Antidepresan ve cinsellik

Antidepresan ilaçların fazla görülen ama çok konuşulmayan yan etkilerden biri, orgazm olamama ve cinsel isteksizlik halidir.. SSRI’ları alan hastaların birçoğu cinsellikle ilgili birtakım problemlerden yakınırlar. Bu tür yan etkilerle başa çıkmanın bir çözümü, kullanılan antidepresanı değiştirmek olabilir.Fakat bu kararı doktorunuzla karar vermek en doğrusudur. İlacı aniden bırakmak bünyeniz için fazla zararlı olabilir.

Antidepresan ve intihar meyilimi

Seyrek durumlarda, bazı insanlar antidepresanları ilk kullandıklarında intihar düşünceleri ve kendine zarar verme isteği yaşarlar. Antidepresan alırken herhangi bir zamanda intihara teşebbüs veya zarar verme düşünceleriniz oluştuysa, doktorunuza başvurun ve ya anında hastaneye gidin. İntihar sözleri gibi değişik arayıştakiler tıklayabilir.

Antidepresan kullanmaya başladığınızı yakın bir arkadaşınıza ya da ailenizden birine anlatmanız faydalı olabilir. Aileniz veya arkadaşarınız belirtileriniz kötüleşirse ya da davranışlarınızda normale aykırı değişiklikler oluşursa, size destek olabilmek için yanınızda olacaklardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu