Necip Fazıl Kısakürek’in Sözleri

Necip Fazıl Kısakürek’in 4 Sözü ve Anlamamız Gerekenler

Necip Fazıl Kısakürek’in 4 Sözü ve Anlamamız Gerekenler, Necip Fazıl Kısakürek en güzel sözleri, Necip Fazıl Kısakürek en anlamlı sözleri,

Necip Fazıl Kısakürek’in Sözleri

1/ Sonun yokluk olsa bu varlık niye?

Bu kadar düzen  bu kadar nimetler varken Allah bu kadar şeyi yaratmışken ve bize nimetler, güzellikler, düzen sağlarken sonumuzun yokluk olması çok saçma olur madem yok olucam bu kadar masraf niye diye sormalı bir insan kendine  Necip Fazıl’ın da dediği gibi sonun yokluk olsa bu varlık niye?

2/ Üç günlük dünya için gayret üstüne gayret, ebedi bir yaşam için gayret yok hayret.

İnançlı olan insanlara bakıyorum da bir ev sahibi olmak İçin güzel bir makama gelmek için elinden geleni yapıyorlar evet bu güzel birşey ama bir insanın tek gayesi bunlar olmamalı çünkü derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur diye bir söz vardır. Cennete, Cehenneme,  Ahirete, Sonsuz bir aleme inanıyorsun ama bunlar İçin hiç çaba göstermiyorsun ama geçici ne zaman öleceğimiz belli olmayan dünya İçin çok çaba gösteriyorsun bunu dengelemek gerekir. Necip Fazıl Kısakürek’in Sözleri ve anlamlarıyla sizinle.

“Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” 
3/ Çok sıkıldıysan hayattan bir mezarlığa git. Ölüler iyi bilir; Yaşamak güzeldir.

Bence bir insan düzenli olarak ayda 1 defa mezarlığa gitmesi gerekiyor. Mezarlığa gidip düşünmesi lazım empati yapması lazım o mezarda yatanın kendisi olduğunu düşünmesi lazım o zaman daha iyi anlar hani para, hani makam, hani dostlar Mezardaki insanlar keşke diyenlerle dolu keşke hayalimi gerçekleştirmek için çaba gösterseydim keşke dünyayı gezseydim keşke tövbe etseydim keşke ibadetlerimi yapsaydım vb

4/ Öleceğini bilerek yaşayan tek canlı insandır, ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşar.

Ölümle yaşamak diye güzel bir düşünce hayat tarzı var bence çok güzel bir düşünce bir insan aklından ölümü çıkarmazsa kolay kolay insanların kalbini kıramaz, insanlara zarar vermekten kaçınır, insanlara, hayvanlara iyilik yapmak İçin çaba gösterir. Necip Fazıl Kısakürek’in Sözleri Ölümle yaşamak aslında gerçeği unutmamak zamanı geldiğinde öleceksin ve Allah’a karşı hesap vereceksin davranışlarına dikkat etmeni sağlıyor bu düşünce tarzı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu