İsrail Para Birimi-İsrail’in Para Birimi Nedir

İsrail Para Birimi

İsrail para birimi, kısaltılmış hali İLS olan İsrail Yeni Şekeli‘dir. İsrail Şekeli; İsrail, Gazze ve Batı Şeria bölgelerinde kullanılmaktadır. Şekel, İsrail Bankası tarafından basılıp, 2,3% enflasyon değerine sahip bir para birimidir.

Takvimler 1 Ocak 1986 tarihi gösterdiğinde, artık çok değersizleşmiş Eski İsrail Şekeli ile 1’e 1000 oranında değişimi yapılmıştır. Eski Şekel’den önce ise 1980 yılına kadar Sterlin’e sabitlenmiş İsrail Poundu kullanılmaktaydı.

Şekel, İbranice bir ölçü birimidir. “Tartı” anlamına gelmektedir. Yeni İsrail Şekeli’nin tüm banknotlarının ( C serisi, 2014 – Günümüz ) ön yüzünde doğa ve bahçe temaları işlenmiştir. Arka yüzlerde ise şiirlerden kesitler, hayvan motifleri göze çarpmaktadır.

İsrail Şekeli ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 İsrail Şekeli’nin kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 İsrail Şekeli kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu