Nasıl Noter Olunur-Kimler Noter Olabilir

Nasıl noter olunur, Noter ne kadar kazanır 2021, kimler noter olabilir, noter olma şartları 2021, noter ne iş yapar, noter maaşı, noterlik başvurusu vb.. iş fikirleri için aliskanlik.com

Nasıl Noter Olunur

Kişiler arası veya tüzel kişilikler arası anlaşmaların resmi bir şekilde yapılması için noterlik mesleği ile ilgili kanuna göre tanımlanmıştır.

Satış işlemleri, devir işlemleri, sözleşme ve buna benzeyen işlemlerin yapılabilmesi için herkes  koşulsuz ve şartsız bir şekilde notere başvurmalıdır. Noter olmak için hangi fakülteden mezun olmak gerekir sorusunun cevabı da tam buradadır. Hukuk fakültelerinden mezun olan kişiler noterlik başvurusu yapabilmektedir. Noterde yapılan işlemler sonucu, kopya belgeler aslı gibi değer görür ve araçları satın alınmasında her iki taraf için anlaşmazlıklar ve bunları neden alacak unsurlar ortadan kaldırılır. Bunun dışında noter ne iş yapar merak edenler; başka dillerde hazırlanmış olan belgeleri tasdik ettirme, kişilere ihtarname gönderme, kanunu belirtilmiş ve tasdik edilmesi zorunluluğu bulunan belgelerin tasdik edilmesi gibi birçok farklı görevlerde bulunmaktadır. Karşılıklı tarafların noterde imzalamış olduğu belgelerin tamamı kanun hükmünde bir değere sahiptir.

Noter Olma Şartları

Noter olmak için İlk olarak hukuk fakültelerinden mezun olunması ve avukatlık stajını başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Avukatlık stajında ardından Adalet Bakanlığı’na başvuru yapılarak noterlik belgesi alınmalıdır. Noter olma şartları 2021 kanunda açıklanmıştır.  Gerekli şartları taşıyan kişilerin noterlik başvurusu yapmak için noter alımı ilanı olduğunda Adalet Bakanlığı Hukuki İşler Genel Müdürlüğü’ne  istenilen evrakları göndermesi gerekir. Bu aşamadan sonra kimler noter olabilir sorusu için Adalet Bakanlığının “münhal bulunan noterliklerin ilanları”nı  beklemek gerekmektedir.  Adalet Bakanlığı resmi sitesinde bu konu ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.  Noter olmak için kaç yıl avukatlık yapmak gerekir sorusunun cevabı ise 5 yıldır ancak ön şart ise 40 yaşını doldurmaktır.

Noter Ne Kadar Kazanır

Noterlerin ne kadar noter maaşı 2021 aldığı birçok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Noterlerin sabit bir maaşı bulunmamaktadır ya da sabit bir geliri yoktur. Devlet tarafından noterlere herhangi bir ücret ödenmez. Noterler onayladıkları ve imzaladıkları belgeye başına ücret talep etmektedirler. Bu sebeple noterlerin aylık geliri 5.000 Türk Lirası olabileceği gibi 100.000 Türk lirası da olabilir. Belgelerin durumuna ve konusuna göre talep edilen ücret değişkenlik göstermektedir. Ülkemiz genelinde, noter üstünden işlem yapan milyonlarca insanın var olduğunu göz önünde bulundurursak, sabit bir maaşı bulunmasa bile noterlerin, ortalamanın çok üstünde bir gelire sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yani noter ne kadar kazanır sorusunun ortalama cevabı aylık 50 bin TL’dir dersek yalan olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu