Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notu yükseltme yolları, kredi notu nasıl yükseltilir, kredi puanı yükseltme yolları, kredi notu nedir, kredi notları sıralaması, kredi notu kaç olmalı vb.. soruların cevapları için alışkanlık

Kredi Notu Nedir

Kredi notu nedir sorusunu özetlememiz gerekirse, bireylerin bankaların gözünde nasıl bir imaja sahip olduğu, yani bireye ait nottur diyebiliriz. Birey ile banka arasında yürütülen tüm maddi ya da diğer bir değişle ticari işlemler bireylerin kredi notuna göre gelişim göstermektedir. Bu işlemler, bireyler ile banka arasında geçen kredi ve kredi kartı temin etme işlemleri şeklinde olmaktadır. Bu işlemlere baz alınan ana unsur ise bireye ait kredi notudur.

Kredi notu, bir bireyin ayrıca ne kadar güvenilir olduğunu da açıklamaktadır. Geçmişten bu  zamana kadar bankalar ile aranızda geçen ilişkiler puanlamaya tabii tutulmaktadır. Bireyin ödemelerini düzenli olarak yapması ya da yapmaması, gerçekleştirilen işlemleri ile birlikte puanları belirleyen başlıca unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında banka ile daha önce hiçbir maddi işlemi olmayan, hiç banka hesabına sahip olmamış, para yatırım veya çekim işlemleri yapmamış kişilerin bile kredi notları bulunmaktadır. Bu şahısların kredi notu 0 olarak yansımaktadır.

Kredi Notu ve Kredi Notları Sıralaması

Bankalar, bireylere kredi vermeden önce kredi notundan yararlanırlar. Kredi notu dışında ise bireylerin farklı özellikleri de baz alınmaktadır. Bu özellikler olarak karşımıza; bankalara bulunan borç miktarı, kişinin gelir durumu da yer almaktadır. Bunların yanında, gelirin devamlı olması ve çalışılan kurumun statüsü yani güvenilirliği de bankalar açısından son derece dikkat edilen önemli unsurlardır.

Devlet memuru olan bir birey ile, özel sektörde iş hayatını sürdüren bir birey kıyaslandığı zaman, devlet memuru olan birey düşük kredi notuna sahip olsa dahi kredi alması ya da kredi kartı sahibi olması oldukça olası bir durumdur.

Bankaların kişilere yönelik olarak puanlama sistemi bulunmaktadır. Bu puanlama sistemi 1’den başlayarak yukarı doğru çıkmaktadır. Kredi notu kaç olmalı sorusu sorulmaktadır. Kredi notu ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olduğu anlamına gelmektedir. Kredi notlama sistemine ait olarak puan sisteminde beş farklı grup görülmektedir. Bu gruplara göre kredi notları sıralaması ise:

 • 1-699 puan arası: En Riskli Grup
 • 700-1099 puan arası: Orta Riskli Grup
 • 1100-1400 puan arası: Az Riskli Grup
 • 1500-1699 puan arası: İyi Grup
 • 1700-1900 puan arası: Çok İyi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gruplara göre, kredi kartı ya da kredi alabilmesi en zor görünen grup 1-699 puan aralığı bulunan gruptur. Hatta bu grup için herhangi bir şey temin edebilmesi imkansız denebilir. Bu puan aralığında bulunan grubun yapmış olduğu başvurular için, bankalar direkt olarak ret cevabı vermektedirler. Orta riskli grupta yer alan bireyler ise tıpkı en riskli grupta olduğu gibi reddedilme olasılığı yüksek gruplar arasında yer almaktadırlar. Az riskli gruba ait bireyler ise diğer iki gruba nazaran kredi ya da kredi kartı alabilme ihtimaline sahiptirler.

Bunların yanında, kredi notları bireyin alabileceği kredilere ait olarak faiz oranlarının belirlenmesinde oldukça büyük önem teşkil etmektedir. 1700-1900 puan arasında bulunan bireyler ise bankalardan kolaylıkla düşük faizli krediyi edinebilmektedirler.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Bireylere ait kredi notları sabit notlar olmamaktadır. Bunun yanında, kredi notları yapılmayan veya geç yapılan ödemelerden etkilenebilmektedir. Fakat, bunlar bir anda olmamaktadır.

Kredi notu yükseltmek, bankaların gözünde statünüzü arttırmak anlamına gelir. Böylelikle bankaların ürünlerinde faydalanabilmek adına bireye bir avantaj kazandırmaktadır. Tüm bu işlemler için sizlere kredi notu yükseltme yolları adına önemli maddeleri aşağıda açıkladık. İşte kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna cevaplar:

 • Bankalardan kredi çekmek ya da kredi kartı temin etmek gibi bir isteğiniz varsa, öncelikle tüm borçlarınızı ödediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Bu borçları, toplu olarak tek seferde ödeyebileceğiniz gibi devam etmekte olan borçlarınızı da zamanı geldiğinde düzenli olarak ödeyebilirsiniz.
 • Kredi kartınıza ait borçların asgari tutarının değilde tamamının ödenmesi, kredi notunun yükselmesi adına büyük önem taşımaktadır.
 • Kredi notu sıfır olan bireyler, banka ile daha önce hiçbir ilişiği bulunmayan kişiler için; düşük limitli bir kredi kartı çıkartmak ve bankaların çeşitli ürünlerini kullanmaya başlamak kredi notunu yükseltmek adına önemli bir adım olacaktır.
 • Kredi notunu yükseltme hilesi adına, bankalardan kısa vadeli ve düşük miktarlı olarak bir kredi temin edebilirsiniz. Böylelikle borçları zamanında ve düzenli bir şekilde ödeyerek kredi notunuzu zamanla yükseltebilirsiniz.
 • Mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanmadıysanız, bu işlemleri kullanmaya başlayarak kredi notunuzu yükseltmek adına olumlu adımlar atabilirsiniz.
 • Otomatik öde talimatları vermeniz kredi notunuzu oldukça olumlu etkileyecektir. Su, telefon faturası, elektrik ve doğal gaz gibi ödemelerinizi bankacılık sistemleri üzerinden otomatik ödeme ile düzenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sahip olduğunuz vadesiz hesaplarınıza ait para giriş ve çıkış statülerini sürekli olarak aktif tutmalısınız.
 • Kredi çekmeyi düşünüyorsanız, kredi başvurusu yapmadan önce banka hesabınızda bir miktar toplu para bulundurmanız kredi notunu yükseltme teknikleri listesinde ilk sıra da yer almaktadır. Bu yöntem işlemleri bir tık daha kolay bir hale getirecektir.
 • Bankalardan sık sık kredi çekme girişiminde bulunmak kredi notuna olumlu olarak yansımamaktadır. Bu sebepten dolayı, ihtiyacınız olmadığı zamanlarda bankalara kesinlikle kredi başvurusu yapmamaya özen gösterin.
 • Birden fazla bankaya kredi veya kredi kartı için adına kesinlikle başvuru yapmayın.

 

Yorum Yap

Yorum Yap