Bacak Sıkılaştırma Hareketleri (Resimli)

Bacak İçin Sıkılaştırma Egzersizleri

Bacakların sarkık durması hoş bir görünüm oluşturmamaktadır. Bacak Sıkılaştırma Hareketleri (Resimli) Bu nedenle bacakları sıkılaştırmak için birçok egzersiz yapılmaktadır. Egzersizler hem bacakların sıkılaşmasını sağlamakta hem de sağlıklı bir yürüyüş için daha etkin bacaklara sahip olmanızı sağlamaktadır. Öncelikle bacak egzersizleri yapmaya üşenmemek gerekmektedir. Spor salonlarına ya da güzellik merkezlerine giderek bacaklarını sıkılaştırmak için çok fazla miktarda paralar veren insanlar bulunmaktadır. Oysa ki düzenli yapıldığı taktirde evde yapılan egzersizler de sonuç vermektedir. Bu yazımızda evde kolay bir şekilde yapılabilecek bacak sıkılaştırma hareketlerini anlatacağız.

Bacak Sıkılaştırma Hareketleri

Bacak sıkılaştırma için yapılabilecek hareketleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Makas Hareketi

Bu hareket iç bacakların erimesini de sağlamaktadır. Aynı zamanda iç bacaklarda ve karın bölgesinde yanma hissi oluşabilir. Fakat bu gayet normaldir. Özellikle uzun süre boyunca egzersiz yapmamış birisi birden makas hareketi ile başlarsa birkaç gün hareket edememesi gibi bir sonuçla karşılaşabilir. Bacak Sıkılaştırma Hareketleri (Resimli) O yüzden makas hareketi yapmadan önce iyice ısınmak gerekir. Isınma evresi bittikten sonra sırt üstü uzanılır. Eller kalçanın altına yerleştirilerek belin desteklenmesi sağlanır. Bel desteklenmediği taktirde bel ağrıları yaşanabilir. Eller kalçanın altına yerleştirildikten sonra karın bölgesi iyice sıkılır. Bel bölgesinin düzlüğü bozulmadan bacaklar makas şeklinde hareket ettirilir. Bacakların birbirine değmemesi ve bel düzlüğünün bozulmaması oldukça önemlidir. Bu hareket tek bacak için 10 ya da 15 kez tekrarlanabilir.

Makas Hareketi
Makas Hareketi

2- Köprü Hareketi

Köprü hareketi makas hareketinden hemen sonra yapılırsa karın bölgenizdeki ve bacaklarınızdaki yanmayla beraber sıkılaşmayı da hissetmeniz mümkün olacaktır. Bacak Sıkılaştırma Hareketleri  Köprü hareketini yapmak için sırt üstü bir vaziyette uzanılır. Daha sonra dizler kırık bir halde ayakların yere basması sağlanır. Bacaklar birbirinden ayrı durmamalıdır, iki bacak birbirine iyice yapıştırılır. Bacaklar yapıştırıldıktan sonra karın bölgesi iyice sıkılmalıdır. Bu şekilde karındaki kaslar spora hazırlıklı olacak ve birden kasılmayacaktır. Karın bölgesi de halledildikten sonra geriye çok az aşama kalmaktadır. Bu pozisyonda iken bacaklarınızdan hiçbir şekilde güç almadan kalçanızı havaya kaldırın, havaya doğru itin. Belinizi yere indirip kaldırarak harekete devam edebilirsiniz. İki bacak için de 10 defa yapılabilir.

Köprü Hareketi
Köprü Hareketi

3- Yana Doğru Bacak Açma Hareketi

Bu hareket yapılırken ilk aşama yan bir şekilde uzanmaktır. Sağ tarafa yatılarak sağ dirsek yere konur ve dirsekten destek alınır. Sol el ise karnı desteklemek için yere dayalı durmalıdır. Daha sonra sol ayak sağ dizin önüne koyulur ve sağ bacak arada kalmış olur. Arada kalmış olan sağ bacak yukarı kaldırılır ve bu esnada karın sıkılır. Bacağın kalkabildiği en yüksek yere kadar kalkması en iyi sonucu verecektir. Bu hareket sayesinde hem bacak sıkılaştırma işlemi yapılmış hem de karın egzersizi tamamlanmış olur. Bacak Sıkılaştırma Hareketleri Siz de bacak sıkılaştırma hareketleri yapmak için bu aşamaları uygulayabilirsiniz.

Yana Doğru Bacak Açma Hareketi
Yana Doğru Bacak Açma Hareketi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu