Dekorasyon-Tasarım

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gerekenler, koltuk takımı seçimi nasıl olmalı, oturma odası koltuk takımı seçimi, koltuk takımı kumaşları vb.. koltuk takımı hakkında detaylı bilgi alışkanlıkcom’da

Evin en çok kullanılan alanlarından birisi hiç şüphe yok ki oturma odalarıdır. Bu alanlarda tercih edilecek mobilyalarda ilk önceliğimiz mutlaka konfor olmalıdır ancak unutmamalısınız ki eviniz sizi temsil eden kişisel bir alandır. Bu sebeple oturma odalarındaki mobilyalarınız hem konforlu olmalı hem de sizin kişisel zevklerinizi çok iyi yansıtmalıdır.

Oturma odaları için yapacağınız dekorasyon çalışması evdeki her bir bireyin psikolojisi üzerinde de doğrudan etkili olacaktır. Kapalı renkler ile hazırlanmış bir oturma odası dekorasyonu sizi çok kısa bir süre içerisinde bunaltı bilir ve mobilyalarınızı çok kısa bir süre içerisinde yenileme isteği ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bizde sizler için koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gerekenleri bir araya getirdik ve bazı fikirler ile size yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2

Oturma odası koltuk seçimi yaparken ilk seçeceğiniz koltuğu rahatlıkla televizyon izlemenize izin verebilen bir tasarımda olması gerekir. Ayaklarınızı rahatlıkla uzata bilmeli ve bu konforu sonuna kadar yaşamalısınız. Bununla birlikte aynı koltuk misafirlerinizi ağırlayabilecek şıklıkta olmalıdır.

1.Koltuğun Kumaşı

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 3

Seçeceğiniz koltuğun görünümü kadar kumaşı da önemlidir. Her tercihe uygun bir kumaş kullanılmış olmalı. Aksi takdirde yazın çok bunaltıcı sıcak olabilir ya da kışın çok soğuk bir etki oluşturabilir. Bu doğrultuda her mevsim rahatlıkla kullanabileceğiniz koltuk takımı kumaşlarından kadife, şönil, tüvit, goblen ya da teflonlu kumaş gibi koltuklara öncelik vermenizi önermekteyiz. Kumaş türünün kolay yanmayan terletmeyen ve rahat temizlenebilen türde olmasına özen gösterin koltuklar eğer silinerek temizlenmiyor lise tercih etmekten uzak durmalısınız.

2.Oda Büyüklüğü

Koltuk seçiminde bir diğer faktör de hiç şüphe yok ki evinizdeki odanın büyüklüğü ve tipi ile ilgilidir. Eğer salon tipiniz L tipi bir şekle sahipse bu L koltuk takımı almanız kaçınılmaz olacaktır. Ancak daha geniş ve daha kare bir odaya sahipseniz ağırlayacağız misafirleri de göz önünde bulundurarak odanıza 1 adet 3’lü, 1 adet 2’li koltuk alabilirsiniz. 2 adet tekli berjer ile de dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

3.Renk Seçimi

Koltuk seçiminde renkler en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alır koltukların çevre dekorasyonu ile uyumlu bir renge sahip olması çok önemlidir odada renk cümbüşünden kesinlikle uzak durmalısınız. Daha önce belirttiğimiz gibi iç karartıcı koyu renklerden mümkün olabildiği kadar uzak durmalı daha sofistike ve daha pastel renklerde mobilyalara öncelik vermelisiniz. Bu durum ev üyelerinin psikolojisi üzerinde de doğrudan etkili olacaktır.

4.Koltuk Takımının Markası

Eğer köklü marka koltuk takımı satın almıyor iseniz kurulum ve sonrasında teknik servis hususunda birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aldığınız ürünün parçalarının yediğini bulmakta büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Koltuğun kumaşı zarar görebilir ve değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda Mobilya markasından ücret karşılığında kumaşı size temin etmelerini istemeniz çok doğal ancak Mobilya markası köklü bir geçmişe sahip değil ise sadece ürünü size sattığı ile ilgilenip sonraki süreçte sizin bir kumaşa ihtiyacınız olacağını düşünmeden stok yapmayacaktır.

5.Koltuk Takımı Yastıkları

Koltuk takımı alırken dikkat edeceğiniz önemli konulardan biri de yastık seçimidir. Koltuk yastıklarının ne çok fazla olması ne de çok az olması gerekmektedir. Misafirlerinizin koltuğa rahatça yerleşebileceği oranda yastık sayısı belirlenmeli ve yastıkların içerisinde kolayca deforme olabilecek malzemelerin olmadığı modelleri öncelik verilmesi gerekmektedir. Eğer yastıkların içerisindeki malzeme kolayca deforme olabilecek bir türden ise koltuk yastıkları çok kısa bir süre içerisinde yıpranacak ve ilk günkü tasarımından çok uzak bir görünüm sergileyecektir.

6.Koltuk Takımının Garantisi

Koltuk takımını alırken koltuk takımının garanti süresinin kaç yıl olduğunu ve ne gibi durumları kapsadığını mutlaka sorun. Eğer imkânınız varsa bu garanti kapsamları içeren bir doküman temin edin ve mutlaka bu dokümanı saklamaya özen gösterin. Mobilyanın iskeletinde bir çatlama olması durumunda iskeletin herhangi bir ücret alınmadan değiştirilebileceği ya da değiştirilemeyeceği konusunda bilgiyi mutlaka edinin. Aksi takdirde kilolu bir kişi koltuğa oturduğunda mobilya iskeleti kolayca çatlayabilir ve harcadığınız binlerce lira tamamen boşa gitmiş olabilir.

7.Koltuk Takımı Süngeri

Koltuk takımı süngeri seçilirken ağır sünger daha çok tercih edilmeli. Maliyetleri belirli oranda arttırsa da hafif süngerlerden mutlaka uzak durmalıyız. Aksi takdirde koltuğun çökmesi, konforunu yitirmesi çok uzun sürmeyecektir.

8.Koltuk Makas Mekanizması

Son olarak seçilecek koltuğun makas mekanizmasına dikkat etmelisiniz. Eğer makas mekanizması iyi bir şekilde hazırlanmamış ise koltuğunuzu açıp kapatırken ve yer değiştirirken bir anda kırılmış bir şekilde bulabilirsiniz. Bu da bütün paranızın çöpe gitmesi anlamına da geliyor olabilir. Garanti kapsamı içerisinde bu durumun olup olmadığından emin olun.

 

Alışkanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı